header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Medyczna marihuana

O marihuanie medycznej słyszymy od lat. Batalia o nią została niedawno wygrana. Dziś lekarze w Polsce mogą ją stosować. Na co pomaga?

Co to jest?

Medyczna marihuana, a tak na prawdę konopie lecznicze, to konopie, które są uprawiane według ściśle okreslonych prawem i przepisami norm. Przechodzą one kontrolę jakości w zgodzie z prawem międzynarodowym dotyczącym ziołowych produktów leczniczych.

Nie są to zatem przypadkowo uprawiane rośliny niewiadomemgo pochodzenia – te są zakazane.

Właściwości

Substancje aktywne konopii – kannabinoidy – oddziałują na niemal każdy obszar naszego organizmu. Ich zastosowanie jest szerokie, gdyż działają:

 • przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
 • przeciwdrgawkowo,
 • przeciwskurczowo,
 • zwiotczająco,
 • przeciwwymiotnie,
 • przeciwnowotworowo,
 • przeciwlękowo,
 • pobudzająco na apetyt.

Lista chorób, w których leczeniu skuteczna jest marihuana medyczna, jest długa. Są to między innymi: nowotwory, choroba Alzhaimera, choroba Parkinsona, padaczka, zespół Tourette'a, stwardnienie rozsiane, choroba Crohna, autyzm, zespół utraty łaknienia, trądzik, łuszczyca, nerwica, uzależnienie, psychoza, bezsenność, migrena, choroba Hasimoto, toczeń, osteoporoza, HIV.

Medyczna marihuana w Polsce

W Polsce przez długi czas stosowanie marihuany w leczniu było niedozwolone. Absurd ten został na szczęście zniesiony, dzięki czemu pacjenci, choć nadal w ograniczonym zakresie, mogą korzystać z tego typu leczenia.

W Polsce lek na bazie konopii może przepisać każdy lekarz, jednak w aptece nie są sprzedawane gotowe preparaty. Są one przygotowywane na podstawie recepty przez farmaceutów. Lek taki może być przez pacjenta kupiony w postaci suszu, kropli, czopków lub oleju. Problem jednak polega na tym, że w Polsce nie mamy wielu specjalistów, którzy mają wiedzę na temat dawkowania marihuany i sporządzania z niej preparatów medycznych. To spory problem, który rozwiązałby się, gdyby można było sprzedawać w aptekach gotowe preparaty.

Kolejnym problemem jest to, skąd apteki kupią marihuanę? Jest ona nabywana za granicą, głownie z Holandii, gdyż w Polsce uprawa konopii jest nadal zakazana. Niestety tak zorganizowana sprzedaż sprawia, że terapia marihuaną medyczną będzie droga. Dla przeciętnego pacjenta będzie to miesięczny koszt sięgający 2000 zł. Co ważne, leczenie marihuaną medyczną nie jest refundowane, zatem każdy z własnej kieszeni musiałby pokryć koszty leczenia.

Co więcej prawo obowiązujące w Holandii posiada obostrzenia dotyczące wywozu marihuany poza jej granice. Okazuje się, że dla wszystkich, którzy potencjalnie chcieliby skorzystać z tego typu leczenia, marihuany nie wystarczy.

Posłowie zapowiadają jednak, że ustawa będzie nowelizowana, jeśli zajdzie taka potrzeba. Trzeba przyznać, że samo jej wprowadzenie jest krokiem we właściwym kierunku, trzeba jednak więcej odwagi i rozsądku, by ułatwić dostęp do marihuany medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują w leczeniu różnorakich chorób. Wszak wiele substancji medycznych jest obłożonych obostrzeniami i nie możemy ich zażywać bez konsultacji z lekarzem, a jednak są one produkowane w Polsce. Być może z czasem mit niebezpiecznej maruhuany zostanie tylko mitem, a marihuana - już teraz doceniana, za swoje właściwości - przestanie być traktowana jako potencjalne niebezpieczeństwo, a zacznie być stosowana jako skuteczny lek na wiele chorób. 

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Szampon z olejem arganowym

  W Maroko tłoczy się oleje z nasion czarnuszki, opuncji figowej i drzewa arganowego, które mogą być wykorzystane do pielęgnacji włosów. Zalecane są w przypadku podrażnionej i przesuszonej skóry głowy. Pomogą zregenerować zniszczone i osłabione włosy.

  Olej z czarnuszki na problemy skórne.

  Ze względu na wyjątkowe właściwości regenerujące i łagodzące - olej z nasion czarnuszki siewnej (Nigella Sativa) może być wykorzystywany do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów.

  Więcej…  
 • Wszczepienie lub wymiana kardiowertera-defibrylatora

  Przemyslaw Mitkowski10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/ wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD).

  Więcej…  
 • Terapie biologiczne

  Polska Grupa Ekspertów ds. Bezpieczeństwa Stosowania Terapii Biologicznych: mamy konsensus w sprawie terapii biologicznych referencyjnych i biopodobnych.

  W debacie zainicjowanej przez Polską Grupę Ekspertów ds. Bezpieczeństwa Stosowania Terapii Biologicznych wzięli udział przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych: prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk (alergologia, immunologia kliniczna), prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda (hematologia), prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko (reumatologia),

  Więcej…  
 • Seniorzy wybierają okulary

  Pawel SzczerbinskiZ raportu „Polak z wadą wzroku” *1 wynika, że ponad 70% badanych w trakcie zakupu okularów korzysta z pomocy sprzedawcy podczas wyboru produktu. Ponad 2/5 wszystkich ankietowanych ufa mu w całości, prawie 1/3 tylko w kontekście wyboru oprawek. Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru salonu? Wyniki raportu komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Demineralizacja kości

  Zbyt niska zawartość substancji mineralnych w tkance kostnej dotyczy głównie seniorów, dzieci w okresie intensywnego wzrostu, kobiet w ciąży, rekonwalescentów czy sportowców. Mogą korzystać oni z homeopatii, która pomoże zredukować ból kostny, a także zwiększyć gęstość mineralną kości i zawartość wapnia we krwi.

  Demineralizacja organizmu.

  To proces obniżania zawartości substancji mineralnych (najczęściej fosforu lub wapnia - wówczas mówimy o odwapnieniu), który może prowadzić do poważnych chorób. Szczególnie zagrożone są tkanki o dużej zawartości składników mineralnych, czyli kości i zęby.

  Więcej…  
 • Prawidłowe nawodnienie

  Odwodnienie negatywnie wpływa na wydolność organizmu. Każdy sportowiec powinien oszacować, ile wody traci podczas wysiłku fizycznego, aby odpowiednio się nawadniać.

  Woda pełni szereg ważnych funkcji w organizmie, życie bez niej nie mogłoby istnieć. Transportuje do komórek tlen i składniki odżywcze. Uczestniczy w usuwaniu metabolitów i toksyn z organizmu. Stanowi blisko 70% ciała dorosłego człowieka. Woda nie jest magazynowana w organizmie człowieka, dlatego systematycznie musi być uzupełniana.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Osteoporoza

Osteoporoza – test podatności na zachorowanie do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę należy odpowiedzieć na poniższe pytania i zsumować liczbę odpowiedzi twierdzących.

Więcej…

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Więcej…

Test Amslera

Test Amslera- służy do samodzielnego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. W celu przystąpienia do testu należy na gładkiej kartce papieru narysować kwadrat o bokach 10 cm i podzielić go na małe kwadraciki o bokach 5 milimetrów, a następnie narysować dużą, czarną kropkę w środku kwadratu.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie