header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Podstawowe badania lekarskie

Będę chodzić na siłownię i zrobię kaloryfer na brzuchu, wreszcie przestanę jeść tyle fast foodów, rzucę palenie… Świetnie, że chcesz o siebie zadbać, ale czy o czymś nie zapomniałeś? Na listach z noworocznymi postanowieniami u większości z nas brakuje bardzo ważnej kwestii – regularnych badań. Sprawdź, jakie powinieneś wykonać, by w 2019 roku towarzyszyła ci dobra forma.

 

Nie bez powodu mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Dla naszego zdrowia takim „ubezpieczeniem” są właśnie wykonywane regularnie profilaktyczne badania. Dzięki temu ewentualną chorobę można bowiem wykryć w jej bardzo wczesnym i – co niezwykle ważne – często całkowicie wyleczalnym stadium. Dotyczy to zarówno tych mniej groźnych dolegliwości, jak i naprawdę poważnych schorzeń, które na początku mogą nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, przez co jedynym sposobem na ich zdiagnozowanie są właśnie badania. Jakie?

Te podstawowe…

Przebadanie krwi – mogłoby się wydawać, że to coś tak podstawowego, że nie ma o czym przypominać. Ale odpowiedz sobie szczerze – kiedy ostatnio to zrobiłeś? No właśnie! Tymczasem to właśnie dzięki testom z krwi można się sporo dowiedzieć o swoim zdrowiu. Najpopularniejszym z nich jest morfologia z OB. Interpretując jej wyniki w zależności od tego, jakie elementy odbiegają od normy, lekarz może dowiedzieć się m.in. tego, czy właściwie się odżywiamy, cierpimy na anemię, stan zapalny, rozległą infekcję czy zatrucie, a nawet choroby serca, płuc, nerek czy niektóre nowotwory. Cennych informacji o Twoim stanie zdrowia dostarczy także przebadanie poziomu cholesterolu i sprawdzenie stężenia glukozy. – Odbiegający od normy poziom cukru we krwi może świadczyć o niezdiagnozowanej cukrzycy, ale też sygnalizować inne problemy ze zdrowiem. Zbyt wysoki wiąże się często z chorobami endokrynologicznymi czy schorzeniami dotykającymi trzustki, z kolei za niski może sygnalizować zatrucie pokarmowe, ale też być wynikiem stresu czy intensywnego wysiłku fizycznego. Właśnie dlatego tak istotne jest, by wyniki zawsze zinterpretował specjalista – zwraca uwagę prof. Michał Studniarek, radiolog z Centrum Medycznego Affidea.

Pod kontrolą warto mieć również ciśnieni krwi. – Jeśli jest za wysokie i mamy do czynienia z tak zwanym nadciśnieniem tętniczym, które nie zostało ani zdiagnozowane, ani tym bardziej nie jest leczone, może ono doprowadzić do uszkodzenia nerek, serca czy mózgu, do tego zwiększa ryzyko zawału i przyśpiesza rozwój miażdżycy. Poważnym problemem jest również niedociśnienie. Często świadczy ono bowiem o niewydolności krążenia, zaburzeniach rytmu serca i innych schorzeniach kardiologicznych. A skoro już przy sferze kardiologicznej jesteśmy… Jeśli chcesz jeszcze bardziej zatroszczyć się o swoje serce, zainteresuj się też takimi badaniami jak EKG, które pozwala zdiagnozować np. niedokrwienie serca, zaburzenia jego rytmu czy następstwa nadciśnienia, a także echo serca, które z kolei umożliwia ocenę budowy tego organu, wykrycie jego ewentualnych wad wrodzonych i nabytych.

…i te bardziej zaawansowane

Spora część męskich badań profilaktycznych wiąże się z tematem dla wielu panów dość wstydliwym – dotyczy bowiem ich okolic intymnych. Rozmowy na ten temat nie są łatwe nawet z lekarzem, jeśli jednak chcesz być w dobrej formie, nie możesz tej sfery ignorować. Jakim więc badaniom się poddać, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku? Po pierwsze zainteresuj się swoją prostatą. Jej badanie zalecane jest szczególnie panom w wieku powyżej 50 lat. To ważne, ponieważ statystyki są alarmujące – wynika z nich, że rak gruczołu krokowego to druga wśród chorób nowotworowych (po raku płuc) najczęstsza przyczyna zgonów u mężczyzn. Zamiast jednak się go bać, po prostu działaj. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu bądź urologa, który przeprowadzi badanie per rectum (czyli mówiąc prościej – palcem przez odbyt). W ten sposób specjalista sprawdzi, czy twój gruczoł krokowy nie zaczął się czasem powiększać, a jeśli coś go zaniepokoi, skieruje cię na bardziej zaawansowane badanie – USG, oznaczenie poziomu PSA bądź biopsję prostaty. – Obecnie dzięki rozwojowi medycyny wykonujemy biopsję prostaty nie tylko metodą tradycyjną, ale i celowaną. Przewagą tej drugiej jest to, że pobranie wycinka do badania histopatologicznego poprzedza rezonans magnetyczny miednicy, dzięki któremu precyzyjnie identyfikujemy obszary, w których wysoce prawdopodobna jest obecność agresywnego nowotworu, a następnie to przede wszystkim z nich pobieramy próbki.

Zatroszczenie się o prostatę to jednak nie koniec. Myśląc o zdrowiu intymnym panowie nie mogą zapominać także o jądrach, których badanie USG powinni wykonać będąc w wieku 20-45 lat i pamiętać o tym, że raz w miesiącu powinno się także przeprowadzać ich samobadanie. Jeśli dotychczas tego nie praktykowałeś, nie zwlekaj i zapytaj o instrukcje swojego lekarza.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Ukryta otyłość, jak się jej pozbyć?

  Idealna sylwetka, brak nadwagi, a jednocześnie duża, o wiele za duża ilość tkanki tłuszczowej, ukrytej w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Czy można być otyłym i o tym nie wiedzieć? Czy otyłość może się ukryć?

  Może i coraz więcej osób ma z tym kłopot. To przeważnie ludzie młodzi lub w średnim wieku, którzy są nieaktywni, żyją na siedząco, niezdrowo się odżywiają. Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej – tak zwany tłuszcz trzewny, otaczający nasze narządy wewnętrzne, które go nie dostrzegamy

  Więcej…  
 • Zaparcia u osób starszych

  Problemy z wypróżnianiem to częsty problem u osób starszych – szacuje się, że nawet 20 – 30% seniorów cierpi na zaparcia. Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, by poruszyć w rozmowie z dziadkami tę delikatną kwestię i podpowiedzieć, jak mogą sobie pomóc.

  Rozmowa na ten temat może być nieco niezręczna, jednak naszym celem jest pomoc, dlatego warto ją przeprowadzić. Przede wszystkim musimy pamiętać, że o zaparciach mówimy wtedy, gdy oddawanie stolca następuje rzadziej, niż co trzy dni.

  Więcej…  
 • Nadpotliwość - wstydliwy problemem

  Nadmierna potliwość odbiera ludziom pewność siebie. Spocone dłonie zawstydzają podczas powitania. Plamy pod pachami potrafią zniszczyć najpiękniejszą kreację. Pocimy się gdy jest nie tylko gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy różne aktywności. Jeśli potu jest znacznie więcej to sygnał, że możemy cierpieć na nadpotliwość. Wówczas warto sprawdzić czy nie jest ona efektem problemów zdrowotnych i zastanowić się nad skorzystaniem z zabiegów redukujących nadpotliwość.

  Więcej…  
 • Zaćma nie tylko u seniorów

  Zaćma to jedna z niewielu chorób, które w świadomości społecznej są dziś tak mocno utożsamiane z wiekiem pacjenta. Przypisywana przede wszystkim osobom starszym katarakta, czyli zmętnienie soczewki oka powodujące stopniową utratę ostrości wzroku nie jest jednak chorobą, której grupę ryzyka można ograniczyć wyłącznie do osób po 50, 60, czy 70 roku życia.

  Więcej…  
 • Szampon z olejem arganowym

  W Maroko tłoczy się oleje z nasion czarnuszki, opuncji figowej i drzewa arganowego, które mogą być wykorzystane do pielęgnacji włosów. Zalecane są w przypadku podrażnionej i przesuszonej skóry głowy. Pomogą zregenerować zniszczone i osłabione włosy.

  Olej z czarnuszki na problemy skórne.

  Ze względu na wyjątkowe właściwości regenerujące i łagodzące - olej z nasion czarnuszki siewnej (Nigella Sativa) może być wykorzystywany do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów.

  Więcej…  
 • Wszczepienie lub wymiana kardiowertera-defibrylatora

  Przemyslaw Mitkowski10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/ wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD).

  Więcej…  

Aktualności seniora

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Osteoporoza

Osteoporoza – test podatności na zachorowanie do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę należy odpowiedzieć na poniższe pytania i zsumować liczbę odpowiedzi twierdzących.

Więcej…

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie