Wyprawka szkolna online

kolorowe olowki

Przełom sierpnia i września to gorący okres dla sprzedawców oferujących przybory szkolne i podręczniki. Coraz więcej rodziców rezygnuje ze sklepowych kolejek i decyduje się na zakupy zza monitora domowego komputera.

Podczas zakupowego szaleństwa w sieci warto jednak pamiętać o kilku zasadach, którymi należy się kierować, a zapoznanie się z regulaminem sklepu czy opiniami na jego temat to tylko niektóre z nich. Sprawdźcie, na co uważać, aby nie trafić ze stacjonarnego deszczu pod internetową rynnę.

90% polskich internautów robi zakupy w sieci, jak wynika z ostatniego badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Trusted Shops, firmy oferującej gwarancję zwrotu pieniędzy klientom sklepów internetowych. Wzrost popularności e-commerce dotyczy różnych obszarów, również przyborów i podręczników szkolnych.

Rodzice nie chcą już marnować czasu w sklepowych kolejkach, które pod koniec wakacji sięgają monstrualnych rozmiarów oraz wybierać spośród ograniczonego asortymentu u stacjonarnych sprzedawców. Coraz więcej z nich stawia na wygodę, a w sieci zakupy można zrobić szybko i bezstresowo – tłumaczy Anna Rak, Country Manager Trusted Shops w Polsce.

Informacja to podstawa

Decydując się na zakupy online ważne jest sprawdzenie wiarygodności danego sklepu. Niezbędne dane kontaktowe i informacje o sprzedawcy, jak również zasady zakupu znajdziemy w regulaminie, który powinien być dostępny dla każdego klienta na stronie internetowej sklepu. Jeżeli sprzedawca nie udostępnia takich danych, warto rozejrzeć się za interesującymi nas produktami w innym miejscu. Europejskie Centrum Konsumenckie ocenia, że 65% sklepów udostępnia swoje pełne dane do kontaktu w widocznym dla konsumenta miejscu. Pozostałe e-sklepy ograniczają możliwości kontaktu, np. podając wyłącznie adres e-mail lub numer fax. Zdarzają się pojedyncze przypadki, gdy sprzedawca nie podaje żadnych informacji identyfikujących firmę czy danych kontaktowych.

W regulaminie sklepu internetowego powinna znaleźć się informacja o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 14 dniu od otrzymaniu towaru, dlatego nie trzeba się obawiać, że dany produkt nie spełni wymagań naszych lub naszego dziecka.

Jeśli buty są za małe albo podręcznik jest zły, to możemy w terminie 14 dni od momentu otrzymania towaru zgłosić, że chcemy odstąpić od umowy. Następnie mamy 14 dni na odesłanie towaru do sklepu i na pewno otrzymamy z powrotem całą wpłaconą kwotę – mówi Anna Rak.

Zrób zakupy wcześniej i… taniej

Wakacje to sezon promocji, a w sierpniu sięgają one nawet 80%. Jeżeli znamy listę potrzebnych przedmiotów z odpowiednim wyprzedzeniem, warto zdecydować się na zakupy wcześniej, aby nabyć niektóre z nich po okazyjnej cenie. Tyczy się to również ubrań i butów dla dzieci (także sportowych), oferowanych przez popularne sieciówki. Należy przy tym pamiętać, że średni czas dostawy zamówionych produktów to 2-3 dni lub dłużej. Podczas zakupów w sieci warto zatem złożyć zamówienie odpowiednio wcześniej, aby wysłać dzieci do szkoły z wyposażonym tornistrem.