Aparat ortodontyczny po 40+

Magdalena Szela SlowikCoraz więcej osób po 40 roku życia decyduje się na spełnienie swojego marzenia o pięknym uśmiechu. 30 lat temu założenie aparatu ortodontycznego nie było takie proste. Nawet jeśli braliśmy pod uwagę tego rodzaju leczenie, często nie mogliśmy sobie na nie pozwolić z uwagi na brak środków finansowych, czy dostępu do odpowiednich specjalistów.

Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Do tego, że warto zdecydować się na korekcję wady zgryzu nawet po 40 roku życia, przekonują eksperci akcji „Nie musi Ci to przeszkadzać”. 

Na założenie aparatu ortodontycznego, o ile zdrowie na to pozwala, nigdy nie jest za późno. Mitem jest, że takie leczenie powinno się przeprowadzać jedynie w wieku młodzieńczym. Oczywiście, im wcześniej, tym lepiej. Jeśli jednak dopiero teraz mamy taką możliwość, to nie powinniśmy z niej rezygnować. O zaletach tej decyzji, zarówno zdrowotnych jak i psychologicznych, opowiadają eksperci akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.

Nie tylko estetyka

Niewłaściwe ustawienie zębów to nie tylko problem estetyczny. Może to również powodować szereg komplikacji zdrowotnych.

Prawidłowe ustawienie zębów względem siebie sprawia, że pacjent lepiej je doczyszcza. Dodatkowo minimalizuje to ryzyko chorób przyzębia. Poprzez dobry zgryz prawidłowo rozdrabnia pokarm i nie naraża stawu skroniowo-żuchwowego na dysfunkcje – mówi stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.

Rozpoczynając leczenie ortodontyczne możemy więc zniwelować wiele problemów z jamą ustną, z którymi borykaliśmy się do tej pory. Jednym z nich jest niedoczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Pozostające w nich resztki pokarmów przyczyniają się do powstawania próchnicy. Nieprawidłowe ułożenie zębów w szczęce może również powodować szybsze i nierównomierne ich ścieranie, a obciążony staw skroniowo-żuchwowy to potencjalna przyczyna powracającego bólu głowy.

Aparat w każdym wieku

Leczenie ortodontyczne można zacząć w każdym wieku. Istnieją jedynie nieliczne przeciwskazania, które mogą nam uniemożliwić założenie aparatu.

Przeciwwskazania do noszenia aparatu dotyczą osób z obniżoną odpornością (np. białaczka). Aparatu nie zakłada się także pacjentom z chorobami przyzębia występującymi na różnym tle, także hormonalnym (cukrzyca niewyrównana), oraz osobom z zaawansowaną osteoporozą – komentuje stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.

Wiek nie jest więc przeszkodzą w spełnieniu marzeń o prostych zębach. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju aparaty. Również takie, które nie są widoczne. Warto też pamiętać, że aparat na zębach nie jest już powodem do wstydu czy obaw o swój wygląd.

Nikogo nie dziwi już aparat ortodontyczny noszony nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych, i to w różnym wieku. Oferta dostępna w gabinetach stomatologicznych jest obecnie znacznie szersza niż kilka lat temu. Aparat ortodontyczny, jeszcze do niedawna powód do wstydu, dziś uważany jest za modny gadżet. Prostowanie zębów stało się na tyle modne, że na rynku znaleźć można nawet fałszywe aparaty ortodontyczne. Aparaty nie są już tak duże jak kiedyś, a kamyczki czy klamerki na zębach nie zaskakują już nikogo. A wręcz przeciwnie, mnogość wyboru, różnorodność kolorystyczna klamerek, pozwala skutecznie wyróżnić się wśród innych, podkreślić swój styl i osobowość – mówi psycholog Agnieszka Woźnica-Kowalewska, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.