Kręgosłup lubi pływać!

Gdyby nasz kręgosłup mógł wybrać sport, który chciałby uprawiać, to zapewne byłoby to pływanie. Sport idealny dla niego. Nieobciążający oraz wspomagający jego mięśnie. Pamiętajmy także, że i nasze stawy świetnie się czują w wodzie – mówi Jacek Jordan, specjalista reumatolog z Scanmed Universum w Krakowie.

Pływanie to przysłowiowe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Daje nam radość i pozwala się odprężyć. Z drugiej strony poprawia kondycję, rzeźbi sylwetkę oraz wzmacnia kręgosłup i mięśnie. Sport ten, pomimo że jest wymagający dla organizmu, jest łagodny dla stawów i kości ze względu na fakt, iż człowiek porusza się w wodzie.

Poczucie lekkości i ciężka praca

Sporty uprawiane na lądzie obciążają stawy. Brak ruchu z kolei szkodzi naszym mięśniom oraz układowi kostno-szkieletowemu. Oczywiście rekreacyjna aktywność fizyczna jest wskazana, jednak najlepiej uprawiać sporty w wodzie... Mówi specjalista reumatolog z Scanmed Universum: aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem higienicznego trybu życia. Zalecam jednak pływanie, jako najlepszą formę aktywnego wypoczynku, który niesie wiele dobrego dla ogólnego zdrowia. Terapia ruchowa w wodzie jest od lat ważnym elementem rehabilitacji po urazach. Jest też ważna w leczeniu schorzeń stawów. Nie przypadkowo właśnie woda została wybrana, daje ona bowiem poczucie lekkości, ale i łagodny opór. Umożliwia to efektywne ćwiczenia osobom cierpiącym na różnego rodzaju bóle. Podczas pływania, aerobiku czy innych ćwiczeń wykonywanych w wodzie nasze stawy w ogóle nie są obciążane! Woda skutecznie amortyzuje ruchy ciała oraz wypiera je do góry, a w tym samym czasie zmusza ciało do intensywnej pracy.

plywanie na kregoslup

Mocny kręgów słup!

Spędzanie czasu na pływaniu jest szczególnie ważne dla osób mających problemy z kręgosłupem. Dla nich trening w wodzie to prawdziwe dobrodziejstwo. Każdy styl pływania aktywizuje i ćwiczy mięśnie. Pływanie na plecach wpływa korzystnie na mięśnie grzbietu sprawiając, że stają się one mocniejsze. Jest to kluczowa sprawa dla kręgosłupa, który jest wspomagany przez mięśnie. O wzmacnianiu pleców powinny pamiętać przede wszystkim te osoby, które ze względu na pracę prowadzą siedzący tryb życia. Brak ruchu oraz długotrwałe siedzenie powodują osłabienie i wiotczenie mięśni pleców – komentuje reumatolog Jacek Jordan. Pływanie jest zalecane także młodym ludziom, ponieważ rosnące kości potrzebują wsparcia ze strony mięśni. Bezpieczny jest trening w wodzie, który chroni wrażliwy i nie w pełni wykształcony układ kostny. Zabawa w wodzie zapewnia również delikatny wysiłek rozwijającym się mięśniom.

Mocne kości!

Wysiłek w wodzie bardzo dobrze wpływa także na nasze kości. Ćwiczenia dzięki zwiększonemu oporowi pozwalają wzmocnić gęstość tkanki kostnej. Udowodniły to badania japońskich lekarzy, którzy obserwowali kobiety w wieku przedmenopauzalnym. Te z nich, które ćwiczyły w wodzie raz w tygodniu przez 45 minut, zdecydowanie poprawiły swoje zdrowie. Już kilka tygodni treningu wystarczyło, by stan ich kości uległ dużej poprawie i znacznie wzmocnił się kręgosłup.

Wodne środowisko dobre na wszystko

Pływanie jest wskazane dla każdego. W wodzie świetnie czują się wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze oraz kobiety ciężarne. Nawet ludzie, którzy mają problemy ze zdrowiem mogą pływać i wykonywać ćwiczenia w wodzie. Nie są przeszkodą do tego typu aktywności fizycznej nadwaga, osteoporoza, choroby serca czy kłopoty z kręgosłupem. Taki nieobciążający trening to same korzyści dla organizmu – mówi lek. med. Jacek Jordan.

Ćwiczenia w wodzie oraz pływanie świetnie działają na serce i znakomicie poprawiają kondycję, a także urodę. Kobiety walczące z cellulitem powinny wybrać się na wodny aerobik, który zapewnia wytężoną pracę mięśni, poprawia krążenie, a masaż wodny poprawia ukrwienie skóry i tkanki podskórnej. Ćwiczenia w wodzie wymagają także więcej energii niż na lądzie – opór wody jest większy niż powietrza. Są one zatem bardziej wymagające dla organizmu, który spala w krótszym czasie więcej kalorii. Regularne wizyty na pływalni są doskonałym sposobem na zrzucenie nadprogramowych kilogramów przed zbliżającym się okresem letnim.