header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Ile powinniśmy spać?

Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Brak snu a zdrowie naszych oczu

Chroniczny niedobór snu może spowodować wiele negatywnych konsekwencji, wśród których należy wymienić: opóźnioną reakcję na bodźce zewnętrzne, osłabienie organizmu, nadmierne pobudzenie, bóle głowy, spadek hormonów we krwi czy obniżenie odporności. Ponadto tzw. deprywacja (chroniczny niedobór) snu negatywnie wpływa na system nerwowy, a przecież wrażenia wzrokowe powstają w ośrodkach wzrokowych mózgu. Niedobór snu może także przyczyniać się do nadmiernego przyrostu masy ciała oraz zwiększać ryzyko występowania wielu chorób (np. cukrzycy typu 2, udaru mózgu i zawału serca).

Niewyspanie niesie również negatywne konsekwencje dla zdrowia naszego narządu wzroku. Przede wszystkim z powodu braku odpowiedniej ilości snu pojawia się zmęczenie oczu, objawiające się m.in. jako ból, skurcze powiek, zaczerwienienie, sińce pod oczami, przekrwienie, suchość oczu czy światłowstręt. Opisywano nawet obrzęk nerwu wzrokowego, który mógł być spowodowany wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego w stanach chronicznego niedoboru snu. Pojawiają się również opinie, że chroniczne przemęczenie oczu może zwiększać ryzyko występowania jaskry, a niekontrolowany postęp tej choroby powoduje nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego i w skrajnie zaniedbanych przypadkach może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Czym są ruchy REM? Rzućmy okiem

Regeneracja senna pozytywnie wpływa na jakość naszego wzroku. Czy wiemy jednak, co dzieję się z naszymi oczami, kiedy śpimy? Czy również odpoczywają one w klasycznym tego słowa znaczeniu? Okazuje się, że nie. Podczas snu następują bowiem bardzo szybkie ruchy gałek ocznych, które są najszybszymi ruchami, które pojawiają się w naszym organizmie. Dlaczego nasze oczy wykazują tak dużą aktywność w sytuacji, gdy np. następuje obniżenie napięcia mięśni? Naukowcy nie znaleźli do tej pory jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Według jednej z hipotez, nasze gałki oczne podążają wówczas za szybko zmieniającymi się marzeniami sennymi. Pojawiają się również przypuszczenia, że ruchy REM mają związek z aktywnością neuronów w mózgu lub służą po prostu nawilżaniu gałek ocznych. Badania nie dostarczyły jednak dowodów potwierdzających słuszność żadnych z wymienionych teorii.

Soczewki ortokeratologiczne – jak pomóc oczom podczas snu?

Sen to nie tylko niezbędny element regeneracji naszego wzroku po całodziennej pracy, ale również możliwość zmniejszenia wad wzroku. Jak to możliwe?

Ortokeratologia to innowacyjna metoda niwelowania dwóch wad wzroku – krótkowzroczności i niskich wartości astygmatyzmu – komentuje dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Ortokeratologia stosowana jest podczas snu i polega na korzystaniu ze specjalnie zaprojektowanych soczewek, które dzięki nieznacznemu „uciskowi” oddziałują na kształt naszej rogówki. Tym samym rogówka staje się bardziej płaska, a pacjent po zdjęciu soczewek w ciągu dnia widzi zdecydowanie lepiej, przez co nie ma konieczności korzystania z okularów lub klasycznych soczewek kontaktowych. Korekcja wady wzroku, którą w ten sposób osiągniemy jest jednak procesem odwracalnym i w sytuacji, gdy rezygnujemy z korzystania z soczewek ortokeratologicznych, nasza rogówka będzie stopniowo traciła wypracowany dzięki nim kształt. Ortokeratologia jest obecnie traktowana jako jedna z metod spowalniania postępu krótkowzroczności. Pacjenci, którzy chcieliby spróbować tej metody korekcji, powinni udać się do takiego gabinetu okulistycznego lub optometrycznego, w którym stosuje się tę metodę. Podczas wizyty specjalista wykona topograficzną mapę rogówki oraz przeprowadzi odpowiednie pomiary w celu precyzyjnego doboru soczewek. Warto pamiętać, że w ortokeratologii wymagane są systematyczne badania kontrolne w gabinecie optometrycznym lub okulistycznym. Idealnym rozwiązaniem będzie, jeżeli zgłosimy się do specjalisty po pierwszej nocy korzystania z soczewek oraz tydzień od pierwszej wizyty, a następnie co 3 miesiące w celu monitorowania postępów. Pamiętajmy, że ortokeratologia to ingerencja w bardzo wrażliwy narząd organizmu – czyli nasze oczy, a nieprzestrzeganie zaleceń specjalisty może być przyczyną powikłań w postaci zapalenia rogówki.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie