Taras to przedłużenie naszego salonu i zwykle najbardziej reprezentacyjne miejsce w ogrodzie, gdzie przyjmujemy gości i spędzamy czas w ich towarzystwie. W związku z tym powinien on być jednocześnie piękny i wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia.
Najważniejszym elementem i podstawą każdego założenia tarasowego jest nawierzchnia. Standardowo można ją wykonać z surowców naturalnych, takich jak drewno czy kamień.
Jednak z praktycznego i kosztowego punktu widzenia lepiej wybrać takie, które z powodzeniem je imitują, a są o wiele łatwiejsze w konserwacji i tańsze w zakupie . – Kostki i płyty betonowe to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którym zależy na trwałości nawierzchni tarasowych. Ponadto są one proste i tanie w utrzymaniu. Natomiast jeśli chodzi o design, to śmiało można stwierdzić, że wzornictwo jest w tej chwili tak bogate, że przewyższa to, co wymyśliła natura – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk. Wybór wzorów i kolorów jest bardzo szeroki, pamiętajmy jednak o tym, że gdy wybieramy nawierzchnię, musi ona współgrać z architekturą naszego domu i ogrodu.
Nowoczesność w dużym formacie.
Domy, który obecnie są projektowane w Polsce, tworzą prawdziwy przegląd architektoniczny. Dużą popularnością cieszą się budynki wybudowane w stylu nowoczesnym o prostej geometrycznej formie, z dużymi powierzchniami przeszklonymi oraz elewacjami wykonanymi z blachy, cegły klinkierowej (zwykle w kolorze szarym) lub okładzin imitujących drewno. Do tego rodzaju architektury projektowane są zwykle ogrody w stylu nowoczesnym – stawiające na geometryczne, proste, wręcz minimalistyczne rozwiązania oparte na kontraście zieleni z architekturą. Przy takich założeniach naturalnym wyborem są nawierzchnie wykonane z płyt lub kostki betonowej o dużym formacie i minimalistycznym designie. Niezwykłą popularność zyskały te utrzymane w tonacji szarości i beży.
Dobrym przykładem tego rodzaju designu jest płyta Polbruk Lamell. Posiada ona prostokątny kształt, wymiar 60x40 cm oraz grubość 4,5 cm. Ze względu na swój prosty, ale szykowny wygląd, może być z powodzeniem stosowana jako wykończenie tarasu i stanowić naturalne przedłużenie salonu. Lamell występuje w dwóch fakturach – gładkiej i płukanej (lekko chropowatej). Ta pierwsza posiada dwie wersje kolorystyczne – stalową oraz nerino. Druga natomiast jest dostępna w ciemnej szarości ritmo_d.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest płyta Multicomplex. Daje ona większe możliwości aranżacyjne z uwagi na fakt, że występuje w trzech wymiarach: 20x40 cm, 40x40 cm oraz 60 na 40 cm. Najbardziej pożądaną w nowoczesnych projektach będzie ta o gładkiej fakturze w kolorze nerino.
Betonowo i naturalnie
W nowoczesnej architekturze przy budowie tarasów często stosowane są surowce naturalne. Drewno to jedno z ciekawszych i bardziej estetycznych rozwiązań. Wymaga ono jednak pracochłonnych zabiegów konserwacyjnych. Dla przykładu producenci desek wykonanych z egzotycznego drewna bangkirai zalecają przeprowadzanie dwa razy w roku czyszczenia mechanicznego nawierzchni, jej mycia, a następnie po wyschnięciu konserwacji za pomocą oleju do drewna. Tylko w ten sposób konserwowany taras utrzyma swoją estetykę oraz naturalną barwę drewna. O wiele prostszym i mniej pracochłonnym rozwiązaniem, a do tego równie estetycznym, jest wykonanie tarasu z tzw. desek betonowych. – Polbruk Lira oraz Marlux Forest to wyjście naprzeciwko oczekiwaniom wszystkich tych, którym zależy na połączeniu trwałości betonu i uroku drewna – podkreśla Wojciech Średniawa. Polbruk Lira przypomina kształtem i wyglądem typową deskę: jest prostokątna, a także posiada charakterystyczne dla drewna spękania, słoje, sęki oraz fakturę. Występuje w trzech wymiarach: 25x50 cm, 25x75 cm i 25x100 cm i jest dostępna w kolorze brązowym. Jeszcze bardziej ekskluzywnie prezentuje się Marlux Forest o drukowanej fakturze. Występuje ona w niezwykle modnych kolorach postarzanego drewna (Nordic White) oraz brązowej dębiny (Oak Brown). Jej wymiar to 80x40 cm, a grubość to 4 cm.
Betonowe okładziny tarasów to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie trwałość rozwiązań i ciekawy design. Ich niewątpliwym atutem jest również oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba poświęcić na zabiegi konserwacyjne.