Chrapanie - leczenie

Chrapanie to nie tylko utrudniający spanie defekt. Czasami problemy z chrapaniem są objawem nieprawidłowości, które mają miejsce w ludzkim organizmie. W ten sposób daje on znać, że coś jest nie tak.

Chrapanie to nic innego jak bezdech, najpierw rozlega się chrapanie, potem cisza, a następnie znów chrapanie, które świadczy o tym, że ktoś łapie oddech. Stad też powód, że chrapanie należy leczyć, ponieważ jest to zachowanie, które może w konsekwencji prowadzić do poważnych chorób. Czasami zdarza się, że moment między jednym oddechem, a drugim jest długi, a może on trwać nawet około minuty.

Dlatego też jeżeli zdarza się więcej niż raz w ciągu nocy, organizm jest niedotlenione, a w poważnych przypadkach może to powodować nadciśnienie tętnicze oraz zawał serca. Czasami chrapanie jest konsekwencją nieżytu nosa, który jeśli jest zapchany, utrudnia oddychanie i powoduje chrapanie.

Chrapanie można ograniczyć. Przede wszystkim ważna jest pozycja, w której śpimy. Chrapaniu sprzyja niestety spanie na wznak, łatwiej zapanować nad chrapaniem, gdy śpimy na boku lub na brzuchu. Przyczyną chrapanie mogą być także dodatkowe kilogramy. Dodatkowo chrapanie powodują alkohol, palenie papierosów oraz stres i brak snu, które powodują większe napięcie mięsni podczas snu. Jeżeli chcemy walczyć z chrapaniem, należy postawić na odpowiednio dobraną poduszkę, która odciąży szyję i kark. Przed spaniem dobrze przewietrzyć sypialnie, a także zadbać o prawidłową wilgotność powietrza, która ułatwi oddychanie.

Jeżeli problemy powtarzają się i nie łagodnieją nawet mimo zastosowania się do powyższych zasad, dobrze zasięgnąć porady lekarza, który pomoże nam znaleźć przyczynę problemów i ją wyeliminować. 

seniorzy.PL