Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej stylowi życia osób po 55 roku życia w Polsce. Czy nasi seniorzy są szczęśliwi? Jakie wartości są dla nich najcenniejsze? Jak widzą swoją przyszłość? Na te i inne pytania odpowiadają wyniki badania zrealizowanego przez KB PRETENDENT.
Najważniejsze wartości w życiu – zdrowie i rodzina
Starsze osoby zdecydowanie wskazują, że zdrowie jest warunkiem szczęśliwego życia. Uważa tak 56% ankietowanych. W czołówce są zalecenia takie jak unikanie stresów i prawidłowe odżywianie, które co drugi senior wymienia jako receptę na długie i szczęśliwe życie. W hierarchii wartości oprócz zdrowia dominują dobre relacje z rodziną. Jest to najistotniejsza wartość dla 46% osób po 55 roku życia.
Rodzina – tak, przyjaciele – niekoniecznie
Jako wartości nieistotne najczęściej wymieniane były grono przyjaciół (nieistotne dla 33% respondentów) oraz pieniądze (nieistotne dla 26%). Negatywne podejście do znajomych spoza rodziny oraz wartości materialnych może być spowodowane rozczarowaniami i doświadczeniami całego życia. Seniorom „pieniądze i znajomi szczęścia nie dają".
Źródła satysfakcji życiowej
Największe zadowolenie respondentom dają wnuki (49%) oraz spotkania
z rodziną (48%). W mniejszym stopniu mają znaczenie spotkania ze znajomymi, praca na działce (po 18%), rozwijanie zainteresowań (15%), podróże (10%). Tylko 6% osób nadal czerpie satysfakcję z pracy.
Zatrudnienie i sytuacja ekonomiczna
Większość badanych (81%) jest na emeryturze, 16% pozostaje aktywnymi zawodowo, natomiast 4% określa swój status jako bezrobotny. Blisko 40% respondentów zadeklarowała, że dochody w ich gospodarstwie nie przekraczają 1 tys. zł na osobę. 30% wskazało na przedział od 1 do 2 tys. zł. Zaledwie 7% seniorów określa swoje dochody na poziomie powyżej 2 tysięcy na osobę.
Przyszłość seniorów
Jedna trzecia respondentów na swoją przyszłość patrzy z optymizmem. W opinii 45% nic się nie zmieni, natomiast jedna czwarta uważa, iż zmiany będą negatywne. Najwięcej pesymistów stanowią osoby tuż po 60-tce. Może się to wiązać z trudnym okresem adaptacji do życia na emeryturze, jaki przechodzą osoby w tym wieku. Nieznacznie lepiej przyszłość postrzegają mężczyźni niż kobiety.
O badaniu
Badanie zrealizowano metodą CATI na reprezentatywnej grupie mieszkańców Polski powyżej 55 roku życia, na grupie 1067 osób. Losowanie warstwowo-proporcjonalne, sierpień 2011.
***
KB Pretendent jest organizacją specjalizującą się w badaniach społecznych
i marketingowych. Realizujemy badania dla sektora publicznego (jednostki samorządu terytorialnego) oraz klientów biznesowych na terenie całego kraju. Oferujemy usługi z wykorzystaniem różnorodnych metod i technik badawczych (ilościowe i jakościowe).
www.pretendent.eu