header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Cukrzyca cichy wróg

Pracujesz na siedząco, odpoczywasz w bezruchu, jesz zbyt dużo i nieregularnie, nie unikasz niezdrowych potraw, słodyczy? Lekarze z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi przestrzegają: to prosta droga do cukrzycy, choroby, która jest trudna do rozpoznania i zwykle przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Nie dokucza, nie boli, ale po cichu niszczy organizm.

Cukrzycę typu 2 nazywa się epidemią XXI wieku – to jedna z najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią około 3 mln osób, na świecie ponad 400 mln.

W 2040 roku chorych na cukrzycę ma być ponad 650 mln! Piszemy o cukrzycy typu 2, bo to najczęściej występujący rodzaj tej choroby – dotyka ona około 90 procent chorych na cukrzycę. Cierpią na nią nie tylko osoby starsze, ale także ludzie w młodym i średnim wieku.

Cukrzyca powoduje zwiększenie poziomu glukozy we krwi. Zwykle nie daje żadnych objawów. Średni czas, jaki upływa od początku choroby do jej wykrycia wynosi aż 10 lat! I dlatego jest bardzo groźna – jeśli nie będzie wcześnie wykryta i leczona, pustoszy organizm, prowadzi do poważnych powikłań. Może spowodować uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność nerek, uszkodzenia nerwów, chorobę wieńcową, zawał serca, udar mózgu.

Cukrzycę typu 2 powodują zaburzenia wydzielania lub działania insuliny (hormonu odpowiadającego za stężenie glukozy we krwi) albo oba te czynniki jednocześnie. Przyczyną cukrzycy typu 2 może też być otyłość, która wywołuje insulinooporność, czyli zmniejszoną wrażliwość komórek organizmu na działanie insuliny. Każde z tych zaburzeń powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Prawidłowy poziom glukozy we krwi na czczo wynosi 70-99 mg/dl, 100-125 mg/dl może być wynikiem stanu przedcukrzycowego, a stężenie powyżej 125 mg/dl może oznaczać cukrzycę.

Obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy to dobry powód, żeby odpowiedzieć sobie na kilka pytań i – jeśli do tej pory tego nie robiliśmy – zbadać poziom glukozy we krwi, a potem robić to regularnie. Poziom glukozy we krwi na czczo powinno się sprawdzać do 45 roku raz na trzy lata, potem raz w roku – wynik zawsze trzeba pokazać swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu. Coroczne badanie powinno się zrobić bez względu na wiek, jeśli mamy nadwagę czy otyłość, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia. Bardziej czujnym trzeba też być wtedy, gdy ktoś w rodzinie miał lub ma cukrzycę, bo możemy mieć skłonność do tej choroby. Wtedy też trzeba się częściej badać, prowadzić zdrowy tryb życia.

Z tym ostatnim zaleceniem wiążą się właśnie pytania, na które przy okazji Światowego Dnia Cukrzycy warto sobie odpowiedzieć. Jak i co jem? Czy nie przesadzam z niezdrowymi tłuszczami i węglowodanami, a jem zbyt mało warzyw i owoców? Czy się nie przejadam? Czy jem regularnie, w spokoju, a nie w biegu? Czy mam właściwą wagę ciała – czy nie mam nadwagi lub otyłości, która „zaprasza” cukrzycę, zwiększa ryzyko jej wystąpienia? Czy jestem choć w umiarkowanym stopniu aktywny fizycznie – czy 3-4 razy w tygodniu na minimum godzinę wstaję z fotela, wybieram się na dłuższy spacer, basen, przejażdżkę na rowerze, nordic walking i zmuszam organizm, żeby choć trochę się zmęczył?

Odpowiedzmy sobie uczciwie na te pytania. Jeśli żyjemy na siedząco, mamy nadwagę, źle się odżywiamy, nie odkładajmy zmian, które trzeba wprowadzić do naszego trybu życia. Nie stawiajmy jednak z dnia na dzień wszystkiego na głowie, bo szybko się zniechęcimy i walka z niezdrowym stylem życia skończy się w ciągu kilku dni. Wyznaczajmy sobie raczej małe, realne cele i konsekwentnie je realizujmy. Na przykład jedzmy mniej słodyczy, wprowadźmy do kalendarza ten rodzaj aktywności fizycznej, który najbardziej nam odpowiada i starajmy się być w „naszej dyscyplinie” coraz lepsi (np. dłuższe, intensywniejsze spacery, wycieczki rowerowe). I poprośmy lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badanie poziomu glukozy we krwi, jeśli dawno go nie sprawdzaliśmy.

Centra Medyczne Medyceusz to sieć nowoczesnych, prywatnych placówek medycznych w Łodzi. W sześciu placówkach świadczone są kompleksowe usługi medyczne. W skład oferty wchodzi Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ), opieka pediatryczna, poradnie lekarzy specjalistów (AOS), hospitalizacja planowa w Szpitalu Centrów Medycznych Medyceusz, laboratoria, diagnostyka specjalistyczna, transport medyczny, nocna i świąteczna opieka lekarska. Sztandarową usługą CM Medyceusz jest diagnostyka obrazowa (RTG, USG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa, Mammografia). Placówki mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także świadczą usługi komercyjne.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Walentynki a nasze serce

  Każdego dnia „bije” 100 tysięcy razy. Przez całe życie wielokrotnie więcej - ponad 3,5 miliarda. W godzinę toczy ponad 300 litrów krwi. Dzięki jego niezmordowanej pracy żyjemy. Serce - symbol miłości, którego - jak na ironię – większość Polaków nie kocha. Specjaliści CM Medyceusz w Walentynki radzą, jak i dlaczego trzeba dbać o serce?

  Serce wtłacza w nas życie – niemal dosłownie. Jest naszą wewnętrzną pompą, pozwalającą zamienić w płucach odtlenowaną krew z żył i tętnicami tchnąć ją natlenowaną do najdalszych zakątków ciała. Bez tego procesu nie da się żyć. Co robić zatem, aby utrzymywać serce w dobre formie?

  Więcej…  
 • Przebarwienia na skórze

  Ciemniejsze plamy na skórze to dla wielu kobiet przyczyna dyskomfortu, powodująca utratę pewności siebie. Przebarwienia na twarzy czy dekolcie, choć mogą zostać ukryte pod warstwą makijażu, nie znikają samoistnie – do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Czym charakteryzują się te zmiany oraz jak sobie z nimi radzić, podpowiada Olga Kamińska, Training Manager marki Biologique Recherche.

  Dlaczego przebarwienia pojawiają się na naszej skórze?

  Więcej…  
 • Jak zadbać o gładkość naszych stóp?

  Gdy nasze pięty są zrogowaciałe najczęściej sięgamy po tradycyjne pumeksy, które jednak są mało praktyczne. Warto postawić na marokański pumeks Hammam, który wytwarza się z bogatej w minerały, glinki czerwonej. Dzięki wygodnej rączce, wyżłobionym rowkom, a także odpowiedniej wielkości i twardości - pozwoli cieszyć się gładkimi stopami.

  Więcej…  
 • Kolonoskopia wirtualna

  Zauważasz u siebie dolegliwości takie jak krwawienia z odbytu, utrzymującą się biegunkę, ból czy parcie na stolec? Nie lekceważ ich i nie traktuj jak wirtualnych problemów. Mogą bowiem zwiastować realną chorobę – nawet raka jelita grubego. W diagnozie może pomóc wirtualna kolonoskopia. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

  Co to jest wirtualna kolonoskopia i kiedy dobrze ją wykonać?

  Więcej…  
 • Ślepota śnieżna

  Zima kojarzy nam się z okresem, w którym pada śnieg i brakuje słońca. Czy wiesz, że to właśnie o tej porze roku promienie słoneczne mogą stanowić dla naszych oczu największe zagrożenie? Czy powinniśmy obawiać się ślepoty śnieżnej? Odpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  W zimę nie zapominaj o promieniowaniu UV

  Okularów przeciwsłonecznych używamy chroniąc swoje oczy przede wszystkim latem, kiedy pora dnia pozwala nam cieszyć się słońcem o wiele dłużej niż w trakcie zimy, a my często organizujemy swój czas tak, aby przebywać na świeżym powietrzu jak najczęściej.

  Więcej…  
 • Niedobór minerałów i witamin

  Zdrowa, różnorodna dieta to jeden z fundamentów mocnych zębów. Jakich minerałów i witamin nie powinno zabraknąć w naszej diecie, aby cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem jak najdłużej?

  Wapń

  Odpowiednia kombinacja składników mineralnych wzmocni zęby. Jednym z kluczowych jest wapń, minerał, który w 99 proc. zmagazynowany jest w naszych kościach i zębach. W zębach wapń występuje jako "hydroksyapatyt", składający się  zarówno z wapnia, jak i fosforanu. Stanowi on rodzaj rusztowania zapewniającego wytrzymałość mechaniczną kościom i zębom.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Chroniczne zmęczenie i senność

W Polsce choruje na cukrzycę trzy miliony osób. Co powinno zaniepokoić i zmobilizować nas do sprawdzenia ryzyka zachorowania? Test do samodzielnego zmierzenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Więcej…

Ból brzucha

Kłujący ból brzucha – w zależności od lokalizacji bólu i jego natężenia może sugerować wystąpienie różnych poważnych chorób; zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Co oznacza ból występujący w poniżej opisanych miejscach?

Więcej…

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie