header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Namów męża na rozstanie... z jego brzuchem!

Warto namówić kochanego mężczyznę do zrzucania kilogramów. Wprawdzie coraz większy brzuch wydaje się zabawny, ale jego skutki w postaci nocnego bezdechu, bólu pleców i cukrzycy nie są już tak śmieszne.

Przyczyny tycia bywają bardzo różne. Od przyjmowania leków, poprzez spowolnioną w średnim wieku przemianę materii, aż do zwykłego objadania się. Właśnie ono najczęściej doprowadza panów najpierw do nadwagi, a potem otyłości.

Jaka otyłość jest gorsza?

Lekarze dzielą otyłość na dwa rodzaje: męską otyłość brzuszną oraz kobiecą otyłość pośladkowo-udową. Obie są niepożądane, jednak ta pierwsza szczególnie trudna do usunięcia. Dzieje się tak, ponieważ komórki tłuszczowe oblegają organy wewnętrzne w brzuchu i, by się skurczyć, potrzebują intensywnych ćwiczeń. – Rzadko widuję w swojej pracy panów w średnim wieku - mówi Patryk Pohoryło, instruktor treningu siłowego i kulturysta.– Ponadto wielu z nich nie wie, jak ćwiczyć efektywnie i chronić ciało przed bolesnymi kontuzjami. Najlepiej jest skorzystać z pomocy trenera, który skrupulatnie wytłumaczy, jak odpowiednio rozgrzać ciało przygotowując je do treningu oporowego - twierdzi Patryk Pohoryło. Dobrze przeprowadzony trening gwarantuje lepszą figurę i zdrowe plecy.

odchudzanie_mezczyzn

Jego zdrowy kręgosłup

Niech do codziennego wysiłku zachęci też dbałość o zdrowe i silne plecy, bo nadwadze towarzyszą często zmiany zwyrodnieniowe tej części szkieletu. – Kręgosłup pozwala nam zachować wyprostowaną postawę – mówi fizjoterapeutka Ewa Pankowska. – Mięśnie, które oplatają nasz brzuch, plecy i klatkę piersiową są jak gorset, który pomaga kręgosłupowi utrzymać jego anatomiczną linię. Kiedy mięśnie z jednej strony ciała stają się zbyt rozciągnięte, a z przeciwległej strony skurczone, rodzi się problem w postaci wady postawy – dodaje ekspertka. Skutkiem postępujących latami zmian może być przepuklina dysku w kręgosłupie piersiowym, która uciska rdzeń kręgowy, co skutkuje często porażeniami poniżej pasa. – Ponieważ brak ruchu i siedzący tryb życia są dla Polaków codziennością, fizjoterapeuci coraz częściej spotykają się z pacjentami cierpiącymi z powodu bólu pleców – dodaje fizjoterapeutka. Jednak ból to nie jedyny problem...

Żeby zdrowo oddychał

Nadwaga lub otyłość naszego męża to kwestia nie tylko estetyczna, bo nagromadzona tkanka tłuszczowa wewnątrz klatki piersiowej „zabiera" płucom przestrzeń. Także tłuszcz na organach wewnętrznych ogranicza dodatkowo ruchy przepony, w wyniku czego spłyca się oddech. Na tym nie koniec, bo problemy z oddychaniem wychodzą dalej - pojawia się zbyt duży obwód szyi. Jeśli wynosi on 44 cm lub więcej, prowadzi m.in. do bezdechu nocnego i silnego niedotlenienia organizmu. A wystarczyło by choćby ograniczyć nieco jedzenie...

Dieta zdrowa i... kieszonkowa

Przede wszystkim, aby schudnąć należy dopasować ilość przyjmowanych kalorii do wieku i trybu życia, jaki się prowadzi. – Ilość kalorii, które powinien przyjmować pan w wieku od 21 do 64 lat mieści się w szerokim przedziale 2,4 tys.-4,5 tys. na dzień – mówi dietetyk Magdalena Iwaszkiewicz. – Tak zróżnicowane zapotrzebowanie energetyczne jest uzależnione od rodzaju pracy jaką wykonują mężczyźni – od lekkich, po bardzo ciężkie Główną przyczyną otyłości jest przekraczanie swojego zapotrzebowania energetycznego – dodaje specjalistka. Poza rezygnacją z tłustego mięsa i wędlin trzeba pamiętać o błonniku– substancji pochodzenia roślinnego, która oczyszcza organizm i jelita z toksyn oraz obniża poziom cholesterolu. Jej spore ilości znajdziemy w kaszach, pieczywie pełnoziarnistym i warzywach strączkowych oraz gotowych produktach dietetycznych, jak lekkie pieczywo, wafle ryżowe i pszenne, a także błonnikowe granulki do jogurtów i sałatek. – Producenci zdrowej żywności muszą dopasować swoją ofertę do obecnych czasów, w których ludzie spędzają większość dnia poza domem – mówi Anna Warpechowska z firmy Granex. – Dlatego proponujemy błonnik w różnych postaciach, porcjach i lekkich opakowaniach, które można po prostu zabrać ze sobą do pracy i na uczelnię.

Polska lżejsza niż Kontynent

W 2008 Europejska Komicja dla Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju roku stworzyła ranking otyłości Europejczyków. Pierwsze miejsce zajęli w nim obywatele Wielkiej Brytanii, bo co czwarty z nich jest otyły. Na drugiej pozycji uplasowali się Irlandczycy (23% ), a trzecie miejsce należy do Maltańczyków (22,3%). Uwaga! Polacy wypadają tu wyjątkowo lekko, bo tylko 12,5% z nas waży zbyt dużo względem swojego wzrostu. Według danych jesteśmy nawet szczuplejsi niż cała Unia Europejska, która wykazuje 15,5% otyłości wśród obywateli. – Te dane udowadniają, że Polacy potrafią zadbać o zdrowie a rosnąca popularność żywności dietetycznej nie jest tylko zwykłą modą przejętą z zagranicy – stwierdza Anna Warpechowska z firmy Granex produkującej wafle, pieczywo i inne błonnikowe produkty dla aktywnych. – Szkoda tylko, że zdecydowaną większość osób stosujących zdrową dietę są kobiety. Myślę jednak, że to się kiedyś zmieni i panowie zaczną zwracać większą uwagę na to, co jedzą.

Więcej informacji na temat odchudzania oraz diet: www.facebook.com/uwaga.zrzucam

Więcej informacji: www.granex.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Jod promieniotwórczy na nadczynność tarczycy

  Tarczyca jest organem odpowiedzialnym za produkowanie hormonów regulujących proces przemiany materii we wszystkich narządach i tkankach organizmu. – Kiedy tarczyca choruje na nadczynność, można zastosować leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, ale warto pamiętać także o leczeniu z wykorzystaniem radioaktywnego jodu 131I. Ta terapia jest precyzyjna, bezpieczna i możliwie najbardziej komfortowa dla pacjenta, bo nie wiąże się z inwazyjną operacją, ani długotrwałą hospitalizacją – mówią eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. Terapia jodem promieniotwórczym 131I w nadczynności tarczycy jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowa (NFZ).

  Więcej…  
 • Jak możemy ochronić się przed atakiem kleszczy?

  Słońce, wyższe temperatury, lekkie ubrania i aktywność fizyczna na łonie natury... W taki sposób możemy scharakteryzować nadejście wiosny – ulubionej pory roku wielu Polaków. Większe możliwości spędzenia wolnego czasu, niosą jednak ze sobą dodatkowe zagrożenia, wśród których szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kleszcze. W jaki sposób skutecznie chronić nasze zdrowie? Dlaczego ukąszenie kleszcza jest dla nas niebezpieczne i kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – odpowiada lek. med. Izabela Fengler, internista w Centrum Medycznym Damiana.

  Więcej…  
 • Wiosenne alergie

  Do wysokiej częstości występowania alergii, z jednej strony przyczynia się większa higiena i sterylność, a z drugiej duże zanieczyszczenie powietrza i narażenie na dym tytoniowy. Choć w diagnostyce alergii, punktowe testy skórne pozostają „złotym standardem”, to wiele zalet ma badanie przeciwciał we krwi. Z kolei stosunkowo nowym trendem jest tzw. molekularna diagnostyka alergii.

  Po kilku miesiącach tęsknoty za słońcem i zielenią, w końcu nadchodzą pierwsze dni wiosny. Zachwyt nad nimi wielu z nas utrudnia jednak alergia na pyłki.

  Więcej…  
 • Digitalizacja – wyzwanie dla oczu

  Cyfrowe zmęczenie wzroku to kolejna dolegliwość, dołączająca do niechlubnego grona problemów cywilizacyjnych. Cierpią na nią coraz młodsze osoby, a jej rozprzestrzenianie się jest tak szybkie jak rozwój nowoczesnych technologii. Jeśli spędzasz przed ekranem smartfona i komputera co najmniej 2 godziny dziennie i zauważasz u siebie takie objawy jak pieczenie lub swędzenie oczu, nieostre widzenie, suchość pod powiekami czy bóle głowy, ta przypadłość może dotyczyć również Ciebie.

  Więcej…  
 • Poziom glukozy we krwi

  Monika StachowiczDentystę może zainteresować teraz poziom glukozy we krwi. Powód? Plaga cukrzycy!

  Warszawa: dentyści coraz częściej pomagają diagnozować cukrzycę

  Od dentysty wrócimy ze skierowaniem na badanie poziomu glukozy we krwi? To możliwe. Coraz częściej stomatolodzy jako pierwsi zauważają symptomy nieleczonej,  a nieraz zaawansowanej cukrzycy. W jednym z warszawskich gabinetów w ciągu miesiąca jest nawet 5 takich przypadków. A to tylko wycinek gigantycznego problemu.

  Epidemia cukrzycy, także w Polsce?

  Na całym świecie rośnie liczba osób chorych na cukrzycę.

  Więcej…  
 • Łysienie

  Problem drastycznie wypadających włosów wpływa nie tylko na zmianę wyglądu, ale również na psychikę. Utrata włosów często obniża pewności siebie, jest powodem narastających kompleksów, a nawet depresji. Z problemem łysienia zmaga się coraz więcej osób. Z pomocą przychodzi nowoczesna i niechirurgiczna metoda walki z łysieniem - mikropigmentacja skóry głowy.

  Polacy, jak wynika z badań należą do czołówki najbardziej łysiejących narodów na świecie. Problem utraty włosów dotyka osoby w różnym wieku, bez względu na płeć.

  Więcej…  
 • Jaką pomóc obolałym dziąsłom?

  Choroby przyzębia, podobnie jak próchnica, są obecnie jednymi z najbardziej powszechnych schorzeń jamy stnej. W skrajnym przypadkach mogą nawet prowadzić do utraty ząba. Do ich głównych przyczyn zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, bruksizm, wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłową dietę, choroby ogólnoustrojowe, a także niewłaściwie wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.

  Schorzenia przyzębia dotykają ogromną część społeczeństwa.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Afta

Afta jest to niewielkie, ale bolesne owrzodzenie jamy ustnej. Do czynników sprzyjających powstawaniu aft można zaliczyć: alergię, niewłaściwą dietę, zmęczenie, długotrwały stres, osłabienie, leki na anginę, zmiany hormonalne, źle dobrane protezy.

Więcej…

Afazja

Afazja jest to niezdolność do mówienia, dotykająca osoby które poprzednio nie miały z tym problemów. Pojawia się ona nagle, z reguły wskutek udaru powodującego niedokrwienie obszarów mózgu odpowiadających za mowę i rozumienie mowy.

Więcej…

Zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem jest to stan w którym oprócz objawów charakterystycznych dla upojenia alkoholowego występują inne, zagrażające życiu objawy. Zatrucie alkoholem rozwija się w kilku fazach.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie