header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Medyczna marihuana

O marihuanie medycznej słyszymy od lat. Batalia o nią została niedawno wygrana. Dziś lekarze w Polsce mogą ją stosować. Na co pomaga?

Co to jest?

Medyczna marihuana, a tak na prawdę konopie lecznicze, to konopie, które są uprawiane według ściśle okreslonych prawem i przepisami norm. Przechodzą one kontrolę jakości w zgodzie z prawem międzynarodowym dotyczącym ziołowych produktów leczniczych.

Nie są to zatem przypadkowo uprawiane rośliny niewiadomemgo pochodzenia – te są zakazane.

Właściwości

Substancje aktywne konopii – kannabinoidy – oddziałują na niemal każdy obszar naszego organizmu. Ich zastosowanie jest szerokie, gdyż działają:

 • przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
 • przeciwdrgawkowo,
 • przeciwskurczowo,
 • zwiotczająco,
 • przeciwwymiotnie,
 • przeciwnowotworowo,
 • przeciwlękowo,
 • pobudzająco na apetyt.

Lista chorób, w których leczeniu skuteczna jest marihuana medyczna, jest długa. Są to między innymi: nowotwory, choroba Alzhaimera, choroba Parkinsona, padaczka, zespół Tourette'a, stwardnienie rozsiane, choroba Crohna, autyzm, zespół utraty łaknienia, trądzik, łuszczyca, nerwica, uzależnienie, psychoza, bezsenność, migrena, choroba Hasimoto, toczeń, osteoporoza, HIV.

Medyczna marihuana w Polsce

W Polsce przez długi czas stosowanie marihuany w leczniu było niedozwolone. Absurd ten został na szczęście zniesiony, dzięki czemu pacjenci, choć nadal w ograniczonym zakresie, mogą korzystać z tego typu leczenia.

W Polsce lek na bazie konopii może przepisać każdy lekarz, jednak w aptece nie są sprzedawane gotowe preparaty. Są one przygotowywane na podstawie recepty przez farmaceutów. Lek taki może być przez pacjenta kupiony w postaci suszu, kropli, czopków lub oleju. Problem jednak polega na tym, że w Polsce nie mamy wielu specjalistów, którzy mają wiedzę na temat dawkowania marihuany i sporządzania z niej preparatów medycznych. To spory problem, który rozwiązałby się, gdyby można było sprzedawać w aptekach gotowe preparaty.

Kolejnym problemem jest to, skąd apteki kupią marihuanę? Jest ona nabywana za granicą, głownie z Holandii, gdyż w Polsce uprawa konopii jest nadal zakazana. Niestety tak zorganizowana sprzedaż sprawia, że terapia marihuaną medyczną będzie droga. Dla przeciętnego pacjenta będzie to miesięczny koszt sięgający 2000 zł. Co ważne, leczenie marihuaną medyczną nie jest refundowane, zatem każdy z własnej kieszeni musiałby pokryć koszty leczenia.

Co więcej prawo obowiązujące w Holandii posiada obostrzenia dotyczące wywozu marihuany poza jej granice. Okazuje się, że dla wszystkich, którzy potencjalnie chcieliby skorzystać z tego typu leczenia, marihuany nie wystarczy.

Posłowie zapowiadają jednak, że ustawa będzie nowelizowana, jeśli zajdzie taka potrzeba. Trzeba przyznać, że samo jej wprowadzenie jest krokiem we właściwym kierunku, trzeba jednak więcej odwagi i rozsądku, by ułatwić dostęp do marihuany medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują w leczeniu różnorakich chorób. Wszak wiele substancji medycznych jest obłożonych obostrzeniami i nie możemy ich zażywać bez konsultacji z lekarzem, a jednak są one produkowane w Polsce. Być może z czasem mit niebezpiecznej maruhuany zostanie tylko mitem, a marihuana - już teraz doceniana, za swoje właściwości - przestanie być traktowana jako potencjalne niebezpieczeństwo, a zacznie być stosowana jako skuteczny lek na wiele chorób. 

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Jak opóźnić starzenie się skóry?

  Skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia. Na początku oznaki są mało widoczne, gdyż skóra stale się odnawia - w ciągu 28 dni nowe komórki zastępują stare. Jednak z czasem cykl regeneracji zaczyna się wydłużać. Aby jak najdłużej zachować młody wygląd skóry, należy zadbać o regularny odpoczynek i odpowiednią ilość snu, pić odpowiednią ilości wody, dbać o aktywność fizyczną, zapewnić zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, unikać używek oraz stosować kremy do pielęgnacji twarzy.

  Więcej…  
 • Zdrowy styl życia

  Zniechęceni niepowodzeniami w realizowaniu noworocznych postanowień coraz częściej z nich rezygnujemy i od razu poddajemy się walkowerem. Dlaczego nie udaje się ich spełnić? Bo zwykle chcemy osiągnąć zbyt dużo i zbyt szybko. Efekty? Podobne jak w przypadku nierozsądnego odchudzania i bolesnego efektu jo-jo. Zamiast porywać się z motyką na słońce lepiej… złe nawyki zmieniać w dobre małymi kroczkami. Oto 12 kroków, które w ciągu 12 miesięcy pozwolą nam zacząć prowadzić zdrowy styl życia.

  Więcej…  
 • Udar niedokrwienie mózgu

  Migotanie przedsionków jest groźną arytmią, która pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu. Migotanie przedsionków nie zawsze łatwo zdiagnozować, ale na co dzień warto zwrócić uwagę, czy u naszych bliskich – szczególnie rodziców i dziadków, osób w podeszłym wieku, serce bije miarowo. Jeśli nie, może to być sygnał, że potrzebna jest szczegółowa diagnostyka i leczenie arytmii – po to, by chronić naszych bliskich przed udarem niedokrwiennym mózgu, grożącym kalectwem lub śmiercią

  Więcej…  
 • Termolifting zastosowanie

  Radiofrekwencja frakcyjna mikroigłowa, nazywana termoliftingiem, jest alternatywą dla chirurgii plastycznej. Łączy w sobie 2 metody: fale elektromagnetyczne (ogrzewanie tkanek) i nakłucia mikroigłami (samoregeneracja). Dzięki temu pobudza wywarzanie włókien kolagenowych i elastynowych, wygładza skórę i wyrównuje jej koloryt.

  Do tej pory laseroterapia.

  Do niedawna prym wśród zabiegów, które mają na celu przebudowę tkanek, likwidację blizn, rozstępów, ujednolicenie struktury i kolorytu skóry oraz lift rejonów zabiegowych, wiodła laseroterapia.

  Więcej…  
 • Opuncja figowa - naturalny botoks

  Z nasion opuncji figowej, czyli jednego z kaktusów, wytwarza się najcenniejszy olej na świecie. Nazywany jest naturalnym botoksem, gdyż przeciwdziała starzeniu się skóry. Dodatkowo kupić można macerat z jej kwiatów w oleju arganowym. Jednak opuncja znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, gdyż wytwarza się z niej błonnik i produkty spożywcze.

  Kobiety wschodu od tysięcy lat stosują olejki z opuncji figowej (kaktus z gatunku Opuntia Ficus Indica) do pielęgnacji twarzy i dłoni, a także okolic oczu, dekoltu i szyi.

  Więcej…  
 • Przygotowania do jazdy na nartach

  Zanim wyjedziemy na narty, należy oprócz sprzętu, przygotować przede wszystkim nasze stawy. W tym celu stosujmy dietę bogatą w białko, kolagen oraz witaminę D i C. Można wspomóc się suplementami z alg, które zawierają dobrze przyswajalne minerały. Poza tym należy regularnie ćwiczyć, aby zadbać o ruchomość stawów, jak i ogólną kondycję organizmu.

  Jak zbudowane są stawy.

  Staw to ruchome połączenie przynajmniej 2 kości, które umożliwia im poruszanie się względem siebie.

  Więcej…  
 • Aktywność fizyczna seniora w zimie

  Choć za oknem zimno i nieprzyjemnie, nie warto rezygnować z przebywania na dworze. Nawet w zimne i mroźne dni dobrze zrobić sobie nawet krótki spacer. W zimie wcale nie musimy rezygnować z  fizycznej aktywności. Wymówkami w tym okresie stają się przede wszystkim skrócony dzień, niekorzystna aura lub chęć uniknięcia zachorowań na typowe o tej porze roku dolegliwości – przeziębienia, grypy, anginy, zapalenia gardła, oskrzeli, płuc, itp. Jednak należy pamiętać, iż sportowy zastój wiąże się z negatywnymi skutkami.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości są to nieprawidłowości, charakteryzujące się m.in.: skrajnymi lub znaczącymi odmiennościami w porównaniu z przyjętym w danej kulturze sposobem myślenia i zachowania; odczuwaniem cierpienia w związku z codzienną egzystencją; problemami z kontrolowaniem popędów, nadpobudliwością, właściwym przeżywaniem emocji.

Więcej…

Zaćma starcza

Zaćma starcza – jest to zmętnienie soczewki będące wynikiem zmian zachodzących w oku w procesie starzenia się. Zaćma może przybierać postać początkową lub dojrzałą- ze zmętnieniem całej soczewki.

Więcej…

Ryczałt energetyczny

Ryczałt energetyczny przysługuje kombatantom oraz innym uprawnionym na mocy ustawy kombatanckiej; żołnierzom przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych; jak również uprawnionym wdowom i wdowcom po kombatancie/żołnierzu przymusowo zatrudnianym.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie