header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Rehabilitacja po udarze mózgu

Średnio co osiem minut atakuje kolejną osobę. Rocznie walczy z nim około 70 tys. Polaków. Blisko 60% chorych umiera w ciągu pierwsze roku, a 25% wszystkich chorych stanowią osoby poniżej 40 roku życia. To zatrważające dane, które dotyczą udaru mózgu. Choroby, która niespodziewanie może odebrać nam wszystko.

Zaburzenia mowy, wzroku, pogorszenie koordynacji ruchowej to tylko niektóre ze zniszczeń, jakie w naszym organizmie powoduje udar mózgu.

Najczęściej atakuje w nocy i może zostać niezauważony lub zbagatelizowany, co niestety zmniejsza szansę na całkowity powrót do zdrowia. Odpowiednia rehabilitacja w ciągu 24 godzin od porażenia znacząco zwiększa szansę na odzyskanie pełnej sprawności. Dlatego warto poświęcić kilka minut i poznać objawy udaru, by móc odpowiednio szybko interweniować gdy znajdziemy się w pobliżu porażonej osoby – wyjaśnia Aneta Fendorf, Dyrektor firmy Mobilex.

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu stanowi 80% wszystkich udarów. Jest bardzo poważną chorobą naczyniową mózgu, przez co w środowisku medycznym jest uznawany za jeden z najczęstszych przyczyn, prowadzących do dotkliwej ułomności pacjentów, a nawet śmierci. Z medycznego punktu widzenia udar mózgu polega na zwężeniu światła naczynia, które doprowadza krew do pewnego obszaru mózgu. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszych objawów tej choroby. Im dłużej zwlekamy z udzieleniem odpowiedniej pomocy, tym mniejsze są szanse na wyjście z powikłań wynikających z udaru. Umiejętność rozróżniania symptomów i udzielenie jak najszybszej pierwszej pomocy może uratować czyjeś życie. Występowanie udaru może powodować wiele różnych czynników. Najczęściej wymienianą przez ekspertów to podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca, otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe, jak migotanie przedsionków lub nadciśnienie tętnicze. Ryzyko wystąpienia udaru zwiększa nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej. Pod uwagę należy wziąć również ogólne choroby naczyń, dnę moczanową czy zespół bezdechu sennego. Pacjenci, którzy mają problemy z zaburzeniami krzepnięcia i przebyli w przeszłości udar, narażeni są na ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Szczególnie ostrożne powinny być osoby po przebytych udarach lub u których w rodzinie ktoś z krewnych miał udar. Istotne są genetyczne uwarunkowania, które w dużej mierze wpływają na wystąpienie choroby. To pokazuje jak ważna jest profilaktyka w przypadku tego schorzenia. Na większość tych czynników mamy bezpośredni wpływ i możemy im zapobiegać lub je zwalczać.

Leczenie udaru

W ubiegłym roku Fundacja Udaru Mózgu opublikowała raport. Niestety, przywoływane w nim statystyki nie są optymistyczne. Zaledwie 27 proc. uczestników badania z czasem mogło podjąć pracę zarobkową, 56 proc. ze względu na zbyt duży uszczerbek na zdrowiu było zmuszonych do pozostania na rencie lub emeryturze. Według 53 proc. respondentów po udarze najtrudniejszy do zaakceptowania był fakt utraty sprawności fizycznej. U 70 proc. badanych pacjentów rozwinęła się także spastyczność poudarowa kończyn. Terminem tym określa się nadmierne i często bolesne napięcie mięśni, które może dotyczyć zarówno górnych, jak i dolnych kończyn (u 44 proc. ankietowanych spastyczność dotyczyła więcej niż jednej kończyny). Niestety nasza służba zdrowia nie jest gotowa na taką ilość pacjentów dotkniętych udarem mózgu. Rocznie problem ten dotyka 70 tys. Polaków. Dostęp do rehabilitacji jest ograniczony, dlatego najszybszą drogą do odzyskania pełnej sprawności może być odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Warto pamiętać również o tym, że osoby po udarze mogą skorzystać z dofinansowania oferowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) na zakup sprzętu rehabilitacyjnego lub ortopedycznego (są to między innymi wózki inwalidzkie, pionizatory, balkoniki i podpórki rehabilitacyjne, kule inwalidzkie). Pomocy bardzo często udzielają również Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR) oraz Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS). Potwierdzają to statystyki. Połowa respondentów, biorąca udział w badaniu, dostęp do wczesnej rehabilitacji w Polsce oceniła źle lub bardzo źle. Dotyczy to także terapii neurologopedycznych (zaburzenia komunikacji zgłosiło 71 proc. ankietowanych). Po opuszczeniu oddziału udarowego aż 65 proc. respondentów miała problemy z dostępnością do terapii neurologopedycznych finansowanych przez państwo, a 51 proc. pacjentów korzystało z prywatnych terapii opłacanych z własnych pieniędzy.

Po wizycie w szpitalu rozpoczyna się okres rekonwalescencji. Czas i przebieg rehabilitacji, prowadzącej do odzyskania pełni sprawności uzależniony jest od stopnia porażenia kończy. Duże znaczenie ma również kondycja fizyczna samego poszkodowanego. W przypadku niedowładu ręki należy przede wszystkim pamiętać o zabezpieczeniu stawu barkowego. Jeśli pacjent cierpi na niedowład ręki, bardzo łatwo może uszkodzić wspomniany staw – choćby poprzez bezwładne opadanie kończyny górnej na bok ciała podczas jedzenia, chodzenia czy jazdy na wózku inwalidzkim. Można temu zapobiec w bardzo prosty sposób, zaopatrując się w odpowiednie ortezy, obejmujące bark i ramię. W przeciwieństwie do temblaków, ortezy zapobiegają wyślizgnięciu się ramienia i powstaniu kontuzji w obrębie obręczy barkowej. - Jeśli chodzi o inny sprzęt ortopedyczny dla osób po udarze, które są dotknięte niedowładem ręki, to warto zainteresować się stabilizatorem odcinka łokciowego lub ortezą na nadgarstek. Oba te elementy zakładane na przykład podczas jedzenia czy czytania (kiedy ręka opiera się na jakiejś powierzchni – na przykład na stole) zabezpieczają stawy ręki przed niekontrolowanym opuszczeniem kończyny górnej, a tym samym przed jej uszkodzeniem. Ważne jest to by chory jak najszybciej odzyskał pełną sprawność. Dlatego sprzęt rehabilitacyjny dla osób po udarze mózgu powinien wpływać przede wszystkim na poprawę siły mięśni. Opiekun może zaopatrzyć się w różne modele sprzętu – od piłeczki do uciskania dłonią, aż po rotor, umożliwiający zarówno rehabilitację górnych, jak i dolnych kończyn. Należy jednak być ostrożnym, jeśli chory wykonuje ruchy spastyczne – wtedy ćwiczenia na siłę i koordynację mięśni mogą nie przynosić tak spektakularnych efektów.

Rekonwalescencja

Chory po udarze mózg ulega rozległym uszkodzeniem. Mogą występować problemy ze sprawnością intelektualną, widzeniem, artykułowaniem wyrazów, a także ze sprawnością fizyczną. Z tego powodu rehabilitacja powinna rozpocząć się od razu po odzyskaniu sił przez pacjenta. Powrót do pełnej sprawności wiąże się z intensywnymi ćwiczeniami prowadzonymi przez logopedów i rehabilitantów już kilka dni po przebytym udarze. - Najlepszym rozwiązaniem dla osób po udarze, które chcą wrócić do pełnej sprawności fizycznej, jest podjęcie działań rehabilitacyjnych w specjalnie przystosowanych do tego celu ośrodkach. Niestety kolejki oczekujących są naprawdę długie, a w przypadku niesprawności spowodowanej przez przebyty udar mózgu, czas odgrywa kluczową rolę. Dobrze jest więc pomyśleć o sprzęcie rehabilitacyjnym oraz ortopedycznym, który będzie można wykorzystywać w domowym zaciszu, a także podczas zajęć z rehabilitantem w szpitalu. Dla osób po udarze mózgu, u których niedowład obejmuje jedną lub obie nogi, należy pomyśleć o wózku inwalidzkim bądź o odpowiednio dobranych kulach czy balkoniku. Każdy z tych sprzętów pozwala choremu na usamodzielnienie się w pewnym stopniu, a to z kolei wpływa pozytywnie na jego psychikę oraz motywację do dalszych ćwiczeń. Chód osoby po udarze jest bardzo „niezdarny” i niepewny, czasami trzeba się go na nowo nauczyć. W związku z tym idealnym sprzętem rehabilitacyjnym dla osób po udarze jest na przykład podpórka, pionizator bądź parapodium. Urządzenia stymulują kończyny chorego do pracy, a tym samym wzmacniają jego wiotkie mięśnie. Regularne ćwiczenia z użyciem pionizatora czy parapodium to świetny sposób na rehabilitację w domowym zaciszu, pod okiem opiekuna bądź najbliższych członków rodziny. Jednym z najbardziej wartościowych urządzeń tego typu jest GRILLO wyjątkowy i unikatowy pionizator do ponownej nauki chodu. Korzystając ze sprzętu rehabilitacyjnego dla osób po udarze, nie wolno zapominać oczywiście o odpoczynku, w trakcie którego mięśnie mają szansę się zregenerować (na przykład po kilku godzinach intensywnych zajęć fizycznych). Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy cierpią z powodu ruchów spastycznych – muszą oni bowiem wkładać ogromny wysiłek w opanowanie niekontrolowanych zrywów mięśni.

Udar mózgu stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla naszego organizmu, dlatego kluczowe dla dalszego zdrowia pacjenta jest umiejętne rozpoznania jego symptomów oraz podjęcie błyskawicznego leczenia. Najważniejsze jest to, aby nie stracić ani jednej cennej sekundy i jak najszybciej przetransportować poszkodowanego do szpitala, gdzie stopniowo będzie dochodził do siebie dzięki rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Światowy Dzień Mycia Rąk

  Magdalena Szela SlowikŚwiatowy Dzień Mycia Rąk, przypadający 15 października, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a jego celem jest edukacja w zakresie prawidłowej higieny. Ta prosta czynność, wykonywana w odpowiedni sposób, może nas uchronić przed wieloma infekcjami oraz chorobami. Z tej okazji ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”, stomatolog Magdalena Szela-Słowik, przypomina kilka ważnych zasad związanych z odpowiednią higieną dłoni.

  Więcej…  
 • Migotanie przedsionków

  Zbigniew KalarusKażdego dnia u wielu naszych pacjentów rozpoznajemy różne rodzaje arytmii. Wśród nich migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF), uznawane za jeden z najpowszechniejszych i najgroźniejszych w skutkach rodzajów zaburzeń rytmu serca. AF występuje u 2-4% społeczeństwa, w tym nawet wśród 10% osób po 70 roku życia - migotanie przedsionków to powszechny problem naszych rodziców i dziadków, poważny problem społeczny – mówi prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

  Więcej…  
 • Polak z wadą wzroku

  Według wyników najnowszego raportu „Polak z wadą wzroku” *1, aż 91 proc. badanych deklarujących problemy z widzeniem stosuje jedną z dostępnych współcześnie metod korekcji wzroku, z czego 93 proc. uczestników badania wskazało na okulary. W jakich sytuacjach Polacy ich używają, a kiedy z nich rezygnują (np. dla własnej wygody)? Aż 92 proc. respondentów wskazało, że najczęściej sięga po nie podczas korzystania z komputera.

  Więcej…  
 • Zaćma metody leczenia

  Walka z zaćmą, czyli jedną z najczęściej występujących i operowanych chorób oczu na świecie toczy się dziś bardzo zacięcie. Przyczyn jej występowania jest wiele, podobnie jak grup osób, które mogą być chorobą zagrożone. Wśród tych, którzy najczęściej doświadczają zaćmy znajdują się jednak osoby starsze, po 50 roku życia, u których naturalne procesy starzenia się organizmu mogą przyspieszać rozwój choroby i prowadzić do stadium choroby wymagającego natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W samej Polsce na zaćmę może cierpieć dziś nawet milion osób, przy czym wielu z nich nie jest do końca świadomych istnienia choroby – jej powolny rozwój może trwać nawet kilka lat, bez większych objawów.

  Więcej…  
 • Zawał - podstawowe informacje

  Od lat polską kardiologię interwencyjną stawia się za wzór w medycynie europejskiej i światowej. Mamy wspaniałe sukcesy w leczeniu zawałów. Skąd więc pesymistyczne prognozy, mówiące o tym, że w ciągu pierwszego roku od zawału w Polsce umrze co piąty pacjent? *1

  Rzeczywiście, mimo znaczącego postępu naukowo-technologicznego w medycynie, choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: miażdżyca, choroba niedokrwienna i niewydolność serca od lat stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce.

  Więcej…  
 • Cukrzyca

  Dorota Zozulinska

  Wśród Polaków rośnie liczba zachorowań na cukrzycę, pomimo to chorzy wciąż nie mają dostępu do nowych opcji terapeutycznych, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. O tym, co z tego powodu tracą pacjenci, a jak mogłoby zmienić się ich życie dzięki innowacyjnym lekom oraz oczekiwaniu na nowe opcje terapeutyczne lekarzy i pacjentów opowiada Prof. Dorota Zozulińska – Ziółkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

  Więcej…  
 • Afta jak leczyć

  Nie zawsze mają wyraźną przyczynę, ale sprzyja im m.in. spadek odporności, niedobór witamin, stres, a nawet antybiotykoterapia czy predyspozycje rodzinne. Afty - choć to na ogół łagodne i drobne zmiany w jamie ustnej - potrafią uprzykrzyć życie i wywołać intensywny, dokuczliwy ból. Jak się ich pozbyć?

  Czym jest afta?

  Czym są afty? - Afty to niewielkie, bolesne owrzodzenia występujące pojedynczo lub grupami na błonie śluzowej jamy ustnej m.in. wewnętrznej stronie policzka, warg, a nawet języka. Wyglądem przypominają nadżerki pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba Leśniewskiego

Choroba Leśniewskiego – Crohna to przewlekłą choroba układu pokarmowego , która prowadzi do bliznowacenia ścian jelita. Choroba może przebiegać przez długo czas bezobjawowo.

Więcej…

Spirometria

Spirometria – jest to badanie służące ocenie wydolności oddechowej. W trakcie jego trwania możliwe jest wykonanie próby farmakologicznej, istotnej przy doborze leków na astmę.

Więcej…

Scyntygrafia

Scyntygrafia – jest to badanie bazujące na promieniowaniu gamma, służące do obrazowania narządów i do oceny ich funkcji (jak np. przepływu krwi przez dany narząd).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie