Duszności - czy jest się czego bać?

Atak duszności zawsze jest niepokojący. Człowiek zaczyna mieć problem ze złapaniem powietrza w płuca, płycej oddycha, akcja serca zwalnia. Może pojawić się uczucie paniki.

Przyczyny

Duszności mogą mieć charakter ostry, przedostry i przewlekły.

Przedostre duszności mogą być spowodowane min. zapaleniem płuc, chorobą wieńcową czy wysiękiem do osierdzia. Ostre duszności występują zwykle nagle, w ciągu kilku minut. Ich przyczyną może być min. zatorowość płucna, odma opłucnowa, astma, utkwienie ciała obcego, dławica piersiowa, zawał serca, niewydolność serca, nerwica.

Przewlekła duszność towarzyszy takim chorobom jak: obturacyjna choroba płuc, niedokrwistość, stabilna choroba wieńcowa, płyn w jamie opłucnowej, niewydolność serca.

Objawy

W zależności od tego, jaka jest przyczyna duszności, objawy są różnorodne. W przypadku zapalenia płuc pojawia się kaszel, gorączka i ból w klatce piersiowej. Inaczej objawia się duszność w chorobie wieńcowej, gdzie pojawia się ból przedmostkowy promieniujący do szczęki. Odma opłucnowa charakteryzuje się nagłym silnym bólem klatki piersiowej, suchym kaszlem i bladością. Podobnie objawia się zatorowość płucna. Inaczej jest z astmą, której towarzyszy świszczący oddech, który pojawia się w reakcji na alergen lub zupełnie spontanicznie. W przypadku chorób, którym towarzyszy duszność przewlekła, zwykle pojawia się ona podczas wysiłku fizycznego, jednak nie zawsze. W przypadku niewydolności serca duszność pojawia się w pozycji leżącej.

Leczenie

Leczenie duszności jest oczywiście uzależnione od tego, co ją powoduje. Właściwa diagnostyka prowadzi do wyjaśnienia przyczyn pojawiania się duszności i rozpoczęcia leczenia choroby, której jest objawem. Trudno zatem przedstawiać sposoby leczenia, gdyż są one zróżnicowane, a łączy je jedynie wspólny objaw – duszność. W każdym przypadku trzeba zasięgnąć przede wszystkim porady lekarskiej i postępować zgodnie z zaleceniami.

Profilaktyka

Duszność jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, którego oczywiście wolimy unikać. By się nie pojawiała należy przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia, co oznacza stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w witaminy, sole mineralne, i inne cenne składniki odżywcze. Unikanie żywności przetworzonej i pełnej cukrów i tłuszczów oraz aktywność fizyczna sprawią, że zmniejszymy swoje możliwości na znalezienie się w grupie ryzyka wystąpienia którejś z chorób mogących powodować duszności. A nawet jeśli już chorujemy, zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia pozwoli poprawić nasze zdrowie i poczuć się lepiej, a w konsekwencji wydłużyć nam życie.

Jak sobie pomóc?

W czasie niewielkiego napadu duszności lub trudności z oddychaniem podchodzimy do okna, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Możemy usiąść w takiej pozycji, która ułatwi nam wzięcie oddechu. Jeśli nasz stan się nie poprawia trzeba zadzwonić po pogotowie lub poprosić kogoś, by to zrobił. Czasem konieczna jest bowiem natychmiastowa pomoc medyczna.  Jeśli przyjmujemy leki (np. na astmę) należy jak najszybciej zaaplikować sobie odpowiednią dawkę, która przywróci nasz oddech do normy. Przede wszystkim musimy postarać się nie wpadać w panikę.

seniorzy.PL