Problemy z pamięcią

Gdzie położyłem książkę? Co wczoraj jadłem na obiad? Brałem leki czy nie? – jeśli coraz częściej zadajesz sobie te pytania i coraz trudniej przywołujesz w pamięci wydarzenia, ludzi a nawet słowa, ten tekst jest dla Ciebie.

Pamięć krótkotrwała

Problemy z pamięcią krótkotrwałą w wieku dojrzałym są naturalne. Za pamięć odpowiadają ośrodki w korze mózgowej, które z wiekiem są mniej sprawne. Problemy z pamięcią związane są z obumieraniem komórek nerwowych i niepowstawaniem nowych połączeń synaptycznych. Pogorszenie pamięci związane może być także z chorobami neurologicznymi ale także wirusowymi i bakteryjnymi.

U osób starszych najczęściej szwankuje pamięć krótkotrwała, a więc zdolność do zapamiętywania nowych rzeczy. Takie zaburzenia charakteryzują się:

  • trudnością z zapamiętaniem tego, gdzie odłożyliśmy klucze, książkę itp.;
  • zapominaniem imion nowopoznanych osób;
  • kłopotami z przypomnieniem sobie tego, co oglądaliśmy w telewizji;
  • zapominaniem o szczegółach rozmowy.

Tego typu problemy z pamięcią są naturalną konsekwencją starzenia się. Niejednokrotnie senior potrafi bardzo szczegółowo przytoczyć wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, a nie pamięta, co jadł rano na śniadanie. To dlatego, że pamięć długotrwała, w takich przypadkach ,nie ulega pogorszeniu. Kłopot stanowi pamięć krótkotrwała.

Gdy pamięć znika…

Problemy z pamięcią mogą jednak sięgać dalej. Senior:

  • zapomina jak nazywa się jego córka,
  • zapomina nazwy rzeczy, które zna,
  •  gubi się w przestrzeni, którą zna,
  • ma kłopoty z liczeniem,
  • zapomina wyłączyć żelazko,
  • nie pamięta gdzie mieszka, gdzie jest łazienka w jego własnym mieszkaniu.

W takim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza, gdyż tego typu symptomy mogą świadczyć o poważnych chorobach, jak np. choroba Alzheimera.

Jak usprawnić pamięć?

Mózg potrzebuje nieustannej stymulacji do pracy. Dlatego ważne jest, by seniorzy nie osiadali na laurach, ale starali się aktywizować intelektualnie poprzez czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, grę w szachy, czy układanie puzzli.

Niezwykle ważne jest także odżywianie. Senior powinien jeść ryby, warzywa, ciemne pieczywo, orzechy i nasiona, otręby. Mózg potrzebuje bowiem odpowiedniego „paliwa” do działania. Byle jakie jedzenie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Istotna jest dla seniora także kondycja fizyczna. Ruch aktywizuje do pracy cały organizm, także mózg, który jest dotleniony. Poza tym warto aby senior prowadził życie towarzyskie, które go aktywizuje i pobudza do działania, nie pozostawiając biernym.

 Aktywność fizyczna wpływa też pozytywnie na sen, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Brak snu powoduje zmęczenie, rozdrażnienie i w konsekwencji kłopoty z pamięcią. Warto zatem zadbać o higienę i komfort snu, gdyż wypoczęty człowiek ma więcej energii do działania i jest bardziej radosny, a pozytywne nastawienie do życia ma ogromny wpływ na nastrój, który z kolei przekłada się na chęć do życia, działania a co za tym idzie ogólny dobrostan człowieka. Dbajmy więc o siebie, bądźmy aktywni fizycznie, intelektualnie i społecznie, by jak najdłużej trwać w zdrowiu.