Medyczna marihuana

O marihuanie medycznej słyszymy od lat. Batalia o nią została niedawno wygrana. Dziś lekarze w Polsce mogą ją stosować. Na co pomaga?

Co to jest?

Medyczna marihuana, a tak na prawdę konopie lecznicze, to konopie, które są uprawiane według ściśle okreslonych prawem i przepisami norm. Przechodzą one kontrolę jakości w zgodzie z prawem międzynarodowym dotyczącym ziołowych produktów leczniczych.

Nie są to zatem przypadkowo uprawiane rośliny niewiadomemgo pochodzenia – te są zakazane.

Właściwości

Substancje aktywne konopii – kannabinoidy – oddziałują na niemal każdy obszar naszego organizmu. Ich zastosowanie jest szerokie, gdyż działają:

  • przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
  • przeciwdrgawkowo,
  • przeciwskurczowo,
  • zwiotczająco,
  • przeciwwymiotnie,
  • przeciwnowotworowo,
  • przeciwlękowo,
  • pobudzająco na apetyt.

Lista chorób, w których leczeniu skuteczna jest marihuana medyczna, jest długa. Są to między innymi: nowotwory, choroba Alzhaimera, choroba Parkinsona, padaczka, zespół Tourette'a, stwardnienie rozsiane, choroba Crohna, autyzm, zespół utraty łaknienia, trądzik, łuszczyca, nerwica, uzależnienie, psychoza, bezsenność, migrena, choroba Hasimoto, toczeń, osteoporoza, HIV.

Medyczna marihuana w Polsce

W Polsce przez długi czas stosowanie marihuany w leczniu było niedozwolone. Absurd ten został na szczęście zniesiony, dzięki czemu pacjenci, choć nadal w ograniczonym zakresie, mogą korzystać z tego typu leczenia.

W Polsce lek na bazie konopii może przepisać każdy lekarz, jednak w aptece nie są sprzedawane gotowe preparaty. Są one przygotowywane na podstawie recepty przez farmaceutów. Lek taki może być przez pacjenta kupiony w postaci suszu, kropli, czopków lub oleju. Problem jednak polega na tym, że w Polsce nie mamy wielu specjalistów, którzy mają wiedzę na temat dawkowania marihuany i sporządzania z niej preparatów medycznych. To spory problem, który rozwiązałby się, gdyby można było sprzedawać w aptekach gotowe preparaty.

Kolejnym problemem jest to, skąd apteki kupią marihuanę? Jest ona nabywana za granicą, głownie z Holandii, gdyż w Polsce uprawa konopii jest nadal zakazana. Niestety tak zorganizowana sprzedaż sprawia, że terapia marihuaną medyczną będzie droga. Dla przeciętnego pacjenta będzie to miesięczny koszt sięgający 2000 zł. Co ważne, leczenie marihuaną medyczną nie jest refundowane, zatem każdy z własnej kieszeni musiałby pokryć koszty leczenia.

Co więcej prawo obowiązujące w Holandii posiada obostrzenia dotyczące wywozu marihuany poza jej granice. Okazuje się, że dla wszystkich, którzy potencjalnie chcieliby skorzystać z tego typu leczenia, marihuany nie wystarczy.

Posłowie zapowiadają jednak, że ustawa będzie nowelizowana, jeśli zajdzie taka potrzeba. Trzeba przyznać, że samo jej wprowadzenie jest krokiem we właściwym kierunku, trzeba jednak więcej odwagi i rozsądku, by ułatwić dostęp do marihuany medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują w leczeniu różnorakich chorób. Wszak wiele substancji medycznych jest obłożonych obostrzeniami i nie możemy ich zażywać bez konsultacji z lekarzem, a jednak są one produkowane w Polsce. Być może z czasem mit niebezpiecznej maruhuany zostanie tylko mitem, a marihuana - już teraz doceniana, za swoje właściwości - przestanie być traktowana jako potencjalne niebezpieczeństwo, a zacznie być stosowana jako skuteczny lek na wiele chorób. 

seniorzy.PL