Podczas lata nasze nogi widoczne są dla każdego, dlatego żylaki, którym sprzyja wysoka temperatura, ciężko będzie ukryć. Dolegliwość ta, związana z przewlekłą niewydolnością żylną, jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. W walce z nią pomogą suplementy, które zawierają diosminę, hesperydynę, ekstrakt z liści winorośli właściwej i pestek winogron, a także witaminę C.
Pierwsze symptomy.
Żylaki to trwałe poszerzenia żył powierzchownych, które powstają w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ). Pierwsze objawy, które sygnalizują problemy z krążeniem w obrębie kończyn dolnych to:
- uczucie ciężkości nóg, które nasila się w przypadku obrzęku, a zmniejsza po odpoczynku
- teleangiektazje, czyli poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, potocznie zwane „pajączkami”
- skurcze łydek, szczególnie w nocy, a także kiedy długo siedzimy czy stoimy.
Czynniki ryzyka.
Najważniejszymi czynnikami ryzyka PNŻ są:
- wiek i płeć żeńska (w grupie wiekowej do 35. roku życia PNŻ występuje 6-krotnie częściej u kobiet)
- czynniki genetyczne (ryzyko rozwoju PNŻ u osoby, u której jedno z rodziców cierpiało na tę chorobę wynosi 42%, a przy dwójce rodziców wzrasta aż do 89%)
- przebyte ciąże i terapie hormonalne
- styl życia (siedzący tryb życia, otyłość czy palenie papierosów).
Podczas lata nasilone objawy.
Jednym z czynników, które nasilają żylaki jest wysoka temperatura, która doprowadza do rozszerzenia naczyń, a także do zwolnionego przepływu i zalegania krwi w nogach. Dlatego podczas długiej podróży na urlop, powinniśmy zakładać luźne ubranie i skarpetki. Jeśli jedziemy samochodem, co jakiś czas należy zatrzymać się i pospacerować, aby pobudzić krew do szybszego krążenia. Dłuższe wędrówki odbywać należy w butach z szerokim noskiem i na elastycznej podeszwie. Dobrym masażem stóp, który pobudza krążenie w nogach i ułatwia odpływanie krwi w kierunku serca, jest chodzenie na boso.
Walczyć z żylakami pomoże suplement diety Detramax, który składa się ze:
1. Zmikronizowanej frakcji flawonoidowej diosminy z hesperydyną
Diosmina jest związkiem z grupy glikozydowanych flawonoidów, który naturalnie występuje w owocach cytrusowych, jednak obecnie otrzymuje się ją głównie za pomocą metod chemicznych. W preparacie połączono ją, z innym związkiem o strukturze flawonoidowej, czyli z hesperydyną, która wykazuje zbliżone własności. Frakcję tą stosować można w przypadku żylaków, jak i owrzodzeń żylnych. Zastosowanie procesu mikronizacji zwiększa odsetek wchłoniętej substancji.
Diosmina poprawia tonus żylny, zwiększa przepływ limfatyczny i działa ochronnie na naczynia krwionośne. Dzięki temu przyczynić się może do zmniejszenia uczucia ciężkości i obrzmienia kończyn, obwodu kostki, a także częstości występowania skurczów. Hesperydyna, sama, jak i w połączeniu z diosminą, powoduje usprawnienie funkcjonowania naczyń, zmniejszenie ich przepuszczalności oraz poprawę elastyczności, jak również polepszenie własności reologicznych krwi.
2. Ekstraktu z liści winorośli właściwej i pestek winogron
Głównymi surowcami pozyskiwanymi z winorośli są owoce, jednak niemniej ważne są liście i nasiona, które zawierają wiele substancji biologicznie czynnych, znanych z korzystnego wpływu na ludzki organizm. W suplemencie znajduje się wyciąg z liści winorośli właściwej, który wspomaga mikrokrążenie żylne i sprzyja zmniejszeniu uczucia ciężkości nóg.
Innym składnikiem jest ekstrakt z pestek winogron, który zawiera 95% proantocyjanidyn, dzięki czemu wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Zalecany jest szczególnie w przypadku ciężkości nóg, skurczów, jak i obrzęku. Badania kliniczne dowodzą, iż ekstrakt z pestek winogron (150 mg) przynosi szybszy i dłużej utrzymujący się efekt ulgi dla nóg niż diosmina (450 mg) w dawce dziennej.
3. Witaminy C
Dzięki wspomaganiu syntezy kolagenu, wykazuje pośredni, korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Potwierdza to jeden z głównych objawów niedoborów witaminy C, jakim jest kruchość naczyń krwionośnych. Poza tym chroni składniki komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym.