header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Medyczna marihuana

O marihuanie medycznej słyszymy od lat. Batalia o nią została niedawno wygrana. Dziś lekarze w Polsce mogą ją stosować. Na co pomaga?

Co to jest?

Medyczna marihuana, a tak na prawdę konopie lecznicze, to konopie, które są uprawiane według ściśle okreslonych prawem i przepisami norm. Przechodzą one kontrolę jakości w zgodzie z prawem międzynarodowym dotyczącym ziołowych produktów leczniczych.

Nie są to zatem przypadkowo uprawiane rośliny niewiadomemgo pochodzenia – te są zakazane.

Właściwości

Substancje aktywne konopii – kannabinoidy – oddziałują na niemal każdy obszar naszego organizmu. Ich zastosowanie jest szerokie, gdyż działają:

 • przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
 • przeciwdrgawkowo,
 • przeciwskurczowo,
 • zwiotczająco,
 • przeciwwymiotnie,
 • przeciwnowotworowo,
 • przeciwlękowo,
 • pobudzająco na apetyt.

Lista chorób, w których leczeniu skuteczna jest marihuana medyczna, jest długa. Są to między innymi: nowotwory, choroba Alzhaimera, choroba Parkinsona, padaczka, zespół Tourette'a, stwardnienie rozsiane, choroba Crohna, autyzm, zespół utraty łaknienia, trądzik, łuszczyca, nerwica, uzależnienie, psychoza, bezsenność, migrena, choroba Hasimoto, toczeń, osteoporoza, HIV.

Medyczna marihuana w Polsce

W Polsce przez długi czas stosowanie marihuany w leczniu było niedozwolone. Absurd ten został na szczęście zniesiony, dzięki czemu pacjenci, choć nadal w ograniczonym zakresie, mogą korzystać z tego typu leczenia.

W Polsce lek na bazie konopii może przepisać każdy lekarz, jednak w aptece nie są sprzedawane gotowe preparaty. Są one przygotowywane na podstawie recepty przez farmaceutów. Lek taki może być przez pacjenta kupiony w postaci suszu, kropli, czopków lub oleju. Problem jednak polega na tym, że w Polsce nie mamy wielu specjalistów, którzy mają wiedzę na temat dawkowania marihuany i sporządzania z niej preparatów medycznych. To spory problem, który rozwiązałby się, gdyby można było sprzedawać w aptekach gotowe preparaty.

Kolejnym problemem jest to, skąd apteki kupią marihuanę? Jest ona nabywana za granicą, głownie z Holandii, gdyż w Polsce uprawa konopii jest nadal zakazana. Niestety tak zorganizowana sprzedaż sprawia, że terapia marihuaną medyczną będzie droga. Dla przeciętnego pacjenta będzie to miesięczny koszt sięgający 2000 zł. Co ważne, leczenie marihuaną medyczną nie jest refundowane, zatem każdy z własnej kieszeni musiałby pokryć koszty leczenia.

Co więcej prawo obowiązujące w Holandii posiada obostrzenia dotyczące wywozu marihuany poza jej granice. Okazuje się, że dla wszystkich, którzy potencjalnie chcieliby skorzystać z tego typu leczenia, marihuany nie wystarczy.

Posłowie zapowiadają jednak, że ustawa będzie nowelizowana, jeśli zajdzie taka potrzeba. Trzeba przyznać, że samo jej wprowadzenie jest krokiem we właściwym kierunku, trzeba jednak więcej odwagi i rozsądku, by ułatwić dostęp do marihuany medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują w leczeniu różnorakich chorób. Wszak wiele substancji medycznych jest obłożonych obostrzeniami i nie możemy ich zażywać bez konsultacji z lekarzem, a jednak są one produkowane w Polsce. Być może z czasem mit niebezpiecznej maruhuany zostanie tylko mitem, a marihuana - już teraz doceniana, za swoje właściwości - przestanie być traktowana jako potencjalne niebezpieczeństwo, a zacznie być stosowana jako skuteczny lek na wiele chorób. 

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Menopauza - objawy

  Tomasz PaszkowskiProf. Tomasz Paszkowski: „Objawy menopauzy możemy dziś leczyć wcześnie, skutecznie, bezpiecznie i precyzyjnie”

  W Polsce zaledwie cztery procent kobiet w okresie menopauzy stosuje Hormonalną terapię menopauzy (HTM). To zdecydowanie nie odpowiada rzeczywistym potrzebom zdrowotnym. Jako środowisko klinicystów powinniśmy rzetelnie informować nasze pacjentki, że współczesne możliwości HTM pozwalają leczyć objawy menopauzy już na najwcześniejszym etapie, a zastosowane dawki terapeutyczne precyzyjnie dobrać do indywidualnych potrzeb pacjentek.

  Więcej…  
 • Rak piersi

  Październik to miesiąc szczególnie poświęcony profilaktyce raka piersi. W całym kraju odbywają się bezpłatne badania, akcje promocyjne i informacyjne, które mają zachęcić kobiety do wizyty u specjalisty oraz samobadania piersi, które stanowi podstawową formę profilaktyki nowotworów. W jaki sposób przeprowadzić samodzielną kontrolę piersi, kiedy powinnyśmy poddać się profesjonalnym badaniom oraz kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby – odpowiada dr n. med. Małgorzata Fogiel, ginekolog w Centrum Medycznym Damiana.

  Więcej…  
 • Światowy Dzień Mycia Rąk

  Magdalena Szela SlowikŚwiatowy Dzień Mycia Rąk, przypadający 15 października, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a jego celem jest edukacja w zakresie prawidłowej higieny. Ta prosta czynność, wykonywana w odpowiedni sposób, może nas uchronić przed wieloma infekcjami oraz chorobami. Z tej okazji ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”, stomatolog Magdalena Szela-Słowik, przypomina kilka ważnych zasad związanych z odpowiednią higieną dłoni.

  Więcej…  
 • Migotanie przedsionków

  Zbigniew KalarusKażdego dnia u wielu naszych pacjentów rozpoznajemy różne rodzaje arytmii. Wśród nich migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF), uznawane za jeden z najpowszechniejszych i najgroźniejszych w skutkach rodzajów zaburzeń rytmu serca. AF występuje u 2-4% społeczeństwa, w tym nawet wśród 10% osób po 70 roku życia - migotanie przedsionków to powszechny problem naszych rodziców i dziadków, poważny problem społeczny – mówi prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

  Więcej…  
 • Polak z wadą wzroku

  Według wyników najnowszego raportu „Polak z wadą wzroku” *1, aż 91 proc. badanych deklarujących problemy z widzeniem stosuje jedną z dostępnych współcześnie metod korekcji wzroku, z czego 93 proc. uczestników badania wskazało na okulary. W jakich sytuacjach Polacy ich używają, a kiedy z nich rezygnują (np. dla własnej wygody)? Aż 92 proc. respondentów wskazało, że najczęściej sięga po nie podczas korzystania z komputera.

  Więcej…  
 • Zaćma metody leczenia

  Walka z zaćmą, czyli jedną z najczęściej występujących i operowanych chorób oczu na świecie toczy się dziś bardzo zacięcie. Przyczyn jej występowania jest wiele, podobnie jak grup osób, które mogą być chorobą zagrożone. Wśród tych, którzy najczęściej doświadczają zaćmy znajdują się jednak osoby starsze, po 50 roku życia, u których naturalne procesy starzenia się organizmu mogą przyspieszać rozwój choroby i prowadzić do stadium choroby wymagającego natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W samej Polsce na zaćmę może cierpieć dziś nawet milion osób, przy czym wielu z nich nie jest do końca świadomych istnienia choroby – jej powolny rozwój może trwać nawet kilka lat, bez większych objawów.

  Więcej…  
 • Zawał - podstawowe informacje

  Od lat polską kardiologię interwencyjną stawia się za wzór w medycynie europejskiej i światowej. Mamy wspaniałe sukcesy w leczeniu zawałów. Skąd więc pesymistyczne prognozy, mówiące o tym, że w ciągu pierwszego roku od zawału w Polsce umrze co piąty pacjent? *1

  Rzeczywiście, mimo znaczącego postępu naukowo-technologicznego w medycynie, choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: miażdżyca, choroba niedokrwienna i niewydolność serca od lat stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba uchyłkowa

Choroba uchyłkowa polega na występowaniu w przewodzie pokarmowym nieprawidłowych, charakterystycznych zagłębień (uchyłków).

Więcej…

Choroba Leśniewskiego

Choroba Leśniewskiego – Crohna to przewlekłą choroba układu pokarmowego , która prowadzi do bliznowacenia ścian jelita. Choroba może przebiegać przez długo czas bezobjawowo.

Więcej…

Spirometria

Spirometria – jest to badanie służące ocenie wydolności oddechowej. W trakcie jego trwania możliwe jest wykonanie próby farmakologicznej, istotnej przy doborze leków na astmę.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie