Starzejące się społeczeństwa zachodu to fakt. Żyjemy i pozostajemy aktywni coraz dłużej. Każdy z etapów życia to inne możliwości i ograniczenia. Zmiany demograficzne są wyzwaniem i szansą dla rozwoju w różnych obszarach biznesu. Na rynku mieszkaniowym odpowiedzią na ten trend są osiedla dostępne dla wszystkich pokoleń.
W latach 60. XX wieku długość życia Polaka wynosiła statystycznie 67.68 lat. Do dziś ten wiek wydłużył się o ponad 10 lat do 78.2. Prognozy mówią, że w 2050 będziemy dożywali średnio prawie 83 lat *1. To jasno pokazuje trend starzenia się społeczeństwa, charakterystyczny dla cywilizacji zachodu i krajów rozwiniętych. Zmianom demograficznym towarzyszą zmiany społeczne związane m.in. z relacjami międzypokoleniowymi, ochroną zdrowia, czy też chęcią pozostania aktywnymi bez względu na etap życia.
Od kilku lat mówi się o wzroście znaczenia gospodarki senioralnej (srebrnej gospodarki), stwarzającej nowe możliwości rozwoju gospodarczego dzięki zwiększonemu popytowi na produkty i usługi spełniające potrzeby osób starszych. Uwzględnienie ich ma pozytywny wpływ na jakość życia reszty populacji.
Adaptacja przestrzeni do różnych stopni sprawności fizycznej osób staje się standardem w projektowaniu zarówno miejsc użyteczności publicznej, jak i w budownictwie biurowym. Na polskim rynku mieszkaniowym jest to wciąż nowość. Tymczasem każdy, bez względu na wiek i stopień aktywności, potrzebuje wygodnego miejsca do życia spełniającego konkretne potrzeby. Warto także zwrócić uwagę, że inwestycje mieszkaniowe są dla większości Polaków długoterminowe – dają poczucie bezpieczeństwa i braku konieczności ciągłych zmian.
W praktyce budownictwo dostępne oznacza zastosowanie szeregu rozwiązań znoszących bariery w swobodnym poruszaniu się wewnątrz budynku i po terenie wokół. Spółka mieszkaniowa Skanska jako pierwsza w kraju rozpoczęła proces audytowania swoich inwestycji pod względem dostępności architektonicznej. Holm House to pionierska inwestycja mieszkaniowa stworzona z myślą o jej długoterminowej użyteczności. Osiedle otrzymało pierwszy w Polsce certyfikat „Obiekt bez barier” przyznany projektowi mieszkalnemu. W ten sposób deweloper chce w naturalny sposób zapewnić równy dostęp do oferowanych przez siebie mieszkań osobom o różnych potrzebach.
Inwestycja Holm House już na etapie projektowania uwzględniała wykluczenie barier architektonicznych i zapewnienie wygody korzystania z budynku osobom z niepełnosprawnościami, rodzicom z dziećmi, seniorom, a także aktywnym, młodym ludziom. Być może jeszcze dziś ta ostatnia grupa nie zastanawia się nad swoim udziałem w srebrnej gospodarce, ale starzenie się populacji jest procesem, którego nie sposób zahamować.
– Chcemy dostarczać najbardziej uniwersalne osiedla w kraju, będące odpowiedzią na życiowe zmiany ich mieszkańców. To dla nas istotny element strategii zrównoważonego budownictwa, który mamy nadzieję, że już wkrótce stanie się standardem na polskim rynku deweloperskim – mówi Ewa Rostkowska-Wrzosek, koordynator ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.
Normy budownictwa dostępnego wypracowane przez Skanska i Fundację Integracja rozpoczęły dyskusję na temat projektowania bez barier. Także kolejne inwestycje dewelopera – Jaśminowy Mokotów i Osiedle Mickiewicza powstają w zgodzie z normami certyfikacji „Obiekt bez barier”.
*1https://www.populationof.net/pl/poland/?fbclid=IwAR0IYMY8muXxGLie70eu4GXmvGCEFCkd3-RKaQo2mnPDARXYxI3d_EloPKw