header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Problem otyłości

Otyłość to nie kwestia estetyczna, a poważna choroba - eksperci alarmują! Problem otyłości jest powszechny i dotyczy właściwie każdej grupy wiekowej. Czy jednak samo hasło „otyłość” kojarzy się nam z czymś więcej niż tylko dodatkowymi kilogramami? Raczej nie, a powinno. Właśnie rozpoczęła się kampania społeczno - edukacyjna „Otyłość Kontra Zdrowie”, której celem jest zwrócenie uwagi nie tylko na sam problem, ale przede wszystkim na możliwość skutecznej i bezpiecznej terapii farmakologicznej opartej o substancję czynną jaką jest liraglutyd (GLP-1).

otylosc konferencja

Jedna choroba - wiele przyczyn

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (AMA) zakwalifikowały otyłość zdefiniowaną jako anormalne lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej do chorób przewlekłych, które wymagają długoterminowej pomocy medycznej. Jest to schorzenie wywołane przez wiele czynników, wraz z którym współwystępuje wiele przypadłości, takich jak nadciśnienie, hiperglikemia, cukrzyca typu 2, dyslipidemia, niektóre rodzaje raka oraz skrócenie przewidywanej długości życia *1. Osoby chore na otyłość cierpią także na schorzenia fizyczne, takie jak np. ból stawów, ograniczona mobilność oraz problemy psychospołeczne np. zaburzenie postrzegania własnego ciała i depresja *2. Z badań WHO wynika, że otyłość jest piątą przyczyną zgonów na świecie. W Polsce nadwaga dotyczy aż 68% mężczyzn i 53% kobiet *3.

Mniej słodyczy i więcej ruchu wystarczy?

Chyba każda osoba chora na otyłość lub nadwagę chociaż raz usłyszała radę dotyczącą diety czy aktywności fizycznej. Niestety w wielu przypadkach to nie wystarczy, bo problem nie tylko w tym, co ‘na talerzu’, a przede wszystkim w organizmie człowieka – dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza i terapia. Leczenie otyłości nie polega na odchudzaniu, tylko, tak jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej, na konsekwentnej terapii prowadzonej przez lekarza. Za sukces uznaje się redukcję masy ciała o 5-10%, a nawet już samo zatrzymanie procesu przyrostu wagi.

To co z leczeniem?

„Przez wiele lat nie było możliwości leczenia farmakologicznego”- mówi prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra. Teraz taka możliwość już jest, a najnowsza terapia, oparta na analogu ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA) okazuje się być skuteczna i bezpieczna. Wyniki badań wykazały, że leczenie oparte na liraglutydzie w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności oraz zwiększonym wysiłkiem fizycznym jest skuteczne i dobrze tolerowane u osób dorosłych cierpiących na otyłość i nadwagę, u których współwystępuje co najmniej jedno schorzenie w porównaniu z terapią placebo (dieta i ćwiczenia fizyczne). Po Po rocznej terapii liraglutydem, w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, u 9 na 10 osób nastąpiła redukcja masy ciała o 5% do 15%, zaś po trzech latach – nie tylko nastąpiło zmniejszenie masy ciała, lecz także została utrzymana waga *4.

Kampania „Otyłość Kontra Zdrowie”

Społeczno – edukacyjna kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem otyłości w Polsce, ale przede wszystkim wsparcie chorych w dotarciu do skutecznej terapii farmakologicznej. Jej inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne. Oficjalnym startem kampanii była konferencja prasowa zorganizowana 9 kwietnia w Warszawie. Na spotkaniu obecni byli wybitni eksperci: prof. Paweł Bogdański, prof. Mariusz Wyleżoł oraz dr hab. Monika Bąk-Sosnowska.

*1 Guh DP, Zhang W, Bansback N i inni. The incidence of co-morbidities related to obesity and overweight: a systematic review and meta-analysis (Współwystępowanie schorzeń w związku z otyłością i nadwagą: systematyczny przegląd i metaanaliza). BMC Public Health. 2009;9:1-20.

Must A, Spadano J, Coakley EH i inni. The disease burden associated with overweight and obesity (Obciążenie schorzeniami w związku z nadwagą i otyłością). Journal of the American Medical Association (Dziennik Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego). 1999;282:1523–1529.

Li C, Ford ES, Zhao G i inni. Prevalence of self-reported clinically diagnosed sleep apnea according to obesity status in men and women (Występowanie zaobserwowanego u siebie przez pacjentów zdiagnozowanego klinicznie bezdechu sennego według stanu otyłości u kobiet i mężczyzn): National Health and Nutrition Examination Survey (Narodowa Ankieta dotycząca Badania Zdrowia i Odżywiania), lata 2005-2006. Preventive Medicine (Medycyna profilaktyczna). 2010;51:18–23.

*2 Soltoft F, Hammer M, Kragh N. The association of body mass index and healthrelated quality of life in the general population (Powiązanie wskaźnika masy ciała oraz powiązanej ze zdrowiem jakości życia w populacji ogólnie): data from the 2003 Health Survey of England (Dane pochodzące z Badania Zdrowia w Anglii w 2003 r.). Quality of Life Research (Badanie Jakości Życia). 2009;18:1293–1299.

*3 NCD-RisC Wartości odnoszą się do 2016 r. , a zmiany do lat 2007-2016

*4 Pi-Sunyer X, Astrup A, Fujioka K, i inni. A Randomized, Controlled Trial of 3.0 mg of Liraglutide in Weight Management (Zrandomizowane kontrolowanie badanie kliniczne liraglutydyny 3,0 mg w celu zarządzania masą ciała). New England Journal of Medicine. 2015;373:11–22.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie