Przebieg operacji zaćmy

Zaćma to dość poważny problem zdrowotny, dotykający dziś ludzi na całym świecie w przekroju różnych grup społecznych i wiekowych. Według danych publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, zaćma jest przyczyną ponad 20 milionów przypadków utraty wzroku na świecie! Co ciekawe, przywołując różnorodne badania odnośnie leczenia zaćmy, każdego roku na świecie przeprowadza się około 10 milionów zabiegów usunięcia zaćmy, podczas gdy co najmniej 30 milionów przypadków takiej interwencji wymaga. Dane dotyczące wciąż rosnącej liczby przypadków zachorowania na zaćmę też nie cieszy – choroba pojawia się u około 10% czterdziestolatków i wraz z wiekiem rośnie, osiągając liczbę aż 60% zachorowań u osób po 80 roku życia.

Wniosek może być z powyższych statystyk tylko jeden – leczenie zaćmy trzeba zacząć szybko i zapobiegać jej rozwojowi tak szybko, jak to tylko możliwe. Skąd jednak wiedzieć, że zaćma nas dotyka? Jakie są jej najważniejsze objawy i jak przebiega proces diagnozowania choroby? Na czym polega operacja usunięcia zaćmy i jak się do niej przygotować?

Najważniejsze objawy zaćmy

Objawy powstawania i pogłębiania się zaćmy dość łatwo rozpoznać samodzielnie, podczas wykonywania najprostszych codziennych czynności. Choroba jest sama w sobie bezbolesna, dlatego warto od czasu do czasu zwrócić uwagę na pogłębiające się problemy z widzeniem i zastanowić, czy nie towarzyszą im charakterystyczne dla zaćmy objawy. Jednym z najbardziej typowych symptomów choroby jest pogorszenie ostrości widzenia. Pacjenci opisują zjawisko jak patrzenie przez brudną szybę lub mgłę. Do tego dochodzą też problemy z widzeniem w ostrym oświetleniu – chorzy na zaćmę widzą znacznie lepiej w dni pochmurne oraz o zmierzchu. Kolejnym dość częstym efektem rozwijania się zaćmy jest rozszczepianie się światła i widzenie czegoś na rodzaj aureoli wokół jego źródeł. W niektórych przypadkach zaćmie towarzyszy też podwójne widzenie lub brak intensywności widzianych kolorów. Każda zaćma przebiega we własnym tempie – niektórzy zauważają objawy dość szybko, podczas gdy u innych choroba rozwija się nawet przez 10 lat bez wyraźnych przeszkód w widzeniu.

Jak diagnozuje się zaćmę?

Soczewka to element oka ulokowany w przedniej części gałki ocznej, pomiędzy tęczówką a ciałkiem szklistym. W przypadku zdrowego oka, jest ona strukturą przezroczystą, pozwalającą na skupianie docierających do oka wiązek światła i kierującą je na siatkówkę. To właśnie przezierność soczewki jest czynnikiem, który umożliwia prawidłowe widzenie we wszystkich warunkach – jakiekolwiek zmętnienie soczewki zaburza drogę promieni światła, ograniczając tym samym jakość widzenia.

Lekarz diagnozujący pacjenta zaćmą to właśnie na mętność soczewki będzie zwracał największą uwagę. W procesie rozpoznawania choroby lekarz przeprowadza zwykle wywiad, podczas którego zwraca szczególną uwagę na występowanie u pacjenta wspomnianych wcześniej symptomów. Poza wywiadem chorobowym, w diagnostyce zaćmy bardzo istotne jest też komputerowe badanie ostrości widzenia oraz ocena wyglądu struktur oka za pomocą tzw. badania dna oka. Okulista, przy zastosowaniu urządzenia powiększającego, może dzięki niemu ocenić morfologię soczewki i sprawdzić, czy rozwijają się na jej powierzchni zmiany charakterystyczne dla zaćmy.

Przebieg operacji zaćmy

Wszystkie przypadki zaćmy leczone są dziś wyłącznie za pomocą zabiegu operacyjnego wykonywanego metodą fakoemulsyfikacji. Zdaniem prezesa OneDayClinic, Waldemara Garwola „Operacyjne leczenie zaćmy jest metodą bezpieczną i skuteczną, gwarantującą satysfakcjonujące wyniki i lepszą jakość widzenia dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i wysokiej jakości soczewek wewnątrzgałkowych”. Zabiegi usunięcia zaćmy przebiegają w znieczuleniu miejscowym i polegają na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą specjalnej sondy ultradźwiękowej. Następnie, pozostałości soczewki są dokładnie usuwane z torebki oka, pozostawiając czyste miejsce dla nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, doskonale zastępującej naturalne właściwości optyczne oka. Zależnie od wybranego wariantu soczewki, po zabiegu może być konieczne noszenie dodatkowych okularów korekcyjnych (sytuacja ta dotyczy przede wszystkim soczewek jednoogniskowych, w tym także tych refundowanych przez NFZ). Jedno jest jednak pewne – jakość widzenia po zabiegu usunięcia zaćmy ulega znaczącej poprawie, a ryzyko utraty wzroku w związku z chorobą mija bezpowrotnie.

Zalecenia po zabiegu

Aby zabieg usunięcia zaćmy można było uznać za kompletny, a jego rezultaty za faktycznie satysfakcjonujące, pacjenci muszą przestrzegać bezwzględnie zaleceń lekarza podanych im tuż po wykonanym zabiegu. Pierwszym z nich jest wizyta na badaniu kontrolnym przeprowadzanym zwykle dzień po zabiegu. W OneDayClinic pacjenci mają zagwarantowany pobyt w pobliskim hotelu, dzięki czemu nie muszą obawiać się konieczności powrotu do Polski i poszukiwania lekarza, który przeprowadzi ich badanie. Klinika operująca na terenie Czech zapewnia swoim pacjentom pełną opiekę medyczną związaną z przeprowadzonym zabiegiem aby upewnić się, że efekty ich pracy zadowolą wszystkich. Poza wizytą na obowiązkowym badaniu kontrolnym, pacjenci powinni przede wszystkim unikać nadmiernego wysiłku, schylania się i dźwigania przez 6-8 tygodni od zabiegu, pamiętać o stosowaniu przepisanych przez lekarza kropli wspomagających gojenie się oka, unikać basenów, sauny, oraz spania na stronie operowanego oka. Stosując się do wszystkich zaleceń, pacjent wraca do zdrowia w szybkim tempie, a zaćma staje się jedynie mglistym wspomnieniem.