Polska zajmuje dopiero 33. miejsce wśród krajów najbardziej przyjaznym emerytom. Choć wydaje się to odległą pozycją, to jednak zanotowaliśmy awans o trzy miejsca
względem poprzedniego roku. Raport Global Retirement Index uwzględnia poziom życia seniorów w 150 państwach świata. Gdzie żyje się najlepiej na emeryturze.
W tworzeniu rankingu pod uwagę branych jest kilka najważniejszych czynników. Przede wszystkim dostęp do podstawowej opieki medycznej, stan zdrowia, sytuacja materialna, ogólna ekonomia państwa, jakość życia, wydatki na opiekę medyczną na każdego obywatela, poziom bezrobocia, inflacja, stosunek liczby emerytów do osób pracujących. Źródłem większości danych były raporty WHO oraz Europejskiego Banku Centralnego.
Po uwzględnieniu wszystkich czynników opublikowano raport Global Retirement Index, który obejmuje 150 najlepiej rozwiniętych państw świata. W rankingu było kilka zaskoczeń, choćby takie, że nasi sąsiedzi (Czechy, Słowacja) uplasowali się znacznie wyżej niż Polska. W najważniejszej 10 znaleźli się natomiast: (od końca): Nowa Zelandia, Niemcy, Austria, Dania, Szwecja, Holandia, Islandia, Australia, Norwegia, Szwajcaria.
Emerycie w Szwajcarii mają jeden z lepiej rozwiniętych systemów opieki zdrowotnej. Średnia wieku seniorów wynosi 83 lata, a system emerytalny działa na trzech filarach, przy czym polityka państwa zobowiązuje obywateli do korzystania przynajmniej z dwóch, a w przypadku indywidualnych przedsiębiorców ze wszystkich trzech.
Polska uplasowała się dopiero na 33. miejscu w rankingu. Jest to jednak pozycja lepsza niż w zeszłym roku (36), co może oznaczać zmierzanie w coraz lepszym kierunku poprawy życia seniorów.
Josef