header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Zaburzenia erekcji - leczenie

Igal MorW Polsce nawet 3 mln mężczyzn zmaga się z zaburzeniami erekcji. Nie jest to tylko problem natury seksualnej – może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem, wpływa źle na psychikę, w tym na poczucie pewności siebie i poczucie męskości. Pomimo dużej skali problemu wciąż niewielu mężczyzn decyduje się na pomoc specjalistów, a u części, którzy z niej skorzystali, małoinwazyjne sposoby leczenia okazują się być nieskuteczne.

Nadzieją dla nich jest operacja chirurgiczna z zastosowaniem hydraulicznej protezy prącia. Zaburzenia erekcji to rodzaj dysfunkcji seksualnej utrzymującej się dłużej niż 6 miesięcy. Jej głównym objawem jest niemożność osiągnięcia i utrzymania wzwodu. Problem może pojawić się w każdym wieku, ale częstotliwość występowania nasila się u starszych mężczyzn – szacuje się, że ok. 5% mężczyzn w wieku 35 lat obserwuje u siebie problemy z erekcją, a po 60 r.ż. problem ten dotyczy już 50% mężczyzn. - Wiele osób uważa, że przyczyną zaburzeń erekcji jest starzenie się. Tymczasem powodów jest wiele – mówi prof. Igal Mor, specjalista urolog, dyrektor Szpitala MazoviaZaburzenia erekcji mogą wynikać z problemów hormonalnych, w tym niskiego poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Ale także z innych chorób – neurologicznych, np. stwardnienia rozsianego; endokrynologicznych, czyli np. cukrzycy; metabolicznych, jak miażdżycy oraz oczywiście z wszelkich chorób prostaty, jak zapalenia prostaty czy choroby nowotworowej. Do innych najczęstszych przyczyn należą także powikłania pooperacyjne, anatomia pacjenta, tryb życia – np. palenie papierosów, a także stan psychiczny. Zatem powodów jest mnóstwo, a odkrycie właściwego determinuje sposób leczenia. Wiele przypadków zaburzenia erekcji udaje się zażegnać dzięki psychoterapii lub farmakoterapii. Gdy te metody zawodzą ostatnią deską ratunku dla tych pacjentów są protezy prącia. Nowoczesne hydrauliczne protezy umożliwiają uzyskanie doskonałej erekcji, a co za tym idzie – przywracają aktywność seksualną i znacząco poprawiają komfort życia i pewność siebie.

Kiedy inne metody zawodzą…

Z psychoterapii w leczeniu zaburzeń erekcji mogą skorzystać mężczyźni, u których stwierdzono problem o podłożu psychicznym, taki jak: depresja, trauma związana z aktem seksualnym, strach przed ciążą itp. Kolejną metodą leczenia zaburzeń erekcji jest farmakoterapia (np. podawanie hormonów stabilizujących poziom androgenów). Niestety są mężczyźni, którzy nie mogą zażywać leków ze względu np. na problemy kardiologiczne. Ponadto sama metoda jest skuteczna u ok. 70% pacjentów. Ostatnią, skuteczną opcją terapeutyczną zaburzenia erekcji jest zabieg chirurgiczny, podczas którego mężczyźnie zakłada się protezę prącia. Obecnie standardem są protezy hydrauliczne, które pozwalają osiągnąć najlepsze efekty.

Hydrauliczne protezy prącia wbrew pozorom nie są dedykowane tylko i wyłącznie starszym mężczyznom. Mogą pomóc także młodszym, którzy zmagają się z zaburzeniami erekcji z powodu cukrzycy czy miażdżycy. To zamknięty system składający się z pary cylindrów, zbiornika oraz pompy. Podczas operacji założenia protezy cylindry zostają „podłączone” do ciał jamistych, czyli układu zatok, które budują część prącia i są odpowiedzialne za wzwód. – Pierwotnie cylindry umieszczano poza ciałami jamistymi - pod powięzią Bucka lub błoną białawą, niestety to rozwiązanie było obarczone dużym ryzykiem powikłań, takich jak uszkodzenie cewki moczowej czy samej protezy. Ponadto proteza była wyczuwalna przez mężczyznę, np. podczas siadania czy intensywnego ruchu Umieszczanie protezy w ciałach jamistych jest stosunkowo nową metodą, bo pochodzącą z XX wieku i to rozwiązanie znacząco poprawiło komfort pacjenta, dla którego proteza jest zupełnie niewyczuwalna, a co najważniejsze – takie umiejscowienie pozwoliło na odtworzenie naturalności erekcji i osiągnięcie naturalnego wyglądu prącia. Ciała jamiste składają się z dwóch cylindrów umiejscowionych po obu stronach cewki moczowej, które zastępują cylindrami protezy. Pompka zostaje ukryta w worku mosznowym, co gwarantuje, że proteza jest zupełnie niewidoczna z zewnątrz. Co istotne – wszystkie elementy protezy są ze sobą połączone za pomocą opornych na zgięcia i złamania silikonowych przewodów, które pozwalają na przemieszczenie się specjalnego płynu pierwotnie znajdującego się w zbiorniku i umożliwiającego wprowadzenie protezy w stan erekcji. Aby aktywować system, mężczyzna musi kilkakrotnie ścisnąć pompkę ukrytą w worku mosznowym, dzięki czemu płyn przemieści się ze zbiornika do cylindrów. W efekcie prącie prostuje się i zwiększa swoją objętość, co umożliwia odbycie stosunku seksualnego. Dezaktywacja systemu odbywa się poprzez uciśnięcie mechanizmu opróżniania umieszczonego w górnej części pompy. – Przez prawie 40 lat ewolucji protezy prącia zmieniły się nie tylko pod względem miejsca umieszczenia ich w ciele pacjenta, ale także użytych do jej wykonania materiałów na bardziej trwałe i zapewniające większą higienę. Zmieniła się również sama konstrukcja urządzenia. Użytkownicy pierwszych protez prącia musieli obsługiwać je dwoma pompami – jedną do przemieszczenia płynu ze zbiornika do cylindrów, a drugą – z cylindrów do zbiornika. Obecnie mężczyzna używa do tego tylko jednej pompki, co zapewnia mu duży komfort i wygodę użytkowania.

Współcześnie protezy stanowią skuteczną metodę poprawiającą lub przywracającą na nowo życie seksualne pacjenta, które zostało zaburzone z powodu poważnych zaburzeń erekcji. Zastosowanie hydraulicznej protezy cechuje się jednym z najwyższych wskaźników zadowolenia nie tylko wśród samych mężczyzn, ale także ich partnerek. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie