Naturalne metody zamiast leków

Polacy bardzo często sięgają po medykamenty. Przeciętny Polak kupuje w ciągu roku 34 opakowania rozmaitych leków, co daje nam drugi wynik w Europie. W okresie infekcyjnym wydaliśmy na nie prawie 3,3 mld zł – wynika z analizy firmy IQVIA. To nieco ponad 4 proc. więcej niż w poprzednim sezonie infekcyjnym. Zapominamy o tym, że większość składników leczniczych dostępnych jest w bardziej naturalnej formie, np. w zyskujących na popularności nalewkach smakowych.

Wiele roślin, z uwagi na zawarte w nich składniki, posiada zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Chwasty, badyle lub zielsko to popularne określenia na takie rośliny jak krwawnik, dziurawiec, kwiat lipy, czy macierzanka. To właśnie z nich powstaje duża część leków, które tak namiętnie kupujemy. Polacy wydają rocznie na farmaceutyki średnio 139 euro na osobę. Zdaniem autorów raportu DNB Bank Polska i firmy Deloitte, wydatki na leki stanowią w Polsce niemal 21 proc. ogółu wydatków na ochronę zdrowia – więcej niż w rozwiniętych krajach europejskich (od 6,7 proc. w Norwegii do 16,7 proc. w Belgii), są jednak niższe niż np. na Węgrzech (ponad 31 proc.). Do apteki biegamy częściej niż inne nacje - gdy dokucza nam ból brzucha, głowy czy nawet niestrawność. Tymczasem wszystkim tym schorzeniom możemy przeciwdziałać, używając bardziej naturalnych metod, np. pijąc tradycyjne nalewki smakowe. – Tworząc nasze nalewki bazujemy na starych przepisach używanych przez pokolenie naszych babć i dziadków. Można w takich zapiskach znaleźć lekarstwo na wszystko. Dziś produkty o takich właściwościach kupujemy w aptece – wyjaśnia Adam Zniszczyński, ekspert z firmy Nalevka Polska.

Mniszek lekarski pospolity mlecz lub dmuchawiec wspomagają pracę wątroby i nerek – narządów odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu toksyn. Czarny bez z to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Od wieków kwiaty i owoce bzu czarnego pod postacią soku, syropu i naparu wykorzystuje się przy przeziębieniach, gorączce, zapaleniu krtani i gardła. Z kolei rumianek jest jednym z najlepiej znanych i najczęściej wykorzystywanych w medycynie naturalnych środków leczniczych. Stosuje się go m.in. w problemach z trawieniem, wzdęciach, w przypadku nadmiernego stresu. To tylko kilka przykładów leczniczych właściwości najbardziej popularnych roślin, które możemy spotkać nawet w największych aglomeracjach. Zamiast kupować leki, które zawierają składniki pochodzenia roślin, można przygotować z nich smaczne nalewki. Pomogą one zwalczyć uciążliwe dolegliwości i przynieść długo wyczekiwaną ulgę w chorobie. – Nie potrzeba wybitnych umiejętności by przygotować domową, zdrową nalewkę. Każdy może w prosty sposób wydobyć z dowolnych produktów to, co w nich najlepsze. Tworząc w ten sposób niecodzienne rodzaje nalewek – dodaje. Sumerowie już 5 tysięcy lat temu wykorzystywali rośliny, by leczyć, ratować i przedłużać życie. Dziś kilkanaście tysięcy rodzajów roślin wykorzystywanych jest w celach medycznych. Dzieje się tak głównie za sprawą chemii, co pozwoliło zbadać związki chemiczne ziół i poddawać je dogłębnej analizie. Dzięki temu choroby uznawane przez długi czas za nieuleczalne są dziś skutecznie zwalczane.

Przy odrobinie wysiłku możemy zaopatrzyć się w trunki własnej produkcji o leczniczych właściwościach. Z kolei ci, którzy nie chcą lub nie mają czasu zajmować się produkcją domowych nalewek, mogą skorzystać z rosnącej oferty rynkowej polskich wytwórców tego alkoholu. Poza wartościami leczniczymi, oferują bogaty wachlarz smaków i aromatów, który dostarczy niezapomnianych doznań naszym podniebieniom.