header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Operacja zaćmy w Czechach

Operacje zaćmy są dziś jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na całym świecie. W samej Polsce szacunkowo cierpi dziś na nią nawet milion osób, a liczba wykonywanych co roku operacji nieustannie wzrasta. Ze względu na specyfikę choroby, powstrzymanie jej za pomocą środków farmakologicznych jest niestety niemożliwe, a sama zaćma prowadzi powoli do całkowitej utraty wzroku jeśli zmętniała soczewka nie zostanie w porę usunięta. Techniki wykorzystywane dziś przy tego typu operacjach pozwalają jednak ograniczyć czas ich wykonania, inwazyjność i długość procesu rekonwalescencji do minimum.

Jednym z ważniejszych elementów tego ostatniego są jednak wizyty kontrolne, które pozwolą sprawdzić stan oka po operacji, wskażą pacjentowi czynności dozwolone i zabronione podczas gojenia się oka oraz upewnią lekarza o braku pooperacyjnych powikłań. Dlaczego pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się już dzień po operacji, jak przebiega i jak często powinny odbywać się kontrole pooperacyjne?

Jak wygląda pierwsza wizyta kontrolna po operacji zaćmy?

Pacjenci, którzy poddali się operacji usunięcia zaćmy i wszczepienia w jej miejsce nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej mają w perspektywie szansę na znaczącą poprawę jakości widzenia bez konieczności hospitalizacji czy typowego „aresztu domowego”. Zastosowana technika fakoemulsyfikacji wymaga jedynie niewielkiego nacięcia na oku, przez co cały zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Warto jednak wiedzieć, że to jeszcze nie koniec leczenia – w 24 godziny po zabiegu należy zgłosić się na wizytę kontrolną, która potwierdzi oficjalnie zakończenie zabiegu i przygotuje pacjenta do dalszego funkcjonowania.

Podstawowymi zadaniami pierwszej wizyty kontrolnej po operacji zaćmy są wszelkie badania sprawdzające stan operowanego oka. Kwestie takie jak prawidłowe umiejscowienie soczewki i to, czy przez noc się nie przemieściła, dokładne obejrzenie oka pod kątem zakażeń i stanów zapalnych, czy wreszcie sprawdzenie czy wzrok pacjenta uległ poprawie będą głównym elementem wizyty kontrolnej. Ale to nie wszystko. To właśnie podczas pierwszej kontroli pacjent dostaje całą listę wskazówek i wymagań odnośnie dalszego procesu rekonwalescencji oraz receptę na krople do oczu i maści, które ułatwią gojenie się oka i szybszy powrót do jego pełnego zdrowia.

Dlaczego wizyta kontrolna jest tak ważna?

Pierwsza wizyta kontrolna po operacji zaćmy ma charakter informacyjny, ale jej podstawowym zadaniem jest sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta. Choć sama operacja nie wymaga hospitalizacji i z technicznego punktu widzenia pacjenci mogą wrócić po niej do domu, najlepsze kliniki decydują się często na zapewnienie pacjentom zakwaterowania i odpoczynku przed podróżą powrotną. Jest to szczególnie istotne w przypadku klinik zagranicznych, do których pacjenci udają się w celu otrzymania najlepszej możliwej opieki specjalistycznej bez konieczności czekania w kilkuletnich kolejkach. To dlaczego wizyta kontrolna jest tak ważna ujął doskonale prezes zlokalizowanej w Czechach OneDayClinic, Waldemar Garwol – „Wizyta kontrolna to kluczowy element naszych pakietów. Dzięki badaniom kontrolnym każdego pacjenta w terminie 24 godzin od zabiegu, upewniamy się, że zabieg przebiegł pomyślnie, a pacjent nie wraca tego samego dnia do domu, nie męczy się w podróży i nie ponosi tym samym ryzyka przemęczenia i stresu po zabiegu. To właśnie gwarantowany pacjentowi odpoczynek pomiędzy zabiegiem a powrotem do domu zmniejsza do minimum ryzyko powikłań, a sama kontrola pozwala upewnić się, że wszystkie założenia zabiegu zostały zrealizowane.”

Badania kontrolne wykonywane w dzień po operacji są najlepszym momentem na zareagowanie w momencie, gdy coś pójdzie nie tak. Nie każdy problem operacyjny można wychwycić w trakcie zabiegu, a kwestie takie jak przemieszczanie się soczewki mogą zająć chwilę. Pojawienie się na wizycie kontrolnej nie boli, ale jest jedyną szansą na zagwarantowanie sobie dobrego startu w przyszłość bez zaćmy – bez pewności, że nie wystąpiły żadne powikłania można łatwo przyczynić się do szybkiego pogorszenia jakości widzenia i komplikacji, których leczenie będzie znacznie trudniejsze, niż sama operacja usunięcia zaćmy.

Jak często należy odwiedzać okulistę po operacji zaćmy?

Pacjent uzbrojony w informacje o dalszym procesie leczenia i powrotu do pełnego widzenia wraca do domu, jednak na tym nie koniec wizyt kontrolnych. Oczy to niezwykle delikatny narząd, który w przypadku operacji staje się jeszcze bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju pyłki, zanieczyszczenia, zatarcia i urazy. Z tego też powodu prowadzący lekarz okulista, który kierował pacjenta na operację zaćmy, ustala z nim kalendarz kolejnych badań kontrolnych, mających za zadanie wychwycić nawet najdrobniejsze powikłania i zapobiec ich rozwojowi możliwie jak najszybciej. Według ogólnej zasady zaleca się odbycie drugiej wizyty kontrolnej do miesiąca czasu po zabiegu, a kolejnej po pół roku od dnia zabiegu. Następujące po nich wizyty kontrolne są już raczej formalnością zapewniającą przede wszystkim spokój psychiczny pacjenta, pozwalającą sprawdzić czy zaćma nie powraca. Jedno jest pewne – wizyt kontrolnych po operacji zaćmy nie należy unikać. To od nich w dużej mierze zależy skuteczność całego procesu leczenia zaćmy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie