header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Podstawowe badania lekarskie

Będę chodzić na siłownię i zrobię kaloryfer na brzuchu, wreszcie przestanę jeść tyle fast foodów, rzucę palenie… Świetnie, że chcesz o siebie zadbać, ale czy o czymś nie zapomniałeś? Na listach z noworocznymi postanowieniami u większości z nas brakuje bardzo ważnej kwestii – regularnych badań. Sprawdź, jakie powinieneś wykonać, by w 2019 roku towarzyszyła ci dobra forma.

 

Nie bez powodu mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Dla naszego zdrowia takim „ubezpieczeniem” są właśnie wykonywane regularnie profilaktyczne badania. Dzięki temu ewentualną chorobę można bowiem wykryć w jej bardzo wczesnym i – co niezwykle ważne – często całkowicie wyleczalnym stadium. Dotyczy to zarówno tych mniej groźnych dolegliwości, jak i naprawdę poważnych schorzeń, które na początku mogą nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, przez co jedynym sposobem na ich zdiagnozowanie są właśnie badania. Jakie?

Te podstawowe…

Przebadanie krwi – mogłoby się wydawać, że to coś tak podstawowego, że nie ma o czym przypominać. Ale odpowiedz sobie szczerze – kiedy ostatnio to zrobiłeś? No właśnie! Tymczasem to właśnie dzięki testom z krwi można się sporo dowiedzieć o swoim zdrowiu. Najpopularniejszym z nich jest morfologia z OB. Interpretując jej wyniki w zależności od tego, jakie elementy odbiegają od normy, lekarz może dowiedzieć się m.in. tego, czy właściwie się odżywiamy, cierpimy na anemię, stan zapalny, rozległą infekcję czy zatrucie, a nawet choroby serca, płuc, nerek czy niektóre nowotwory. Cennych informacji o Twoim stanie zdrowia dostarczy także przebadanie poziomu cholesterolu i sprawdzenie stężenia glukozy. – Odbiegający od normy poziom cukru we krwi może świadczyć o niezdiagnozowanej cukrzycy, ale też sygnalizować inne problemy ze zdrowiem. Zbyt wysoki wiąże się często z chorobami endokrynologicznymi czy schorzeniami dotykającymi trzustki, z kolei za niski może sygnalizować zatrucie pokarmowe, ale też być wynikiem stresu czy intensywnego wysiłku fizycznego. Właśnie dlatego tak istotne jest, by wyniki zawsze zinterpretował specjalista – zwraca uwagę prof. Michał Studniarek, radiolog z Centrum Medycznego Affidea.

Pod kontrolą warto mieć również ciśnieni krwi. – Jeśli jest za wysokie i mamy do czynienia z tak zwanym nadciśnieniem tętniczym, które nie zostało ani zdiagnozowane, ani tym bardziej nie jest leczone, może ono doprowadzić do uszkodzenia nerek, serca czy mózgu, do tego zwiększa ryzyko zawału i przyśpiesza rozwój miażdżycy. Poważnym problemem jest również niedociśnienie. Często świadczy ono bowiem o niewydolności krążenia, zaburzeniach rytmu serca i innych schorzeniach kardiologicznych. A skoro już przy sferze kardiologicznej jesteśmy… Jeśli chcesz jeszcze bardziej zatroszczyć się o swoje serce, zainteresuj się też takimi badaniami jak EKG, które pozwala zdiagnozować np. niedokrwienie serca, zaburzenia jego rytmu czy następstwa nadciśnienia, a także echo serca, które z kolei umożliwia ocenę budowy tego organu, wykrycie jego ewentualnych wad wrodzonych i nabytych.

…i te bardziej zaawansowane

Spora część męskich badań profilaktycznych wiąże się z tematem dla wielu panów dość wstydliwym – dotyczy bowiem ich okolic intymnych. Rozmowy na ten temat nie są łatwe nawet z lekarzem, jeśli jednak chcesz być w dobrej formie, nie możesz tej sfery ignorować. Jakim więc badaniom się poddać, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku? Po pierwsze zainteresuj się swoją prostatą. Jej badanie zalecane jest szczególnie panom w wieku powyżej 50 lat. To ważne, ponieważ statystyki są alarmujące – wynika z nich, że rak gruczołu krokowego to druga wśród chorób nowotworowych (po raku płuc) najczęstsza przyczyna zgonów u mężczyzn. Zamiast jednak się go bać, po prostu działaj. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu bądź urologa, który przeprowadzi badanie per rectum (czyli mówiąc prościej – palcem przez odbyt). W ten sposób specjalista sprawdzi, czy twój gruczoł krokowy nie zaczął się czasem powiększać, a jeśli coś go zaniepokoi, skieruje cię na bardziej zaawansowane badanie – USG, oznaczenie poziomu PSA bądź biopsję prostaty. – Obecnie dzięki rozwojowi medycyny wykonujemy biopsję prostaty nie tylko metodą tradycyjną, ale i celowaną. Przewagą tej drugiej jest to, że pobranie wycinka do badania histopatologicznego poprzedza rezonans magnetyczny miednicy, dzięki któremu precyzyjnie identyfikujemy obszary, w których wysoce prawdopodobna jest obecność agresywnego nowotworu, a następnie to przede wszystkim z nich pobieramy próbki.

Zatroszczenie się o prostatę to jednak nie koniec. Myśląc o zdrowiu intymnym panowie nie mogą zapominać także o jądrach, których badanie USG powinni wykonać będąc w wieku 20-45 lat i pamiętać o tym, że raz w miesiącu powinno się także przeprowadzać ich samobadanie. Jeśli dotychczas tego nie praktykowałeś, nie zwlekaj i zapytaj o instrukcje swojego lekarza.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Dentofobia strach przed dentystą

  Roma Markiewicz PiotrowskaNiespokojny sen, ból brzucha, potliwość dłoni czy ogólne rozdrażnienie, to dolegliwości, które mogą występować przed wizytą u dentysty. Jednak to przede wszystkim sygnał, że prawdopodobnie cierpisz na dentofobię.

  Z badań naukowych wynika, że około 10 proc. społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne związane z nieuzasadnionym, często obezwładniającym strachem. Fobie potrafią być prawdziwą zmorą i znacząco przeszkadzać nam w codziennym życiu.

  Więcej…  
 • Żywienie w chorobie onkologicznej

  Żywienie medyczne elementem leczenia wspierającego w onkologii.

  Na wynik terapii onkologicznej, poza głównymi metodami leczenia, bardzo istotny wpływ ma także tzw. leczenie wspomagające, którego zastosowanie opiera się m.in. na prowadzeniu wsparcia żywieniowego chorych. Żywienie medyczne stosuje się w celu poprawy lub utrzymania stanu odżywienia, co może przyczynić się do poprawy tolerancji i efektów leczenia, jakości życia oraz zwiększyć szanse na powrót do zdrowia pacjenta.

  O potrzebie wdrażania leczenia wspierającego w chorobach nowotworowych dyskutowano podczas tegorocznego VIII Forum Pacjentów Onkologicznych.

  Więcej…  
 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie