header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Medyczna marihuana

O marihuanie medycznej słyszymy od lat. Batalia o nią została niedawno wygrana. Dziś lekarze w Polsce mogą ją stosować. Na co pomaga?

Co to jest?

Medyczna marihuana, a tak na prawdę konopie lecznicze, to konopie, które są uprawiane według ściśle okreslonych prawem i przepisami norm. Przechodzą one kontrolę jakości w zgodzie z prawem międzynarodowym dotyczącym ziołowych produktów leczniczych.

Nie są to zatem przypadkowo uprawiane rośliny niewiadomemgo pochodzenia – te są zakazane.

Właściwości

Substancje aktywne konopii – kannabinoidy – oddziałują na niemal każdy obszar naszego organizmu. Ich zastosowanie jest szerokie, gdyż działają:

 • przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
 • przeciwdrgawkowo,
 • przeciwskurczowo,
 • zwiotczająco,
 • przeciwwymiotnie,
 • przeciwnowotworowo,
 • przeciwlękowo,
 • pobudzająco na apetyt.

Lista chorób, w których leczeniu skuteczna jest marihuana medyczna, jest długa. Są to między innymi: nowotwory, choroba Alzhaimera, choroba Parkinsona, padaczka, zespół Tourette'a, stwardnienie rozsiane, choroba Crohna, autyzm, zespół utraty łaknienia, trądzik, łuszczyca, nerwica, uzależnienie, psychoza, bezsenność, migrena, choroba Hasimoto, toczeń, osteoporoza, HIV.

Medyczna marihuana w Polsce

W Polsce przez długi czas stosowanie marihuany w leczniu było niedozwolone. Absurd ten został na szczęście zniesiony, dzięki czemu pacjenci, choć nadal w ograniczonym zakresie, mogą korzystać z tego typu leczenia.

W Polsce lek na bazie konopii może przepisać każdy lekarz, jednak w aptece nie są sprzedawane gotowe preparaty. Są one przygotowywane na podstawie recepty przez farmaceutów. Lek taki może być przez pacjenta kupiony w postaci suszu, kropli, czopków lub oleju. Problem jednak polega na tym, że w Polsce nie mamy wielu specjalistów, którzy mają wiedzę na temat dawkowania marihuany i sporządzania z niej preparatów medycznych. To spory problem, który rozwiązałby się, gdyby można było sprzedawać w aptekach gotowe preparaty.

Kolejnym problemem jest to, skąd apteki kupią marihuanę? Jest ona nabywana za granicą, głownie z Holandii, gdyż w Polsce uprawa konopii jest nadal zakazana. Niestety tak zorganizowana sprzedaż sprawia, że terapia marihuaną medyczną będzie droga. Dla przeciętnego pacjenta będzie to miesięczny koszt sięgający 2000 zł. Co ważne, leczenie marihuaną medyczną nie jest refundowane, zatem każdy z własnej kieszeni musiałby pokryć koszty leczenia.

Co więcej prawo obowiązujące w Holandii posiada obostrzenia dotyczące wywozu marihuany poza jej granice. Okazuje się, że dla wszystkich, którzy potencjalnie chcieliby skorzystać z tego typu leczenia, marihuany nie wystarczy.

Posłowie zapowiadają jednak, że ustawa będzie nowelizowana, jeśli zajdzie taka potrzeba. Trzeba przyznać, że samo jej wprowadzenie jest krokiem we właściwym kierunku, trzeba jednak więcej odwagi i rozsądku, by ułatwić dostęp do marihuany medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują w leczeniu różnorakich chorób. Wszak wiele substancji medycznych jest obłożonych obostrzeniami i nie możemy ich zażywać bez konsultacji z lekarzem, a jednak są one produkowane w Polsce. Być może z czasem mit niebezpiecznej maruhuany zostanie tylko mitem, a marihuana - już teraz doceniana, za swoje właściwości - przestanie być traktowana jako potencjalne niebezpieczeństwo, a zacznie być stosowana jako skuteczny lek na wiele chorób. 

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Jod promieniotwórczy na nadczynność tarczycy

  Tarczyca jest organem odpowiedzialnym za produkowanie hormonów regulujących proces przemiany materii we wszystkich narządach i tkankach organizmu. – Kiedy tarczyca choruje na nadczynność, można zastosować leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, ale warto pamiętać także o leczeniu z wykorzystaniem radioaktywnego jodu 131I. Ta terapia jest precyzyjna, bezpieczna i możliwie najbardziej komfortowa dla pacjenta, bo nie wiąże się z inwazyjną operacją, ani długotrwałą hospitalizacją – mówią eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. Terapia jodem promieniotwórczym 131I w nadczynności tarczycy jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowa (NFZ).

  Więcej…  
 • Jak możemy ochronić się przed atakiem kleszczy?

  Słońce, wyższe temperatury, lekkie ubrania i aktywność fizyczna na łonie natury... W taki sposób możemy scharakteryzować nadejście wiosny – ulubionej pory roku wielu Polaków. Większe możliwości spędzenia wolnego czasu, niosą jednak ze sobą dodatkowe zagrożenia, wśród których szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kleszcze. W jaki sposób skutecznie chronić nasze zdrowie? Dlaczego ukąszenie kleszcza jest dla nas niebezpieczne i kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – odpowiada lek. med. Izabela Fengler, internista w Centrum Medycznym Damiana.

  Więcej…  
 • Wiosenne alergie

  Do wysokiej częstości występowania alergii, z jednej strony przyczynia się większa higiena i sterylność, a z drugiej duże zanieczyszczenie powietrza i narażenie na dym tytoniowy. Choć w diagnostyce alergii, punktowe testy skórne pozostają „złotym standardem”, to wiele zalet ma badanie przeciwciał we krwi. Z kolei stosunkowo nowym trendem jest tzw. molekularna diagnostyka alergii.

  Po kilku miesiącach tęsknoty za słońcem i zielenią, w końcu nadchodzą pierwsze dni wiosny. Zachwyt nad nimi wielu z nas utrudnia jednak alergia na pyłki.

  Więcej…  
 • Digitalizacja – wyzwanie dla oczu

  Cyfrowe zmęczenie wzroku to kolejna dolegliwość, dołączająca do niechlubnego grona problemów cywilizacyjnych. Cierpią na nią coraz młodsze osoby, a jej rozprzestrzenianie się jest tak szybkie jak rozwój nowoczesnych technologii. Jeśli spędzasz przed ekranem smartfona i komputera co najmniej 2 godziny dziennie i zauważasz u siebie takie objawy jak pieczenie lub swędzenie oczu, nieostre widzenie, suchość pod powiekami czy bóle głowy, ta przypadłość może dotyczyć również Ciebie.

  Więcej…  
 • Poziom glukozy we krwi

  Monika StachowiczDentystę może zainteresować teraz poziom glukozy we krwi. Powód? Plaga cukrzycy!

  Warszawa: dentyści coraz częściej pomagają diagnozować cukrzycę

  Od dentysty wrócimy ze skierowaniem na badanie poziomu glukozy we krwi? To możliwe. Coraz częściej stomatolodzy jako pierwsi zauważają symptomy nieleczonej,  a nieraz zaawansowanej cukrzycy. W jednym z warszawskich gabinetów w ciągu miesiąca jest nawet 5 takich przypadków. A to tylko wycinek gigantycznego problemu.

  Epidemia cukrzycy, także w Polsce?

  Na całym świecie rośnie liczba osób chorych na cukrzycę.

  Więcej…  
 • Łysienie

  Problem drastycznie wypadających włosów wpływa nie tylko na zmianę wyglądu, ale również na psychikę. Utrata włosów często obniża pewności siebie, jest powodem narastających kompleksów, a nawet depresji. Z problemem łysienia zmaga się coraz więcej osób. Z pomocą przychodzi nowoczesna i niechirurgiczna metoda walki z łysieniem - mikropigmentacja skóry głowy.

  Polacy, jak wynika z badań należą do czołówki najbardziej łysiejących narodów na świecie. Problem utraty włosów dotyka osoby w różnym wieku, bez względu na płeć.

  Więcej…  
 • Jaką pomóc obolałym dziąsłom?

  Choroby przyzębia, podobnie jak próchnica, są obecnie jednymi z najbardziej powszechnych schorzeń jamy stnej. W skrajnym przypadkach mogą nawet prowadzić do utraty ząba. Do ich głównych przyczyn zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, bruksizm, wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłową dietę, choroby ogólnoustrojowe, a także niewłaściwie wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.

  Schorzenia przyzębia dotykają ogromną część społeczeństwa.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Afta

Afta jest to niewielkie, ale bolesne owrzodzenie jamy ustnej. Do czynników sprzyjających powstawaniu aft można zaliczyć: alergię, niewłaściwą dietę, zmęczenie, długotrwały stres, osłabienie, leki na anginę, zmiany hormonalne, źle dobrane protezy.

Więcej…

Afazja

Afazja jest to niezdolność do mówienia, dotykająca osoby które poprzednio nie miały z tym problemów. Pojawia się ona nagle, z reguły wskutek udaru powodującego niedokrwienie obszarów mózgu odpowiadających za mowę i rozumienie mowy.

Więcej…

Zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem jest to stan w którym oprócz objawów charakterystycznych dla upojenia alkoholowego występują inne, zagrażające życiu objawy. Zatrucie alkoholem rozwija się w kilku fazach.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie