Senior dla Kultury konferencja NASK

Senior dla Kultury konferencja NASK 1

- Mogę teraz każdy dzień rozpoczynać od zwiedzania Luwru albo wizyty w Muzeum Narodowym. Odkryliśmy też Narodowe Archiwum Cyfrowe, czyli muzeum, którego nie da się stworzyć „w realu” – to opinie uczestników projektu „Podaj dalej 2 – Senior dla Kultury” realizowanego przez instytut badawczy Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dobiegła końca druga edycja projektu, podczas którego kilkudziesięciu uczestników zyskało praktyczne umiejętności obsługi komputera, niezbędne do korzystania z dostępu do cyfrowych zasobów kultury.

U założeń projektu stało przekonanie, że wykluczenie cyfrowe, które dotyka osoby starsze, to również ograniczenie im dostępu do szeroko rozumianych zasobów kultury. Nieznajomość podstaw obsługi komputera i możliwości sieci Internet często uniemożliwia im korzystanie w pełni z ofert instytucji kultury - miedzy innymi sprawdzenia repertuaru kina lub teatru, oferty muzeów, zakupu biletu na wydarzenie kulturalne a nawet odbycia wirtualnej wycieczki po zasobach muzeów znajdujących się niemalże w każdym zakątku świata.

Głównym celem projektu było przekazanie praktycznych umiejętności, które przydadzą się w codziennym życiu i ułatwią seniorom komunikację międzypokoleniową. Prowadzone przez NASK warsztaty miały wymiar praktyczny. Uczestnicy uczyli się poruszać swobodnie w środowisku cyfrowym.
- Fajnie gdy nauczaniem seniorów zajmują się również osoby w zbliżonym wieku, bo znają one możliwości, potrzeby i bariery naszej grupy wiekowej – to kolejna opinia uczestników projektu. Osoby powyżej 60. roku życia podczas cyklu bezpłatnych zajęć, organizowanych w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki (WWSI), przygotowywali, między innymi, prezentacje multimedialne na temat interesujących ich obiektów kultury i wydarzeń.