header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Cukrzyca - codzienne życie

Dorota ZozulinskaCukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za epidemię XXI wieku. W Polsce obecnie cierpi na nią ok. 3 mln Polaków, ale liczba chorych stale rośnie, co ma związek m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.
Pomimo rosnącej skali problemu, polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu do najlepszych opcji terapeutycznych, które są standardem opieki diabetologicznej na świecie.

 

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi. Dzięki insulinie możliwy jest prawidłowy rozkład węglowodanów, tłuszczów i białek. Długotrwale utrzymujący się w organizmie wysoki poziom cukru może prowadzić do uszkodzenia narządów, a nieleczona cukrzyca nawet do zgonu. Dzięki postępowi medycyny możliwe jest coraz skuteczniejsze kontrolowanie choroby.

Czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy

W cukrzycy wyróżniamy cukrzycę typu 1, 2, 3 i 4 – ciążową. Wzrost zachorowań dotyczy głównie cukrzycy typu 1 i 2. W Polsce szczególnie widoczny jest wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2, ze względu na coraz powszechniejsze w populacji polskiej czynniki ryzyka. Polskie społeczeństwo starzeje się, ponadto rośnie liczba osób z otyłością brzuszną, nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią, chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wzrasta również liczba zachorowań na cukrzycę ciążową, która jest sygnałem ostrzegawczym dla kobiety, mówiącym o tym, że w przyszłości może się u niej rozwinąć cukrzyca typu 2.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest uwarunkowanie genetyczne, co oznacza, że jeśli w rodzinie były osoby chore na cukrzycę, rośnie ryzyko zachorowania pozostałych jej członków. Także wcześniactwo niesie za sobą ryzyko cukrzycy – dzięki postępowi medycyny ratuje się coraz młodsze wcześniaki. Dane epidemiologiczne mówią o tym, że u dzieci urodzonych z wagą poniżej 1,5 kg, wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych w przyszłości. - Liczba chorych rośnie również dlatego, że mamy lepsze metody diagnostyczne i możemy identyfikować takich pacjentów wcześniej. Dla ich dobra – bo wcześniejsze rozpoczęcie leczenia to szansa na dłuższe życie – mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
i Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. - Niestety musimy zdawać sobie sprawę z tego, że żyjemy w czasach, kiedy już na etapie hodowli zwierząt, uprawy roślin, w produkcji żywności wykorzystywane są procesy, które mogą przyczyniać się do stymulowania wystąpienia choroby, szczególnie u osób, które mają do tego predyspozycje. Te wszystkie wymienione czynniki - toksyny, niewłaściwe żywienie - mogą też wpływać pośrednio na zwiększoną zapadalność na choroby autoimmunologiczne czy również wystąpienie cukrzycy typu 1.


Życie z cukrzycą

Cukrzyca wpływa na każdy aspekt życia i wiąże się z ograniczeniami i ciągłym poczuciem kontroli. Diagnoza choroby sprawia, że część chorych wycofuje się z życia i zamyka się w czterech ścianach. Często chorzy są zmęczeni przestrzeganiem zaleceń pielęgniarskich
i lekarskich, codziennym i wielokrotnym pomiarem poziomu cukru, dbaniem o prawidłową aktywność fizyczną czy wprowadzeniem nowych zasad żywieniowych. Ale część chorych po usłyszeniu diagnozy zostaje zmotywowana do pozytywnych zmian nawyków żywieniowych czy regularnej aktywności fizycznej. Piosenkarka Marta Wiśniewska o tym, że choruje na cukrzycę dowiedziała się 15 lat temu, kiedy była w ciąży - Zdiagnozowanie choroby było dla mnie wielkim szokiem. Miałam nadzieję, że to może anemia, jakaś chwilowa słabość, odpychałam od siebie prawdę. Jednak pewne objawy cukrzycy pojawiły się już wcześniej, i szybko stało się jasne, że jestem chora i muszę stawić temu czoła.
I właśnie to przyznanie się samej przed sobą, zaakceptowanie faktu bycia chorą było najtrudniejsze
– mówi piosenkarka. - Cały czas staram się być na bieżąco zarówno, jeśli chodzi o nowe leki, pompy i peny (red.: urządzenia do podawania sobie insuliny) oraz urządzenia mierzące poziom cukru we krwi. Nowe leki pozwalają na lepszą kontrolę choroby, łatwiej jest utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, co daje mi poczucie bezpieczeństwa. Tu i teraz, bo nie boję się, że będę rozkojarzona, dostanę dreszczy czy zasłabnę.
Ale również na przyszłość – bo dzięki lepszemu panowaniu nad poziomem cukru zmniejszam ryzyko powikłań. A w cukrzycy są one groźne, bo dotyczą ryzyka wystąpienia problemów z sercem, nerkami, oczami czy trudnym gojeniem się ran, co może się skończyć tzw. stopą cukrzycową, w niektórych przypadkach prowadzącą do amputacji. Leki jakie pojawiły się w ostatnim czasie są też wygodniejsze – można je podawać rzadziej, np. raz na dobę, co ma wielkie znaczenie dla każdego chorego, nie tylko osób tak aktywnych jak ja.


Postęp jest, ale…

W ostatnich latach w leczeniu cukrzycy nastąpił widoczny postęp – poszerzyły się możliwości farmakoterapii i samokontroli cukrzycy. Pojawiły się nowe leki doustne i analogi insulin, umożliwiające osiągnięcie wyznaczonych każdemu pacjentowi celów glikemicznych oraz obniżenie ryzyka wystąpienia hipoglikemii. Tymczasem najnowsze leki przeciwhiperglikemiczne są wciąż niedostępne dla Polskich pacjentów lub dostępne tylko do ograniczonej grupy. - Brak refundacji leków z grup tzw. inkretyn i flozyn znacznie ogranicza dostęp wielu chorym, dla których nowoczesne terapie byłyby szansą na skuteczniejsze leczenie cukrzycy. A mówiąc o skuteczności mam na myśli nie tylko obniżenie glikemii ale – co ważne u pacjentów szczególnie z cukrzycą typu 2 – na obniżenie ryzyka wystąpienia incydentów sercowo – naczyniowych i prawdopodobieństwa zgonu z tych przyczyn. Niektóre nowe leki pozwalają też na redukcję masy ciała, co dla pacjentów
z cukrzycą jest bardzo istotne. Mamy więc leki, które, jak wiemy na podstawie badań, dają pacjentom wiele korzyści, ale jesteśmy bardzo ograniczeni, jeśli chodzi o możliwość ich stosowania – tylko dla nielicznych. To wielka strata
– mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz. - Środowisko polskich diabetologów i nasi pacjenci czekają na możliwość indywidualnego dopasowywania terapii przeciwhiperglikemicznej do potrzeb pacjenta bez pytania, czy go na takie leczenie stać. - Latamy w kosmos, coraz więcej niesamowitych wynalazków wykorzystywanych jest na co dzień – mam nadzieję, że naukowcy znajdą sposób na wyleczenie cukrzycy, choroby dotykającej ogromnej liczby ludzi na świecie.
A niestety diabetyków jest coraz więcej.
Wszyscy chorzy z cukrzycą liczą na nowe odkrycia, które pozwolą na coraz lepsze leczenie – a w śmiałych marzeniach – na wyleczenie choroby. Czekamy na nowoczesne, innowacyjne leki, które jeszcze bardziej ułatwią nam codzienne życie – mówi Marta Wiśniewska.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Gdzie kupić dobre okulary?

  Ponad 70% badanych dokonuje zakupów okularów korekcyjnych w prywatnych salonach optycznych, jednak przeciwsłoneczne niestety nadal najchętniej kupujemy w supermarkecie. Więcej informacji o preferencjach zakupowych klientów przedstawia raport „Polak z wadą wzroku” *1. Jego wyniki komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  U optyka-rzemieślnika najchętniej

  Więcej…  
 • Mięśniak wielkości pomarańczy

  W obecnych czasach w „sieci” można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Sięganie po łatwo dostępne informacje spowodowane chęcią zebrania wiadomości o potencjalnej chorobie wynika głównie ze strachu lub wstydu związanego z wizytą u specjalisty czy też konieczności czekania na wizytę lekarską. Tak właśnie 15 % Polek za pierwszą pomoc uznaje internet*1. O co najczęściej pytają Polki na forach internetowych i czego nie wiedzą o mięśniakach macicy? Odpowiadamy wspólnie z ginekologiem dr hab. Sławomirem Woźniakiem, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

  Więcej…  
 • Jesienno zimowa depresja

  Brak słońca, krótkie dni, do tego chłód i wiatr mogą być przyczyną depresji jesienno-zimowej. Aby poprawić sobie nastrój należy znaleźć czas na relaks, uprawiać sport, a także właściwie się odżywiać. Pomocne będą również preparaty homeopatyczne, których działanie i bezpieczeństwo, potwierdzono badaniami klinicznymi.

  Co pogarsza nasz nastrój podczas zimy?

  Więcej…  
 • Prywatna klinika neurologiczna

  Dziesięć lat temu rozpoczęła działalność pierwsza na Śląsku prywatna klinika neurologiczna. Neuro-Care Clinic specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji chorób neurologicznych, takich, jak m.in. choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, stany po udarach, wszelkie zespoły bólowe: głowy, kręgosłupa, kończyn. Dziś z pomocy placówki korzystają pacjenci nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Założycielką i kierownikiem medycznym placówki jest dr n. med. Gabrielę Kłodowską.

  Więcej…  
 • Olej musztardowy na włosy

  Gorczyca kojarzona jest głównie jako składnik musztardy. Jednak z jej nasion tłoczy się olej musztardowy, który wykorzystywany jest w medycynie i kosmetyce. Zawiera kwasy tłuszczowe Omega, witaminy i minerały. Pobudza mikrokrążenie skóry głowy, dzięki czemu składniki odżywcze lepiej się wchłaniają. Pełni rolę naturalnego środka na porost włosów, który je nawilża i nadaje połysk.

  Gorczyca sarepska.

  Dla większości osób gorczyca, która należy do rodziny kapustowatych, kojarzy się z produkcją musztardy.

  Więcej…  
 • Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

  Magdalena Szela SlowikSzczotkowanie zębów to niezwykle ważna oraz bezsprzecznie podstawowa czynność związana z higieną jamy ustnej. Niestety często nie przykładamy uwagi do odpowiedniego doboru szczoteczki do zębów, a przy wyborze pasty kierujemy się głównie obietnicami producentów, zamieszczanymi na opakowaniach. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując pastę i szczoteczkę, aby odpowiednio zadbać o jamę ustną?

  Więcej…  

Aktualności seniora

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów- jest to przewlekła choroba stawów powodująca ból oraz zaburzenie ich funkcji. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, finalnie może prowadzić do niepełnosprawności.

Więcej…

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Osteoporoza choroba kości

Osteoporoza – jest to choroba kości, charakteryzująca się obniżeniem masy tkanki kostnej oraz zmianami w ich strukturze, prowadzącymi do zwiększonej podatności na złamania.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie