header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Operacja zaćmy w Czechach

Operacje zaćmy są dziś jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na całym świecie. W samej Polsce szacunkowo cierpi dziś na nią nawet milion osób, a liczba wykonywanych co roku operacji nieustannie wzrasta. Ze względu na specyfikę choroby, powstrzymanie jej za pomocą środków farmakologicznych jest niestety niemożliwe, a sama zaćma prowadzi powoli do całkowitej utraty wzroku jeśli zmętniała soczewka nie zostanie w porę usunięta. Techniki wykorzystywane dziś przy tego typu operacjach pozwalają jednak ograniczyć czas ich wykonania, inwazyjność i długość procesu rekonwalescencji do minimum.

Jednym z ważniejszych elementów tego ostatniego są jednak wizyty kontrolne, które pozwolą sprawdzić stan oka po operacji, wskażą pacjentowi czynności dozwolone i zabronione podczas gojenia się oka oraz upewnią lekarza o braku pooperacyjnych powikłań. Dlaczego pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się już dzień po operacji, jak przebiega i jak często powinny odbywać się kontrole pooperacyjne?

Jak wygląda pierwsza wizyta kontrolna po operacji zaćmy?

Pacjenci, którzy poddali się operacji usunięcia zaćmy i wszczepienia w jej miejsce nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej mają w perspektywie szansę na znaczącą poprawę jakości widzenia bez konieczności hospitalizacji czy typowego „aresztu domowego”. Zastosowana technika fakoemulsyfikacji wymaga jedynie niewielkiego nacięcia na oku, przez co cały zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Warto jednak wiedzieć, że to jeszcze nie koniec leczenia – w 24 godziny po zabiegu należy zgłosić się na wizytę kontrolną, która potwierdzi oficjalnie zakończenie zabiegu i przygotuje pacjenta do dalszego funkcjonowania.

Podstawowymi zadaniami pierwszej wizyty kontrolnej po operacji zaćmy są wszelkie badania sprawdzające stan operowanego oka. Kwestie takie jak prawidłowe umiejscowienie soczewki i to, czy przez noc się nie przemieściła, dokładne obejrzenie oka pod kątem zakażeń i stanów zapalnych, czy wreszcie sprawdzenie czy wzrok pacjenta uległ poprawie będą głównym elementem wizyty kontrolnej. Ale to nie wszystko. To właśnie podczas pierwszej kontroli pacjent dostaje całą listę wskazówek i wymagań odnośnie dalszego procesu rekonwalescencji oraz receptę na krople do oczu i maści, które ułatwią gojenie się oka i szybszy powrót do jego pełnego zdrowia.

Dlaczego wizyta kontrolna jest tak ważna?

Pierwsza wizyta kontrolna po operacji zaćmy ma charakter informacyjny, ale jej podstawowym zadaniem jest sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta. Choć sama operacja nie wymaga hospitalizacji i z technicznego punktu widzenia pacjenci mogą wrócić po niej do domu, najlepsze kliniki decydują się często na zapewnienie pacjentom zakwaterowania i odpoczynku przed podróżą powrotną. Jest to szczególnie istotne w przypadku klinik zagranicznych, do których pacjenci udają się w celu otrzymania najlepszej możliwej opieki specjalistycznej bez konieczności czekania w kilkuletnich kolejkach. To dlaczego wizyta kontrolna jest tak ważna ujął doskonale prezes zlokalizowanej w Czechach OneDayClinic, Waldemar Garwol – „Wizyta kontrolna to kluczowy element naszych pakietów. Dzięki badaniom kontrolnym każdego pacjenta w terminie 24 godzin od zabiegu, upewniamy się, że zabieg przebiegł pomyślnie, a pacjent nie wraca tego samego dnia do domu, nie męczy się w podróży i nie ponosi tym samym ryzyka przemęczenia i stresu po zabiegu. To właśnie gwarantowany pacjentowi odpoczynek pomiędzy zabiegiem a powrotem do domu zmniejsza do minimum ryzyko powikłań, a sama kontrola pozwala upewnić się, że wszystkie założenia zabiegu zostały zrealizowane.”

Badania kontrolne wykonywane w dzień po operacji są najlepszym momentem na zareagowanie w momencie, gdy coś pójdzie nie tak. Nie każdy problem operacyjny można wychwycić w trakcie zabiegu, a kwestie takie jak przemieszczanie się soczewki mogą zająć chwilę. Pojawienie się na wizycie kontrolnej nie boli, ale jest jedyną szansą na zagwarantowanie sobie dobrego startu w przyszłość bez zaćmy – bez pewności, że nie wystąpiły żadne powikłania można łatwo przyczynić się do szybkiego pogorszenia jakości widzenia i komplikacji, których leczenie będzie znacznie trudniejsze, niż sama operacja usunięcia zaćmy.

Jak często należy odwiedzać okulistę po operacji zaćmy?

Pacjent uzbrojony w informacje o dalszym procesie leczenia i powrotu do pełnego widzenia wraca do domu, jednak na tym nie koniec wizyt kontrolnych. Oczy to niezwykle delikatny narząd, który w przypadku operacji staje się jeszcze bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju pyłki, zanieczyszczenia, zatarcia i urazy. Z tego też powodu prowadzący lekarz okulista, który kierował pacjenta na operację zaćmy, ustala z nim kalendarz kolejnych badań kontrolnych, mających za zadanie wychwycić nawet najdrobniejsze powikłania i zapobiec ich rozwojowi możliwie jak najszybciej. Według ogólnej zasady zaleca się odbycie drugiej wizyty kontrolnej do miesiąca czasu po zabiegu, a kolejnej po pół roku od dnia zabiegu. Następujące po nich wizyty kontrolne są już raczej formalnością zapewniającą przede wszystkim spokój psychiczny pacjenta, pozwalającą sprawdzić czy zaćma nie powraca. Jedno jest pewne – wizyt kontrolnych po operacji zaćmy nie należy unikać. To od nich w dużej mierze zależy skuteczność całego procesu leczenia zaćmy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Rehabilitacja po udarze mózgu

  Średnio co osiem minut atakuje kolejną osobę. Rocznie walczy z nim około 70 tys. Polaków. Blisko 60% chorych umiera w ciągu pierwsze roku, a 25% wszystkich chorych stanowią osoby poniżej 40 roku życia. To zatrważające dane, które dotyczą udaru mózgu. Choroby, która niespodziewanie może odebrać nam wszystko.

  Zaburzenia mowy, wzroku, pogorszenie koordynacji ruchowej to tylko niektóre ze zniszczeń, jakie w naszym organizmie powoduje udar mózgu. Najczęściej atakuje w nocy i może zostać niezauważony lub zbagatelizowany, co niestety zmniejsza szansę na całkowity powrót do zdrowia.

  Więcej…  
 • Probiotyki dla zdrowia

  Probiotyki to niezbędny element jesienno-zimowej profilaktyki. Nie tylko dbają o zdrowie jelit i wzmacniają układ odpornościowy, ale coraz częściej ukazują się badania potwierdzające ich korzystny wpływ na zdrowie zębów. Innowacyjne probiotyki mogłyby pomóc m.in. w walce z próchnicą.

  Superbakterie do walki z próchnicą?

  Sezon infekcji za pasem, niezbędne więc będą probiotyki, czyli żywe kultury bakterii lub drożdży, które spełniają bardzo ważną rolę i stosowane w odpowiedniej ilości wpływają korzystnie na zdrowie organizmu.

  Więcej…  
 • Pierwsze oznaki prezbiopii

  Czy prezbiopia jest chorobą? Jakie są objawy prezbiopii i czy można jej zapobiec?

  Niestety trzeba jasno powiedzieć, że prezbiopia jest nieunikniona i wcześniej czy później jej objawy pojawią się u każdego z nas. Nie jest to jednak choroba, a nieuchronny proces wynikający z fizjologii i efekt naturalnych zmian zachodzących w narządzie wzroku. Z badań wynika, że 98 proc. Polaków po czterdziestce ma problemy ze wzrokiem polegające na znacznym pogorszeniu ostrości widzenia. Aż 94 proc. badanych stwierdziło, że musi odsuwać tekst od oczu, żeby go przeczytać, ponieważ z bliska widzi rozmazane i nieczytelne litery*.

  Więcej…  
 • Jak widzą Polacy po 55. roku życia?

  Jak wynika z najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie Vision Express przez IQS Rynek i Opinia blisko 80% osób powyżej 55. roku życia ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Alarmujące jest to, że aż 55% respondentów nie badało się u specjalisty w ciągu ostatniego roku. Zaburzenia widzenia często są nie tylko naturalnym skutkiem starzenia, ale mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób oczu, takich jak jaskra, AMD, zaćma lub choroby ogólnoustrojowej w tym cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

  Więcej…  
 • Cukrzyca jak sobie z nią radzić

  Mandaryna Fot Voyo BakiewiczPiosenkarka Marta Wiśniewska o tym, że choruje na cukrzycę typu 1 dowiedziała się, gdy była w ciąży. Z chorobą zmaga się już 15 lat i zdecydowała się opowiedzieć, jak rozwój medycyny wpływa na życie chorych z cukrzycą, jakie znaczenie mają dla nich innowacje oraz czego im brakuje. Diagnoza choroby przewlekłej jest trudnym momentem – jak Pani życie zmieniło się po diagnozie cukrzycy typu 1? Czy musiała Pani zmienić swoje plany?

  Więcej…  
 • Jesienna chandra, jak z nią walczyć

  Wiosną i latem czujemy przypływ energii i motywacji – przechodzimy na diety, stajemy się bardziej aktywni, rozwijamy zainteresowania, odkrywamy nowe smaki, odpoczywamy, remontujemy mieszkanie i odliczamy dni do długo wyczekiwanego urlopu. Gdy przychodzi jesień, a wraz z nią dni stają się coraz krótsze, a pogoda powoli przestaje rozpieszczać, dopada nas zniechęcenie i spadek nastroju. Jak z nimi walczyć i móc jak najdłużej „zatrzymać lato”?

  Więcej…  
 • Każdy Pacjent jest inny

  Zalecenia i stanowiska towarzystw naukowych są bardzo potrzebne – podsumowują najnowszą wiedzę naukową i wnioski z praktyki klinicznej oraz pomagają lekarzom podejmować trafne decyzje terapeutyczne. Nie należy jednak trzymać się ich bezwzględnie – w każdym przypadku i bez zastrzeżeń – stwierdzili eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podczas XXII Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie.

  Wytyczne - uwaga na pułapki!

  Rola zaleceń towarzystw naukowych jest w medycynie bardzo ważna.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Scyntygrafia

Scyntygrafia – jest to badanie bazujące na promieniowaniu gamma, służące do obrazowania narządów i do oceny ich funkcji (jak np. przepływu krwi przez dany narząd).

Więcej…

Metoda Holtera

Metoda Holtera - badanie wykorzystywane jest w diagnozowaniu chorób serca. Umożliwia rejestrowanie pracy serca w trakcie wykonywania codziennych czynności, przez 24 godziny na dobę.

Więcej…

Karetki – rodzaje

Podstawowe (P) - najczęściej spotykane. Zespół składa się z minimum dwóch ratowników medycznych/pielęgniarek, bez lekarza. Jeżeli żadna z osób nie posiada uprawnień do prowadzenia karetek, trzecią osobą jest kierowca.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie