header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Operacja zaćmy w Czechach

Operacje zaćmy są dziś jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na całym świecie. W samej Polsce szacunkowo cierpi dziś na nią nawet milion osób, a liczba wykonywanych co roku operacji nieustannie wzrasta. Ze względu na specyfikę choroby, powstrzymanie jej za pomocą środków farmakologicznych jest niestety niemożliwe, a sama zaćma prowadzi powoli do całkowitej utraty wzroku jeśli zmętniała soczewka nie zostanie w porę usunięta. Techniki wykorzystywane dziś przy tego typu operacjach pozwalają jednak ograniczyć czas ich wykonania, inwazyjność i długość procesu rekonwalescencji do minimum.

Jednym z ważniejszych elementów tego ostatniego są jednak wizyty kontrolne, które pozwolą sprawdzić stan oka po operacji, wskażą pacjentowi czynności dozwolone i zabronione podczas gojenia się oka oraz upewnią lekarza o braku pooperacyjnych powikłań. Dlaczego pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się już dzień po operacji, jak przebiega i jak często powinny odbywać się kontrole pooperacyjne?

Jak wygląda pierwsza wizyta kontrolna po operacji zaćmy?

Pacjenci, którzy poddali się operacji usunięcia zaćmy i wszczepienia w jej miejsce nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej mają w perspektywie szansę na znaczącą poprawę jakości widzenia bez konieczności hospitalizacji czy typowego „aresztu domowego”. Zastosowana technika fakoemulsyfikacji wymaga jedynie niewielkiego nacięcia na oku, przez co cały zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Warto jednak wiedzieć, że to jeszcze nie koniec leczenia – w 24 godziny po zabiegu należy zgłosić się na wizytę kontrolną, która potwierdzi oficjalnie zakończenie zabiegu i przygotuje pacjenta do dalszego funkcjonowania.

Podstawowymi zadaniami pierwszej wizyty kontrolnej po operacji zaćmy są wszelkie badania sprawdzające stan operowanego oka. Kwestie takie jak prawidłowe umiejscowienie soczewki i to, czy przez noc się nie przemieściła, dokładne obejrzenie oka pod kątem zakażeń i stanów zapalnych, czy wreszcie sprawdzenie czy wzrok pacjenta uległ poprawie będą głównym elementem wizyty kontrolnej. Ale to nie wszystko. To właśnie podczas pierwszej kontroli pacjent dostaje całą listę wskazówek i wymagań odnośnie dalszego procesu rekonwalescencji oraz receptę na krople do oczu i maści, które ułatwią gojenie się oka i szybszy powrót do jego pełnego zdrowia.

Dlaczego wizyta kontrolna jest tak ważna?

Pierwsza wizyta kontrolna po operacji zaćmy ma charakter informacyjny, ale jej podstawowym zadaniem jest sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta. Choć sama operacja nie wymaga hospitalizacji i z technicznego punktu widzenia pacjenci mogą wrócić po niej do domu, najlepsze kliniki decydują się często na zapewnienie pacjentom zakwaterowania i odpoczynku przed podróżą powrotną. Jest to szczególnie istotne w przypadku klinik zagranicznych, do których pacjenci udają się w celu otrzymania najlepszej możliwej opieki specjalistycznej bez konieczności czekania w kilkuletnich kolejkach. To dlaczego wizyta kontrolna jest tak ważna ujął doskonale prezes zlokalizowanej w Czechach OneDayClinic, Waldemar Garwol – „Wizyta kontrolna to kluczowy element naszych pakietów. Dzięki badaniom kontrolnym każdego pacjenta w terminie 24 godzin od zabiegu, upewniamy się, że zabieg przebiegł pomyślnie, a pacjent nie wraca tego samego dnia do domu, nie męczy się w podróży i nie ponosi tym samym ryzyka przemęczenia i stresu po zabiegu. To właśnie gwarantowany pacjentowi odpoczynek pomiędzy zabiegiem a powrotem do domu zmniejsza do minimum ryzyko powikłań, a sama kontrola pozwala upewnić się, że wszystkie założenia zabiegu zostały zrealizowane.”

Badania kontrolne wykonywane w dzień po operacji są najlepszym momentem na zareagowanie w momencie, gdy coś pójdzie nie tak. Nie każdy problem operacyjny można wychwycić w trakcie zabiegu, a kwestie takie jak przemieszczanie się soczewki mogą zająć chwilę. Pojawienie się na wizycie kontrolnej nie boli, ale jest jedyną szansą na zagwarantowanie sobie dobrego startu w przyszłość bez zaćmy – bez pewności, że nie wystąpiły żadne powikłania można łatwo przyczynić się do szybkiego pogorszenia jakości widzenia i komplikacji, których leczenie będzie znacznie trudniejsze, niż sama operacja usunięcia zaćmy.

Jak często należy odwiedzać okulistę po operacji zaćmy?

Pacjent uzbrojony w informacje o dalszym procesie leczenia i powrotu do pełnego widzenia wraca do domu, jednak na tym nie koniec wizyt kontrolnych. Oczy to niezwykle delikatny narząd, który w przypadku operacji staje się jeszcze bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju pyłki, zanieczyszczenia, zatarcia i urazy. Z tego też powodu prowadzący lekarz okulista, który kierował pacjenta na operację zaćmy, ustala z nim kalendarz kolejnych badań kontrolnych, mających za zadanie wychwycić nawet najdrobniejsze powikłania i zapobiec ich rozwojowi możliwie jak najszybciej. Według ogólnej zasady zaleca się odbycie drugiej wizyty kontrolnej do miesiąca czasu po zabiegu, a kolejnej po pół roku od dnia zabiegu. Następujące po nich wizyty kontrolne są już raczej formalnością zapewniającą przede wszystkim spokój psychiczny pacjenta, pozwalającą sprawdzić czy zaćma nie powraca. Jedno jest pewne – wizyt kontrolnych po operacji zaćmy nie należy unikać. To od nich w dużej mierze zależy skuteczność całego procesu leczenia zaćmy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Nasze zęby jesienią

  Choć wydaje się, że pory roku nie mają bezpośredniego wpływu na stan naszego zdrowia, w rzeczywistości jest inaczej! Szczególnie jesień i zima są niebezpieczne dla zębów. 
  Sezonowe obniżenie nastroju, które następuje podczas jesieni i zimy, związane jest ze spadkiem poziomu serotoniny w organizmie. Pogarsza się nasze samopoczucie, mamy mniej energii i jesteśmy bardziej ospali – w konsekwencji mamy większą ochotę na przykład na słodycze, które szkodzą zębom.
  Jesienne i zimowe dni to czas, który w powszechnej opinii nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia z domu, przez co część osób w ogóle rezygnuje z ruchu. Więcej…  
 • Jak leczyć zęby bez bólu?

  Roma Markiewicz PiotrowskaZapytaj stomatologa: Jak leczyć zęby bez bólu? Poznaj nowoczesne możliwości komfortowego oraz bezbolesnego leczenia zębów i pozbądź się raz na zawsze strachu przed dentystą.

  Zdrowe i zadbane zęby to pragnienie wielu osób. Niestety strach przed bólem, który od najmłodszych lat nieodłącznie kojarzy się z wizytą u stomatologa często uniemożliwia realizację tego marzenia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją nowe rozwiązania, które sprawiają, że zabiegi dentystyczne nie muszą już być okupione strachem i cierpieniem.

  Więcej…  
 • Cukrzyca - codzienne życie

  Dorota ZozulinskaCukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za epidemię XXI wieku. W Polsce obecnie cierpi na nią ok. 3 mln Polaków, ale liczba chorych stale rośnie, co ma związek m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.
  Pomimo rosnącej skali problemu, polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu do najlepszych opcji terapeutycznych, które są standardem opieki diabetologicznej na świecie.

  Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi.

  Więcej…  
 • Cukrzyca cichy wróg

  Pracujesz na siedząco, odpoczywasz w bezruchu, jesz zbyt dużo i nieregularnie, nie unikasz niezdrowych potraw, słodyczy? Lekarze z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi przestrzegają: to prosta droga do cukrzycy, choroby, która jest trudna do rozpoznania i zwykle przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Nie dokucza, nie boli, ale po cichu niszczy organizm.

  Cukrzycę typu 2 nazywa się epidemią XXI wieku – to jedna z najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią około 3 mln osób, na świecie ponad 400 mln.

  Więcej…  
 • Ogólnopolski Dzień Seniora 14 listopada 2018

  Aktywność fizyczna najlepszym lekiem na problemy zdrowotne w każdym wieku. W 2050 roku w Polsce liczba osób w wieku 65+ wzrośnie do blisko 12 milionów. Choć długość życia rośnie, nie podnosi się jego jakość, a jedną z przyczyn jest brak aktywności fizycznej wśród seniorów. Bezruch obniża ich sprawność fizyczną oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.  

  W zdrowym ciele zdrowy ruch

  Więcej…  
 • Cukrzyca cicha epidemia

  Anna SliwinskaAnna Śliwińska:

  „Największym problemem w walce z cichą epidemią cukrzycy jest… cisza”

  Nawet kilkaset tysięcy osób w Polce nie wie, że choruje na cukrzycę. Gros z 3 milionów pacjentów, którzy mają postawioną diagnozę, nie leczy się zgodnie z zaleceniami. Wielkim wyzwaniem pozostaje dostęp do optymalnej terapii i opieki, zwłaszcza osób z cukrzycą typu 2 oraz tych, które nie przekroczyły 75. roku życia i nie mogą liczyć na choćby część darmowych leków.

  Więcej…  
 • Marokański zabieg Hammam

  Do wykonania marokańskiego zabiegu pielęgnacyjnego Hammam, który odnawia nie tylko ciało, ale i umysł, niezbędne jest czarne mydło (oczyszcza), glinka (odżywia), jak i olej arganowy (nawilża). Dzięki żelowi pod prysznic, który zawiera te 3 składniki, możemy skorzystać z zalet zabiegu, we własnej łazience.

  Na czym polega zabieg Hammam?

  Słowo „Hammam” oznacza publiczną łaźnię, która pełni w Maroku ważną rolę. Mieszkańcy tego kraju, od wieków, poddają się w niej zabiegowi pielęgnacyjnemu, który odnawia nie tylko ciało, ale i umysł. Polega na oczyszczeniu, złuszczeniu, odżywieniu i nawilżeniu skóry.

  Do jego wykonania potrzebne jest:

  Czarne mydło (oczyszczenie).

  Oryginalne mydło Savon Noir wytwarzane jest w Maroko, tradycyjnymi metodami, z czarnych oliwek i oleju oliwnego. 

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Osteoporoza choroba kości

Osteoporoza – jest to choroba kości, charakteryzująca się obniżeniem masy tkanki kostnej oraz zmianami w ich strukturze, prowadzącymi do zwiększonej podatności na złamania.

Więcej…

Choroba uchyłkowa

Choroba uchyłkowa polega na występowaniu w przewodzie pokarmowym nieprawidłowych, charakterystycznych zagłębień (uchyłków).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie