O czym świadczą sińce na ciele?

Gdy zaobserwujemy na swoim ciele siniaki, często nie wiemy nawet kiedy się pojawiły. Bywają one przyczyną urazu, ale niektórzy z nas mają skłonność do łatwego „nabijania” sobie siniaków, inni są bardziej odporni. Zdarza się jednak, że powstawanie na ciele dużej ilości sińców, jest pierwszym objawem choroby.

Powstawanie sińców na ciele, może być objawem:

- anemii, której podłożem może być stres, zła dieta, stresujący tryb życia lub też inne schorzenia. Jeżeli dodatkowo oprócz sińców, pojawiają się osłabienie, zawroty głowy, zmęczenie, blady odcień skóry i sińce pod oczami, należy zrobić badania, by wykluczyć niedokrwistość.

- problemy z krzepliwością krwi – jej objawem jest długie krwawienie, nawet z niewielkich ran. U kobiet dochodzą do tego długie i obfite miesiączki.

- problemy z wątrobą – chora wątroba może dawać także sygnały na skórze: łatwo powstające siniaki i pękające naczynka to jedne z objawów, które mogą świadczyć o problemach z tym organem.

- hemofilia – to również zaburzenie krzepliwości krwi. Krwotoki mogą występować samoistnie lub przybierać postać długich krwotoków z niewielkiej rany. Mogą także występować niebezpieczne krwotoki wewnętrzne. Dodatkowym objawem są łatwo pojawiające się siniaki.

- białaczka – poważna choroba, której objawem także może być łatwość powstawania siniaków na skórze, nawet przy niewielkim kontakcie.

Jeżeli wcześniej nie mieliśmy skłonności do powstawania na naszym ciele takich zmian, pojawiły się ona nagle i mamy coraz więcej siniaków, których nie wiążemy z zapamiętanym przez nas urazem, a są ona skutkiem lekkiego uderzenia, które wcześniej nie powodowało takich zmian, dobrze zasięgnąć opinii lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, by sprawdzić co jest tego przyczyną.

seniorzy.PL