header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Rozstępy jak powstają?

Anna OkruszkoRozstępy są źródłem dyskomfortu dla wielu kobiet. Powstające ślady na skórze zmieniają jej wygląd i często powodują utratę pewności siebie oraz niezadowolenie z własnego wyglądu. Czy można im jakoś zaradzić? Dr n. med. Anna Okruszko, specjalista dermatolog, wyjaśnia, czym są rozstępy oraz w jaki sposób można im zapobiegać i jak je leczyć.
Czym tak naprawdę są rozstępy i w jaki sposób powstają?
Dr n. med. Anna Okruszko: Rozstępy to nic innego jak tkanka łączna, która zastąpiła zdrową skórę.
Dzieje się tak w przypadku, gdy rozciąga się ona zbyt szybko – nasz organizm nie nadąża wtedy z jej naprawą. Dochodzi do rozejścia się struktur właściwych i zastąpienia ich tkanką łączną. To są właśnie rozstępy, które występują w formie widocznych pręg.
Jakie typy skóry są szczególnie narażone na ich występowanie? Jakie uwarunkowania wpływają na ich pojawianie?
Dr n. med. Anna Okruszko: Najczęstszymi przyczynami powstawania rozstępów są ciąża, nagłe przybieranie na wadze lub chudnięcie, okres szybkiego wzrostu bądź zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych. Mogą być one także oznaką zaburzeń hormonalnych, spowodowanych chorobami bądź przyjmowaniem leków, takich jak sterydy lub leki antykoncepcyjne. Każdy typ skóry jest w równym stopniu narażony na rozstępy, jednak bardzo duże znaczenie mają tu uwarunkowania genetyczne, które decydują o wytrzymałości skóry na rozciąganie. Oprócz tego ważne są również właściwa profilaktyka, odpowiednie odżywianie oraz umiejętne korzystanie ze sportu.
Czy wszystkie rozstępy są takie same?
Dr n. med. Anna Okruszko: Nie, mogą się one od siebie różnić. Najczęściej używanym podziałem jest prosty podział na czerwone i białe rozstępy. Czerwone znajdują się we wczesnej fazie powstawania, w tak zwanej fazie zapalnej. Białe są natomiast zorganizowanymi "starymi" zmianami w fazie zanikowej.
Jak najlepiej radzić sobie z rozstępami?
Dr n. med. Anna Okruszko: Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja i stosowanie właściwych kosmetyków, dzięki którym wprowadzamy w głąb skóry składniki uelastyczniające i ujednolicające koloryt. Ważna jest tu systematyczność i wykonywanie masażu podczas aplikacji produktów pielęgnacyjnych. Warto także stosować prawidłową dietę, obfitującą w minerały, takie jak krzem i cynk oraz w produkty białkowe – tu sprawdzą się ryby. Możemy również stosować hartujące prysznice, polegające na polewaniu ciała na przemian chłodną i ciepłą wodą. Istnieją też odpowiednie zabiegi kosmetyczno-dermatologiczne, dedykowane redukcji rozstępów (peelingi, karboksyterapia, lasery, mezoterapia, osocze bogatopłytkowe).
Czy można je całkowicie zlikwidować?
Warszawa, 28.02.2019 r.
Dr n. med. Anna Okruszko: Niestety nie ma możliwości całkowitego zlikwidowania rozstępów, na szczęście można je w znacznym stopniu zredukować. Dzięki temu ich widoczność stanie się minimalna, co dla wielu kobiet oznacza większy komfort względem wyglądu własnego ciała.
***
Dr n.med. Anna Okruszko – specjalista dermatolog, specjalista chorób wewnętrznych, założycielka Kliniki EstMed. Od ponad 15 lat pasjonatka i praktyk medycyny estetycznej. Swoją wiedzą dzieli się i pogłębia ją zarówno w Polsce jak i za granicą. Wykładowca, trener międzynarodowy, przede wszystkim lekarz specjalista doceniany przez pacjentów.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie