header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Namów męża na rozstanie... z jego brzuchem!

Warto namówić kochanego mężczyznę do zrzucania kilogramów. Wprawdzie coraz większy brzuch wydaje się zabawny, ale jego skutki w postaci nocnego bezdechu, bólu pleców i cukrzycy nie są już tak śmieszne.

Przyczyny tycia bywają bardzo różne. Od przyjmowania leków, poprzez spowolnioną w średnim wieku przemianę materii, aż do zwykłego objadania się. Właśnie ono najczęściej doprowadza panów najpierw do nadwagi, a potem otyłości.

Jaka otyłość jest gorsza?

Lekarze dzielą otyłość na dwa rodzaje: męską otyłość brzuszną oraz kobiecą otyłość pośladkowo-udową. Obie są niepożądane, jednak ta pierwsza szczególnie trudna do usunięcia. Dzieje się tak, ponieważ komórki tłuszczowe oblegają organy wewnętrzne w brzuchu i, by się skurczyć, potrzebują intensywnych ćwiczeń. – Rzadko widuję w swojej pracy panów w średnim wieku - mówi Patryk Pohoryło, instruktor treningu siłowego i kulturysta.– Ponadto wielu z nich nie wie, jak ćwiczyć efektywnie i chronić ciało przed bolesnymi kontuzjami. Najlepiej jest skorzystać z pomocy trenera, który skrupulatnie wytłumaczy, jak odpowiednio rozgrzać ciało przygotowując je do treningu oporowego - twierdzi Patryk Pohoryło. Dobrze przeprowadzony trening gwarantuje lepszą figurę i zdrowe plecy.

odchudzanie_mezczyzn

Jego zdrowy kręgosłup

Niech do codziennego wysiłku zachęci też dbałość o zdrowe i silne plecy, bo nadwadze towarzyszą często zmiany zwyrodnieniowe tej części szkieletu. – Kręgosłup pozwala nam zachować wyprostowaną postawę – mówi fizjoterapeutka Ewa Pankowska. – Mięśnie, które oplatają nasz brzuch, plecy i klatkę piersiową są jak gorset, który pomaga kręgosłupowi utrzymać jego anatomiczną linię. Kiedy mięśnie z jednej strony ciała stają się zbyt rozciągnięte, a z przeciwległej strony skurczone, rodzi się problem w postaci wady postawy – dodaje ekspertka. Skutkiem postępujących latami zmian może być przepuklina dysku w kręgosłupie piersiowym, która uciska rdzeń kręgowy, co skutkuje często porażeniami poniżej pasa. – Ponieważ brak ruchu i siedzący tryb życia są dla Polaków codziennością, fizjoterapeuci coraz częściej spotykają się z pacjentami cierpiącymi z powodu bólu pleców – dodaje fizjoterapeutka. Jednak ból to nie jedyny problem...

Żeby zdrowo oddychał

Nadwaga lub otyłość naszego męża to kwestia nie tylko estetyczna, bo nagromadzona tkanka tłuszczowa wewnątrz klatki piersiowej „zabiera" płucom przestrzeń. Także tłuszcz na organach wewnętrznych ogranicza dodatkowo ruchy przepony, w wyniku czego spłyca się oddech. Na tym nie koniec, bo problemy z oddychaniem wychodzą dalej - pojawia się zbyt duży obwód szyi. Jeśli wynosi on 44 cm lub więcej, prowadzi m.in. do bezdechu nocnego i silnego niedotlenienia organizmu. A wystarczyło by choćby ograniczyć nieco jedzenie...

Dieta zdrowa i... kieszonkowa

Przede wszystkim, aby schudnąć należy dopasować ilość przyjmowanych kalorii do wieku i trybu życia, jaki się prowadzi. – Ilość kalorii, które powinien przyjmować pan w wieku od 21 do 64 lat mieści się w szerokim przedziale 2,4 tys.-4,5 tys. na dzień – mówi dietetyk Magdalena Iwaszkiewicz. – Tak zróżnicowane zapotrzebowanie energetyczne jest uzależnione od rodzaju pracy jaką wykonują mężczyźni – od lekkich, po bardzo ciężkie Główną przyczyną otyłości jest przekraczanie swojego zapotrzebowania energetycznego – dodaje specjalistka. Poza rezygnacją z tłustego mięsa i wędlin trzeba pamiętać o błonniku– substancji pochodzenia roślinnego, która oczyszcza organizm i jelita z toksyn oraz obniża poziom cholesterolu. Jej spore ilości znajdziemy w kaszach, pieczywie pełnoziarnistym i warzywach strączkowych oraz gotowych produktach dietetycznych, jak lekkie pieczywo, wafle ryżowe i pszenne, a także błonnikowe granulki do jogurtów i sałatek. – Producenci zdrowej żywności muszą dopasować swoją ofertę do obecnych czasów, w których ludzie spędzają większość dnia poza domem – mówi Anna Warpechowska z firmy Granex. – Dlatego proponujemy błonnik w różnych postaciach, porcjach i lekkich opakowaniach, które można po prostu zabrać ze sobą do pracy i na uczelnię.

Polska lżejsza niż Kontynent

W 2008 Europejska Komicja dla Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju roku stworzyła ranking otyłości Europejczyków. Pierwsze miejsce zajęli w nim obywatele Wielkiej Brytanii, bo co czwarty z nich jest otyły. Na drugiej pozycji uplasowali się Irlandczycy (23% ), a trzecie miejsce należy do Maltańczyków (22,3%). Uwaga! Polacy wypadają tu wyjątkowo lekko, bo tylko 12,5% z nas waży zbyt dużo względem swojego wzrostu. Według danych jesteśmy nawet szczuplejsi niż cała Unia Europejska, która wykazuje 15,5% otyłości wśród obywateli. – Te dane udowadniają, że Polacy potrafią zadbać o zdrowie a rosnąca popularność żywności dietetycznej nie jest tylko zwykłą modą przejętą z zagranicy – stwierdza Anna Warpechowska z firmy Granex produkującej wafle, pieczywo i inne błonnikowe produkty dla aktywnych. – Szkoda tylko, że zdecydowaną większość osób stosujących zdrową dietę są kobiety. Myślę jednak, że to się kiedyś zmieni i panowie zaczną zwracać większą uwagę na to, co jedzą.

Więcej informacji na temat odchudzania oraz diet: www.facebook.com/uwaga.zrzucam

Więcej informacji: www.granex.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Jak opóźnić starzenie się skóry?

  Skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia. Na początku oznaki są mało widoczne, gdyż skóra stale się odnawia - w ciągu 28 dni nowe komórki zastępują stare. Jednak z czasem cykl regeneracji zaczyna się wydłużać. Aby jak najdłużej zachować młody wygląd skóry, należy zadbać o regularny odpoczynek i odpowiednią ilość snu, pić odpowiednią ilości wody, dbać o aktywność fizyczną, zapewnić zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, unikać używek oraz stosować kremy do pielęgnacji twarzy.

  Więcej…  
 • Zdrowy styl życia

  Zniechęceni niepowodzeniami w realizowaniu noworocznych postanowień coraz częściej z nich rezygnujemy i od razu poddajemy się walkowerem. Dlaczego nie udaje się ich spełnić? Bo zwykle chcemy osiągnąć zbyt dużo i zbyt szybko. Efekty? Podobne jak w przypadku nierozsądnego odchudzania i bolesnego efektu jo-jo. Zamiast porywać się z motyką na słońce lepiej… złe nawyki zmieniać w dobre małymi kroczkami. Oto 12 kroków, które w ciągu 12 miesięcy pozwolą nam zacząć prowadzić zdrowy styl życia.

  Więcej…  
 • Udar niedokrwienie mózgu

  Migotanie przedsionków jest groźną arytmią, która pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu. Migotanie przedsionków nie zawsze łatwo zdiagnozować, ale na co dzień warto zwrócić uwagę, czy u naszych bliskich – szczególnie rodziców i dziadków, osób w podeszłym wieku, serce bije miarowo. Jeśli nie, może to być sygnał, że potrzebna jest szczegółowa diagnostyka i leczenie arytmii – po to, by chronić naszych bliskich przed udarem niedokrwiennym mózgu, grożącym kalectwem lub śmiercią

  Więcej…  
 • Termolifting zastosowanie

  Radiofrekwencja frakcyjna mikroigłowa, nazywana termoliftingiem, jest alternatywą dla chirurgii plastycznej. Łączy w sobie 2 metody: fale elektromagnetyczne (ogrzewanie tkanek) i nakłucia mikroigłami (samoregeneracja). Dzięki temu pobudza wywarzanie włókien kolagenowych i elastynowych, wygładza skórę i wyrównuje jej koloryt.

  Do tej pory laseroterapia.

  Do niedawna prym wśród zabiegów, które mają na celu przebudowę tkanek, likwidację blizn, rozstępów, ujednolicenie struktury i kolorytu skóry oraz lift rejonów zabiegowych, wiodła laseroterapia.

  Więcej…  
 • Opuncja figowa - naturalny botoks

  Z nasion opuncji figowej, czyli jednego z kaktusów, wytwarza się najcenniejszy olej na świecie. Nazywany jest naturalnym botoksem, gdyż przeciwdziała starzeniu się skóry. Dodatkowo kupić można macerat z jej kwiatów w oleju arganowym. Jednak opuncja znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, gdyż wytwarza się z niej błonnik i produkty spożywcze.

  Kobiety wschodu od tysięcy lat stosują olejki z opuncji figowej (kaktus z gatunku Opuntia Ficus Indica) do pielęgnacji twarzy i dłoni, a także okolic oczu, dekoltu i szyi.

  Więcej…  
 • Przygotowania do jazdy na nartach

  Zanim wyjedziemy na narty, należy oprócz sprzętu, przygotować przede wszystkim nasze stawy. W tym celu stosujmy dietę bogatą w białko, kolagen oraz witaminę D i C. Można wspomóc się suplementami z alg, które zawierają dobrze przyswajalne minerały. Poza tym należy regularnie ćwiczyć, aby zadbać o ruchomość stawów, jak i ogólną kondycję organizmu.

  Jak zbudowane są stawy.

  Staw to ruchome połączenie przynajmniej 2 kości, które umożliwia im poruszanie się względem siebie.

  Więcej…  
 • Aktywność fizyczna seniora w zimie

  Choć za oknem zimno i nieprzyjemnie, nie warto rezygnować z przebywania na dworze. Nawet w zimne i mroźne dni dobrze zrobić sobie nawet krótki spacer. W zimie wcale nie musimy rezygnować z  fizycznej aktywności. Wymówkami w tym okresie stają się przede wszystkim skrócony dzień, niekorzystna aura lub chęć uniknięcia zachorowań na typowe o tej porze roku dolegliwości – przeziębienia, grypy, anginy, zapalenia gardła, oskrzeli, płuc, itp. Jednak należy pamiętać, iż sportowy zastój wiąże się z negatywnymi skutkami.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości są to nieprawidłowości, charakteryzujące się m.in.: skrajnymi lub znaczącymi odmiennościami w porównaniu z przyjętym w danej kulturze sposobem myślenia i zachowania; odczuwaniem cierpienia w związku z codzienną egzystencją; problemami z kontrolowaniem popędów, nadpobudliwością, właściwym przeżywaniem emocji.

Więcej…

Zaćma starcza

Zaćma starcza – jest to zmętnienie soczewki będące wynikiem zmian zachodzących w oku w procesie starzenia się. Zaćma może przybierać postać początkową lub dojrzałą- ze zmętnieniem całej soczewki.

Więcej…

Ryczałt energetyczny

Ryczałt energetyczny przysługuje kombatantom oraz innym uprawnionym na mocy ustawy kombatanckiej; żołnierzom przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych; jak również uprawnionym wdowom i wdowcom po kombatancie/żołnierzu przymusowo zatrudnianym.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie