header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Szpiczak plazmocytowy

Piotr MajcherSzpiczak mnogi, obecnie zwany szpiczakiem plazmocytowym, to złośliwy nowotwór zlokalizowany w szpiku kostnym. Kiedyś rozpoznawany głównie u osób starszych. Niestety, statystyki z ostatnich lat wskazują na niepokojącą tendencję – coraz częściej na ten rodzaj nowotworu zapadają osoby znacznie młodsze, poniżej 55. roku życia. Obecnie w Polsce na szpiczaka mnogiego choruje ok. 6 tys. osób, przy czym rocznie rejestruje się od 1,5 do 2 tys. nowych zachorowań.

To wyjątkowo ciężka odmiana nowotworu, a osoby, które dotyka, przez długie lata zmagają się z dramatycznymi jej konsekwencjami. Naprzeciw potrzebom terapeutycznym i rehabilitacyjnym tych osób, wychodzi Uzdrowisko Nałęczów, które jako jedyne w Polsce podjęło się realizacji turnusów rehabilitacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego.

Turnusy rehabilitacyjne w Uzdrowisku Nałęczów, dedykowane pacjentom ze zdiagnozowanym szpiczakiem mnogim, to 14-dniowe pobyty w Termach Pałacowych, z czterema zabiegami dziennie, zajęciami indywidualnymi, terapią psychologiczną, pełnym wyżywieniem i dostępem do strefy basenowej. Wszystko pod kontrolą lekarzy i fizjoterapeutów. Organizatorem turnusów jest Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, działająca w porozumieniu z Katedrą Rehabilitacji, Fizjoterapii i Balneoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Nad całością programu czuwa jego twórca - wybitny specjalista prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher, który jest krajowym konsultantem w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Chorzy na szpiczaka mnogiego cierpią m.in. na dolegliwości układu ruchu, powstałe zarówno w wyniku choroby, jak i skutków ubocznych jej leczenia. Konieczne jest zatem, umożliwienie im korzystania z rehabilitacji. - Każdy z pacjentów odbywał indywidualną konsultację z lekarzem specjalistą rehabilitacji medycznej, zajmującym się rehabilitacją onkologiczną. Lekarz ten, po zapoznaniu się z pełną dokumentacją medyczną decydował o wyborze zabiegów dedykowanych konkretnej osobie - wyjaśnia prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher. - Są to głównie hydromasaże, masaże klasyczne kręgosłupa oraz w związku z neuropatiami w kończynach dolnych (głównie stopach) masaże i ćwiczenia indywidualne. Wszystkie zabiegi prowadzone są przez zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów, indywidualnie z każdym uczestnikiem i polegają głównie na wykorzystaniu kinezyterapii i hydroterapii oraz odpowiednio dobranych ćwiczeń indywidualnych.

Trzy najważniejsze idee, jakie przyświecały tworzonym turnusom rehabilitacyjnym, dedykowanym chorym na szpiczaka mnogiego.

W tym roku odbyły się już dwa takie turnusy. Pierwsza piętnastoosobowa grupa pacjentów, miała okazję korzystać z zabiegów i terapii nałęczowskiego zdroju w kwietniu tego roku. We wrześniu odbył się drugi turnus - uczestniczyło w nim 17 osób będących w trakcie leczenia, przed i po autoprzeszczepach. W listopadzie br. Uzdrowisko planuje przyjęcie kolejnych pacjentów onkologicznych. – Bo nieprawdą jest, że pacjenci onkologiczni nie mogą korzystać z terapii Uzdrowiskowej. Ale decyzję o tym, kto może w takiej terapii uczestniczyć podejmuje lekarz onkolog lub hematoonkolog – tłumaczy Marcin Trębowicz, kierownik Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”. – Trzy najważniejsze idee, które przyświecały tworzonym turnusom rehabilitacyjnym, dedykowanym chorym na szpiczaka mnogiego: To po pierwsze - usprawnienie układu ruchu, który jest nadwyrężony zarówno chorobą, jak i jej leczeniem. Po drugie, zmniejszenie dolegliwości bólowych u pacjentów, na każdym etapie ich leczenia. Bo nic tak nie demotywuje i nie spowalnia, jak cierpienie, ograniczające chęć do dalszej walki o zdrowie. Po trzecie – terapia psychologiczna, o której często zapomina się w trakcie całej terapii onkologicznej, a jest niezwykle istotna. Do tego zmiana otoczenia, klimatu i odpoczynek od codziennych obowiązków domowych, a jednocześnie możliwość spędzenia czasu w grupie osób z podobnymi problemami, a także wymiany doświadczeń dotyczących choroby i efektów jej leczenia - dodaje.

To, co warto podkreślić, to fakt, że większość zabiegów pacjentów drugiego turnusu, wykonywana była już w nowoczesnym Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”, które zostało otwarte w maju 2018. Dzięki temu, mogli korzystać z rehabilitacji z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. - My, chorzy na szpiczaka, nie zawsze możemy wykonywać wszystkie ćwiczenia rehabilitacyjne. Mówiąc wprost – wszystko nas boli, mamy problemy z chodzeniem i zawsze musimy informować o tym naszych rehabilitantów – mówi Helena Kulisa, pacjentka turnusu rehabilitacyjnego. – Dlatego cieszę się, że po raz pierwszy, mogłam korzystać z ćwiczeń rehabilitacyjnych, których wykonywanie umożliwia Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”. Po pięciu dniach rehabilitacji – przyszłam na zajęcia wyprostowana! Muszę również wspomnieć o tym, jak dużą rolę odgrywają ćwiczenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nim, znacznie łatwiej jest mi chodzić i utrzymać równowagę. Każdy z nas, kto uczestniczył w ćwiczeniach w Centrum „Werandki” może potwierdzić, jak niezwykle są one skuteczne. - Do tego stopnia, że z przyjemnością wracamy po więcej – dodaje.

Potwierdzeniem potrzeby tworzenia tego typu turnusów rehabilitacyjnych, są badania naukowe przeprowadzone przez specjalistów Katedry Rehabilitacji, Fizjoterapii i Balneoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, które wykazały poprawę w zakresie dolegliwości bólowych i sprawności ruchowej Pacjentów po pierwszym turnusie.

W Uzdrowisku Nałęczów powstaje Instytut Rehabilitacji Uzdrowiskowej

Obecnie, turnusy rehabilitacyjne w Uzdrowisku Nałęczów, dedykowane osobom chorym na szpiczaka mnogiego, nie mają finansowania ze strony NFZ. Dlatego są to pobyty komercyjne, odpłatne, co sprawia, że koszty, jakie muszą ponieść Pacjenci, są dla wielu z nich zbyt wysokie. Uzdrowisko Nałęczów złożyło wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o kontraktowanie na ten obszar działalności i liczy na pozytywna decyzję.

- Nowotwory, to choroby cywilizacyjne, z którymi dzisiejsza medycyna próbuje sobie radzić, niestety z różnym skutkiem. Bo jak wiemy, nie zawsze osobom dotkniętym nowotworem udaje się wygrać z chorobą, a wiele z nich, do końca życia boryka się z dolegliwościami, które zaistniały w trakcie choroby, bądź są skutkiem leczenia onkologicznego - mówi Piotr Marczyk, prezes zarządu Uzdrowiska Nałęczów S.A. - My jako Uzdrowisko Nałęczów, wychodzimy naprzeciw potrzebom medycyny, chcemy być wsparciem dla tradycyjnego lecznictwa onkologicznego i, poprzez ofertę turnusów rehabilitacyjnych, stanowić uzupełnienie pełnej terapii osób, cierpiących na szpiczaka mnogiego. Mogę już również zdradzić, że Uzdrowisko Nałęczów jest w trakcie prac, mających na celu utworzenie Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej. Do zadań Instytutu i Dyrektora Instytutu należeć będzie m.in. opracowywanie innowacyjnych metod leczenia, prowadzenie badań naukowych związanych z leczeniem uzdrowiskowym, kompleksowa rehabilitacja, a także rehabilitacja uzdrowiskowa oraz prowadzenie certyfikowanych szkoleń. Instytutem również pokieruje prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Światowy Dzień Mycia Rąk

  Magdalena Szela SlowikŚwiatowy Dzień Mycia Rąk, przypadający 15 października, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a jego celem jest edukacja w zakresie prawidłowej higieny. Ta prosta czynność, wykonywana w odpowiedni sposób, może nas uchronić przed wieloma infekcjami oraz chorobami. Z tej okazji ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”, stomatolog Magdalena Szela-Słowik, przypomina kilka ważnych zasad związanych z odpowiednią higieną dłoni.

  Więcej…  
 • Migotanie przedsionków

  Zbigniew KalarusKażdego dnia u wielu naszych pacjentów rozpoznajemy różne rodzaje arytmii. Wśród nich migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF), uznawane za jeden z najpowszechniejszych i najgroźniejszych w skutkach rodzajów zaburzeń rytmu serca. AF występuje u 2-4% społeczeństwa, w tym nawet wśród 10% osób po 70 roku życia - migotanie przedsionków to powszechny problem naszych rodziców i dziadków, poważny problem społeczny – mówi prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

  Więcej…  
 • Polak z wadą wzroku

  Według wyników najnowszego raportu „Polak z wadą wzroku” *1, aż 91 proc. badanych deklarujących problemy z widzeniem stosuje jedną z dostępnych współcześnie metod korekcji wzroku, z czego 93 proc. uczestników badania wskazało na okulary. W jakich sytuacjach Polacy ich używają, a kiedy z nich rezygnują (np. dla własnej wygody)? Aż 92 proc. respondentów wskazało, że najczęściej sięga po nie podczas korzystania z komputera.

  Więcej…  
 • Zaćma metody leczenia

  Walka z zaćmą, czyli jedną z najczęściej występujących i operowanych chorób oczu na świecie toczy się dziś bardzo zacięcie. Przyczyn jej występowania jest wiele, podobnie jak grup osób, które mogą być chorobą zagrożone. Wśród tych, którzy najczęściej doświadczają zaćmy znajdują się jednak osoby starsze, po 50 roku życia, u których naturalne procesy starzenia się organizmu mogą przyspieszać rozwój choroby i prowadzić do stadium choroby wymagającego natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W samej Polsce na zaćmę może cierpieć dziś nawet milion osób, przy czym wielu z nich nie jest do końca świadomych istnienia choroby – jej powolny rozwój może trwać nawet kilka lat, bez większych objawów.

  Więcej…  
 • Zawał - podstawowe informacje

  Od lat polską kardiologię interwencyjną stawia się za wzór w medycynie europejskiej i światowej. Mamy wspaniałe sukcesy w leczeniu zawałów. Skąd więc pesymistyczne prognozy, mówiące o tym, że w ciągu pierwszego roku od zawału w Polsce umrze co piąty pacjent? *1

  Rzeczywiście, mimo znaczącego postępu naukowo-technologicznego w medycynie, choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: miażdżyca, choroba niedokrwienna i niewydolność serca od lat stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce.

  Więcej…  
 • Cukrzyca

  Dorota Zozulinska

  Wśród Polaków rośnie liczba zachorowań na cukrzycę, pomimo to chorzy wciąż nie mają dostępu do nowych opcji terapeutycznych, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. O tym, co z tego powodu tracą pacjenci, a jak mogłoby zmienić się ich życie dzięki innowacyjnym lekom oraz oczekiwaniu na nowe opcje terapeutyczne lekarzy i pacjentów opowiada Prof. Dorota Zozulińska – Ziółkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

  Więcej…  
 • Afta jak leczyć

  Nie zawsze mają wyraźną przyczynę, ale sprzyja im m.in. spadek odporności, niedobór witamin, stres, a nawet antybiotykoterapia czy predyspozycje rodzinne. Afty - choć to na ogół łagodne i drobne zmiany w jamie ustnej - potrafią uprzykrzyć życie i wywołać intensywny, dokuczliwy ból. Jak się ich pozbyć?

  Czym jest afta?

  Czym są afty? - Afty to niewielkie, bolesne owrzodzenia występujące pojedynczo lub grupami na błonie śluzowej jamy ustnej m.in. wewnętrznej stronie policzka, warg, a nawet języka. Wyglądem przypominają nadżerki pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba Leśniewskiego

Choroba Leśniewskiego – Crohna to przewlekłą choroba układu pokarmowego , która prowadzi do bliznowacenia ścian jelita. Choroba może przebiegać przez długo czas bezobjawowo.

Więcej…

Spirometria

Spirometria – jest to badanie służące ocenie wydolności oddechowej. W trakcie jego trwania możliwe jest wykonanie próby farmakologicznej, istotnej przy doborze leków na astmę.

Więcej…

Scyntygrafia

Scyntygrafia – jest to badanie bazujące na promieniowaniu gamma, służące do obrazowania narządów i do oceny ich funkcji (jak np. przepływu krwi przez dany narząd).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie