Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Zapalenie krtani

Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

- Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

Najlepiej jednak udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Kiedy uporczywa chrypka lub zmiana głosu nie ustępuje przez ponad dwa tygodnie pomimo zastosowania powszechnie dostępnych lekarstw i wspomnianych metod warto udać się do foniatry. Foniatra jest bowiem specjalistą w leczeniu chorób narządu głosu. Dlatego właśnie pacjentami gabinetów foniatrycznych najczęściej są osoby pracujące głosem, a zatem nauczyciele, aktorzy, piosenkarze czy studenci. Ale nie tylko.

Kiedy powinniśmy się do udać po konsultację? Gdy przez dłuższy czas odczuwamy:

  • zaniki głosu
  • uczucie suchości w gardle
  • uczucie przeszkody, blokady w gardle
  • gdy bardzo często pochrząkujemy.

Pilnej konsultacji wymagają osoby, które były intubowane w trakcie operacji chirurgicznych (intubowanie to wprowadzenie specjalnej rurki do tchawicy, po to, aby zapewnić drożność dróg oddechowych w czasie zabiegu) i zauważyły u siebie zmianę barwy głosu. Do foniatry winny się też koniecznie udać osoby po urazach/operacjach w obrębie klatki piersiowej lub szyi (na przykład operacje tarczycy czy operacje udrażniające tętnice szyjne) i mają kłopoty z głosem.

- W czasie zabiegu usunięcia tarczycy może dojść do uszkodzenia nerwu krtaniowego. To może powodować porażenie fałdu głosowego, co prowadzi do utraty głosu i/lub duszności. – Wtedy konieczna jest pilna konsultacja i interwencja. Niestety, bardzo często pacjenci zgłaszają się do nas za późno.

Dlaczego? Ponieważ taka zmiana głosu po zabiegu jest często bagatelizowana. Pacjentom tłumaczy się, że nie powinni się nią niepokoić, a wszystko po pewnym czasie wróci do normy. Kłopot w tym, że nie wraca, ale uspokojeni pacjenci odkładają wizytę u specjalisty „na później”. Trafiają do gabinetu foniatry wiele miesięcy po operacji, podczas gdy powinni trafić najpóźniej dwa tygodnie po niej.

Jakie są metody leczenia stosowane w chorobach narządu głosu? Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne i fizykoterapia (jonoforezy, elektrostymulacje, galwanizacje - czyli zabiegi z użyciem prądu o odpowiednim natężeniu), a także terapia logopedyczna dla dorosłych. U części pacjentów wskazane jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież