header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Namów męża na rozstanie... z jego brzuchem!

Warto namówić kochanego mężczyznę do zrzucania kilogramów. Wprawdzie coraz większy brzuch wydaje się zabawny, ale jego skutki w postaci nocnego bezdechu, bólu pleców i cukrzycy nie są już tak śmieszne.

Przyczyny tycia bywają bardzo różne. Od przyjmowania leków, poprzez spowolnioną w średnim wieku przemianę materii, aż do zwykłego objadania się. Właśnie ono najczęściej doprowadza panów najpierw do nadwagi, a potem otyłości.

Jaka otyłość jest gorsza?

Lekarze dzielą otyłość na dwa rodzaje: męską otyłość brzuszną oraz kobiecą otyłość pośladkowo-udową. Obie są niepożądane, jednak ta pierwsza szczególnie trudna do usunięcia. Dzieje się tak, ponieważ komórki tłuszczowe oblegają organy wewnętrzne w brzuchu i, by się skurczyć, potrzebują intensywnych ćwiczeń. – Rzadko widuję w swojej pracy panów w średnim wieku - mówi Patryk Pohoryło, instruktor treningu siłowego i kulturysta.– Ponadto wielu z nich nie wie, jak ćwiczyć efektywnie i chronić ciało przed bolesnymi kontuzjami. Najlepiej jest skorzystać z pomocy trenera, który skrupulatnie wytłumaczy, jak odpowiednio rozgrzać ciało przygotowując je do treningu oporowego - twierdzi Patryk Pohoryło. Dobrze przeprowadzony trening gwarantuje lepszą figurę i zdrowe plecy.

odchudzanie_mezczyzn

Jego zdrowy kręgosłup

Niech do codziennego wysiłku zachęci też dbałość o zdrowe i silne plecy, bo nadwadze towarzyszą często zmiany zwyrodnieniowe tej części szkieletu. – Kręgosłup pozwala nam zachować wyprostowaną postawę – mówi fizjoterapeutka Ewa Pankowska. – Mięśnie, które oplatają nasz brzuch, plecy i klatkę piersiową są jak gorset, który pomaga kręgosłupowi utrzymać jego anatomiczną linię. Kiedy mięśnie z jednej strony ciała stają się zbyt rozciągnięte, a z przeciwległej strony skurczone, rodzi się problem w postaci wady postawy – dodaje ekspertka. Skutkiem postępujących latami zmian może być przepuklina dysku w kręgosłupie piersiowym, która uciska rdzeń kręgowy, co skutkuje często porażeniami poniżej pasa. – Ponieważ brak ruchu i siedzący tryb życia są dla Polaków codziennością, fizjoterapeuci coraz częściej spotykają się z pacjentami cierpiącymi z powodu bólu pleców – dodaje fizjoterapeutka. Jednak ból to nie jedyny problem...

Żeby zdrowo oddychał

Nadwaga lub otyłość naszego męża to kwestia nie tylko estetyczna, bo nagromadzona tkanka tłuszczowa wewnątrz klatki piersiowej „zabiera" płucom przestrzeń. Także tłuszcz na organach wewnętrznych ogranicza dodatkowo ruchy przepony, w wyniku czego spłyca się oddech. Na tym nie koniec, bo problemy z oddychaniem wychodzą dalej - pojawia się zbyt duży obwód szyi. Jeśli wynosi on 44 cm lub więcej, prowadzi m.in. do bezdechu nocnego i silnego niedotlenienia organizmu. A wystarczyło by choćby ograniczyć nieco jedzenie...

Dieta zdrowa i... kieszonkowa

Przede wszystkim, aby schudnąć należy dopasować ilość przyjmowanych kalorii do wieku i trybu życia, jaki się prowadzi. – Ilość kalorii, które powinien przyjmować pan w wieku od 21 do 64 lat mieści się w szerokim przedziale 2,4 tys.-4,5 tys. na dzień – mówi dietetyk Magdalena Iwaszkiewicz. – Tak zróżnicowane zapotrzebowanie energetyczne jest uzależnione od rodzaju pracy jaką wykonują mężczyźni – od lekkich, po bardzo ciężkie Główną przyczyną otyłości jest przekraczanie swojego zapotrzebowania energetycznego – dodaje specjalistka. Poza rezygnacją z tłustego mięsa i wędlin trzeba pamiętać o błonniku– substancji pochodzenia roślinnego, która oczyszcza organizm i jelita z toksyn oraz obniża poziom cholesterolu. Jej spore ilości znajdziemy w kaszach, pieczywie pełnoziarnistym i warzywach strączkowych oraz gotowych produktach dietetycznych, jak lekkie pieczywo, wafle ryżowe i pszenne, a także błonnikowe granulki do jogurtów i sałatek. – Producenci zdrowej żywności muszą dopasować swoją ofertę do obecnych czasów, w których ludzie spędzają większość dnia poza domem – mówi Anna Warpechowska z firmy Granex. – Dlatego proponujemy błonnik w różnych postaciach, porcjach i lekkich opakowaniach, które można po prostu zabrać ze sobą do pracy i na uczelnię.

Polska lżejsza niż Kontynent

W 2008 Europejska Komicja dla Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju roku stworzyła ranking otyłości Europejczyków. Pierwsze miejsce zajęli w nim obywatele Wielkiej Brytanii, bo co czwarty z nich jest otyły. Na drugiej pozycji uplasowali się Irlandczycy (23% ), a trzecie miejsce należy do Maltańczyków (22,3%). Uwaga! Polacy wypadają tu wyjątkowo lekko, bo tylko 12,5% z nas waży zbyt dużo względem swojego wzrostu. Według danych jesteśmy nawet szczuplejsi niż cała Unia Europejska, która wykazuje 15,5% otyłości wśród obywateli. – Te dane udowadniają, że Polacy potrafią zadbać o zdrowie a rosnąca popularność żywności dietetycznej nie jest tylko zwykłą modą przejętą z zagranicy – stwierdza Anna Warpechowska z firmy Granex produkującej wafle, pieczywo i inne błonnikowe produkty dla aktywnych. – Szkoda tylko, że zdecydowaną większość osób stosujących zdrową dietę są kobiety. Myślę jednak, że to się kiedyś zmieni i panowie zaczną zwracać większą uwagę na to, co jedzą.

Więcej informacji na temat odchudzania oraz diet: www.facebook.com/uwaga.zrzucam

Więcej informacji: www.granex.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Problemy ze słuchem

  Ponad 8 milionów miliona Polek i Polaków to ludzie po sześćdziesiątce i z każdym rokiem będzie ich przybywać. Według demografów w 2035 ich liczba zbliży się do 10 milionów. Tymczasem już dziś szacuje się, że ponad 70% osób powyżej 60 roku życia ma problem ze słuchem – co gorsza zdecydowana większość z nich niezdiagnozowany. Po cichu, nieco na marginesie rośnie ogromy problem społeczny. Niedosłuch seniorów powoli staje się plagą.

  Więcej…  
 • Menopauza - objawy

  Tomasz PaszkowskiProf. Tomasz Paszkowski: „Objawy menopauzy możemy dziś leczyć wcześnie, skutecznie, bezpiecznie i precyzyjnie”

  W Polsce zaledwie cztery procent kobiet w okresie menopauzy stosuje Hormonalną terapię menopauzy (HTM). To zdecydowanie nie odpowiada rzeczywistym potrzebom zdrowotnym. Jako środowisko klinicystów powinniśmy rzetelnie informować nasze pacjentki, że współczesne możliwości HTM pozwalają leczyć objawy menopauzy już na najwcześniejszym etapie, a zastosowane dawki terapeutyczne precyzyjnie dobrać do indywidualnych potrzeb pacjentek.

  Więcej…  
 • Rak piersi

  Październik to miesiąc szczególnie poświęcony profilaktyce raka piersi. W całym kraju odbywają się bezpłatne badania, akcje promocyjne i informacyjne, które mają zachęcić kobiety do wizyty u specjalisty oraz samobadania piersi, które stanowi podstawową formę profilaktyki nowotworów. W jaki sposób przeprowadzić samodzielną kontrolę piersi, kiedy powinnyśmy poddać się profesjonalnym badaniom oraz kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby – odpowiada dr n. med. Małgorzata Fogiel, ginekolog w Centrum Medycznym Damiana.

  Więcej…  
 • Światowy Dzień Mycia Rąk

  Magdalena Szela SlowikŚwiatowy Dzień Mycia Rąk, przypadający 15 października, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a jego celem jest edukacja w zakresie prawidłowej higieny. Ta prosta czynność, wykonywana w odpowiedni sposób, może nas uchronić przed wieloma infekcjami oraz chorobami. Z tej okazji ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”, stomatolog Magdalena Szela-Słowik, przypomina kilka ważnych zasad związanych z odpowiednią higieną dłoni.

  Więcej…  
 • Migotanie przedsionków

  Zbigniew KalarusKażdego dnia u wielu naszych pacjentów rozpoznajemy różne rodzaje arytmii. Wśród nich migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF), uznawane za jeden z najpowszechniejszych i najgroźniejszych w skutkach rodzajów zaburzeń rytmu serca. AF występuje u 2-4% społeczeństwa, w tym nawet wśród 10% osób po 70 roku życia - migotanie przedsionków to powszechny problem naszych rodziców i dziadków, poważny problem społeczny – mówi prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

  Więcej…  
 • Polak z wadą wzroku

  Według wyników najnowszego raportu „Polak z wadą wzroku” *1, aż 91 proc. badanych deklarujących problemy z widzeniem stosuje jedną z dostępnych współcześnie metod korekcji wzroku, z czego 93 proc. uczestników badania wskazało na okulary. W jakich sytuacjach Polacy ich używają, a kiedy z nich rezygnują (np. dla własnej wygody)? Aż 92 proc. respondentów wskazało, że najczęściej sięga po nie podczas korzystania z komputera.

  Więcej…  
 • Zaćma metody leczenia

  Walka z zaćmą, czyli jedną z najczęściej występujących i operowanych chorób oczu na świecie toczy się dziś bardzo zacięcie. Przyczyn jej występowania jest wiele, podobnie jak grup osób, które mogą być chorobą zagrożone. Wśród tych, którzy najczęściej doświadczają zaćmy znajdują się jednak osoby starsze, po 50 roku życia, u których naturalne procesy starzenia się organizmu mogą przyspieszać rozwój choroby i prowadzić do stadium choroby wymagającego natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W samej Polsce na zaćmę może cierpieć dziś nawet milion osób, przy czym wielu z nich nie jest do końca świadomych istnienia choroby – jej powolny rozwój może trwać nawet kilka lat, bez większych objawów.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba uchyłkowa

Choroba uchyłkowa polega na występowaniu w przewodzie pokarmowym nieprawidłowych, charakterystycznych zagłębień (uchyłków).

Więcej…

Choroba Leśniewskiego

Choroba Leśniewskiego – Crohna to przewlekłą choroba układu pokarmowego , która prowadzi do bliznowacenia ścian jelita. Choroba może przebiegać przez długo czas bezobjawowo.

Więcej…

Spirometria

Spirometria – jest to badanie służące ocenie wydolności oddechowej. W trakcie jego trwania możliwe jest wykonanie próby farmakologicznej, istotnej przy doborze leków na astmę.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie