header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Naturalne metody zamiast leków

Polacy bardzo często sięgają po medykamenty. Przeciętny Polak kupuje w ciągu roku 34 opakowania rozmaitych leków, co daje nam drugi wynik w Europie. W okresie infekcyjnym wydaliśmy na nie prawie 3,3 mld zł – wynika z analizy firmy IQVIA. To nieco ponad 4 proc. więcej niż w poprzednim sezonie infekcyjnym. Zapominamy o tym, że większość składników leczniczych dostępnych jest w bardziej naturalnej formie, np. w zyskujących na popularności nalewkach smakowych.

Wiele roślin, z uwagi na zawarte w nich składniki, posiada zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Chwasty, badyle lub zielsko to popularne określenia na takie rośliny jak krwawnik, dziurawiec, kwiat lipy, czy macierzanka. To właśnie z nich powstaje duża część leków, które tak namiętnie kupujemy. Polacy wydają rocznie na farmaceutyki średnio 139 euro na osobę. Zdaniem autorów raportu DNB Bank Polska i firmy Deloitte, wydatki na leki stanowią w Polsce niemal 21 proc. ogółu wydatków na ochronę zdrowia – więcej niż w rozwiniętych krajach europejskich (od 6,7 proc. w Norwegii do 16,7 proc. w Belgii), są jednak niższe niż np. na Węgrzech (ponad 31 proc.). Do apteki biegamy częściej niż inne nacje - gdy dokucza nam ból brzucha, głowy czy nawet niestrawność. Tymczasem wszystkim tym schorzeniom możemy przeciwdziałać, używając bardziej naturalnych metod, np. pijąc tradycyjne nalewki smakowe. – Tworząc nasze nalewki bazujemy na starych przepisach używanych przez pokolenie naszych babć i dziadków. Można w takich zapiskach znaleźć lekarstwo na wszystko. Dziś produkty o takich właściwościach kupujemy w aptece – wyjaśnia Adam Zniszczyński, ekspert z firmy Nalevka Polska.

Mniszek lekarski pospolity mlecz lub dmuchawiec wspomagają pracę wątroby i nerek – narządów odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu toksyn. Czarny bez z to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Od wieków kwiaty i owoce bzu czarnego pod postacią soku, syropu i naparu wykorzystuje się przy przeziębieniach, gorączce, zapaleniu krtani i gardła. Z kolei rumianek jest jednym z najlepiej znanych i najczęściej wykorzystywanych w medycynie naturalnych środków leczniczych. Stosuje się go m.in. w problemach z trawieniem, wzdęciach, w przypadku nadmiernego stresu. To tylko kilka przykładów leczniczych właściwości najbardziej popularnych roślin, które możemy spotkać nawet w największych aglomeracjach. Zamiast kupować leki, które zawierają składniki pochodzenia roślin, można przygotować z nich smaczne nalewki. Pomogą one zwalczyć uciążliwe dolegliwości i przynieść długo wyczekiwaną ulgę w chorobie. – Nie potrzeba wybitnych umiejętności by przygotować domową, zdrową nalewkę. Każdy może w prosty sposób wydobyć z dowolnych produktów to, co w nich najlepsze. Tworząc w ten sposób niecodzienne rodzaje nalewek – dodaje. Sumerowie już 5 tysięcy lat temu wykorzystywali rośliny, by leczyć, ratować i przedłużać życie. Dziś kilkanaście tysięcy rodzajów roślin wykorzystywanych jest w celach medycznych. Dzieje się tak głównie za sprawą chemii, co pozwoliło zbadać związki chemiczne ziół i poddawać je dogłębnej analizie. Dzięki temu choroby uznawane przez długi czas za nieuleczalne są dziś skutecznie zwalczane.

Przy odrobinie wysiłku możemy zaopatrzyć się w trunki własnej produkcji o leczniczych właściwościach. Z kolei ci, którzy nie chcą lub nie mają czasu zajmować się produkcją domowych nalewek, mogą skorzystać z rosnącej oferty rynkowej polskich wytwórców tego alkoholu. Poza wartościami leczniczymi, oferują bogaty wachlarz smaków i aromatów, który dostarczy niezapomnianych doznań naszym podniebieniom.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Zaparcia u osób starszych

  Problemy z wypróżnianiem to częsty problem u osób starszych – szacuje się, że nawet 20 – 30% seniorów cierpi na zaparcia. Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, by poruszyć w rozmowie z dziadkami tę delikatną kwestię i podpowiedzieć, jak mogą sobie pomóc.

  Rozmowa na ten temat może być nieco niezręczna, jednak naszym celem jest pomoc, dlatego warto ją przeprowadzić. Przede wszystkim musimy pamiętać, że o zaparciach mówimy wtedy, gdy oddawanie stolca następuje rzadziej, niż co trzy dni.

  Więcej…  
 • Nadpotliwość - wstydliwy problemem

  Nadmierna potliwość odbiera ludziom pewność siebie. Spocone dłonie zawstydzają podczas powitania. Plamy pod pachami potrafią zniszczyć najpiękniejszą kreację. Pocimy się gdy jest nie tylko gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy różne aktywności. Jeśli potu jest znacznie więcej to sygnał, że możemy cierpieć na nadpotliwość. Wówczas warto sprawdzić czy nie jest ona efektem problemów zdrowotnych i zastanowić się nad skorzystaniem z zabiegów redukujących nadpotliwość.

  Więcej…  
 • Zaćma nie tylko u seniorów

  Zaćma to jedna z niewielu chorób, które w świadomości społecznej są dziś tak mocno utożsamiane z wiekiem pacjenta. Przypisywana przede wszystkim osobom starszym katarakta, czyli zmętnienie soczewki oka powodujące stopniową utratę ostrości wzroku nie jest jednak chorobą, której grupę ryzyka można ograniczyć wyłącznie do osób po 50, 60, czy 70 roku życia.

  Więcej…  
 • Szampon z olejem arganowym

  W Maroko tłoczy się oleje z nasion czarnuszki, opuncji figowej i drzewa arganowego, które mogą być wykorzystane do pielęgnacji włosów. Zalecane są w przypadku podrażnionej i przesuszonej skóry głowy. Pomogą zregenerować zniszczone i osłabione włosy.

  Olej z czarnuszki na problemy skórne.

  Ze względu na wyjątkowe właściwości regenerujące i łagodzące - olej z nasion czarnuszki siewnej (Nigella Sativa) może być wykorzystywany do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów.

  Więcej…  
 • Wszczepienie lub wymiana kardiowertera-defibrylatora

  Przemyslaw Mitkowski10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/ wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD).

  Więcej…  
 • Terapie biologiczne

  Polska Grupa Ekspertów ds. Bezpieczeństwa Stosowania Terapii Biologicznych: mamy konsensus w sprawie terapii biologicznych referencyjnych i biopodobnych.

  W debacie zainicjowanej przez Polską Grupę Ekspertów ds. Bezpieczeństwa Stosowania Terapii Biologicznych wzięli udział przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych: prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk (alergologia, immunologia kliniczna), prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda (hematologia), prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko (reumatologia),

  Więcej…  

Aktualności seniora

Osteoporoza

Osteoporoza – test podatności na zachorowanie do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę należy odpowiedzieć na poniższe pytania i zsumować liczbę odpowiedzi twierdzących.

Więcej…

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Więcej…

Test Amslera

Test Amslera- służy do samodzielnego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. W celu przystąpienia do testu należy na gładkiej kartce papieru narysować kwadrat o bokach 10 cm i podzielić go na małe kwadraciki o bokach 5 milimetrów, a następnie narysować dużą, czarną kropkę w środku kwadratu.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie