Skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego w Polsce jest nadal bardzo niska. Z tego względu nawet w czasie tak odprężającym jak wakacyjny urlop, zarówno osoby cierpiące na tę chorobę, jak i te zagrożone jej wystąpieniem powinny pamiętać o odpowiedniej profilaktyce i stosowaniu się do zaleceń lekarskich mogących pomóc w utrzymaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze jest najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za zgony na całym świecie. W Polsce cierpi na nie aż 8,6 mln ludzi, natomiast drugie tyle jest zagrożonych jego wystąpieniem.
Ze względu na zagrożenie jakim jest ta choroba, ważne by nie zapominać o niej nawet w trakcie wakacyjnego wypoczynku. „Okres wakacyjny to czas marnego przestrzegania zaleceń lekarskich. Znane jest zjawisko zwane po angielsku „drug holiday" – wielu chorych wyjeżdżając w podróż robi sobie tzw. wakacje od leków. Pacjenci przez roztargnienie nie zabierają ze sobą leków w podróż, albo na skutek odmiennego rytmu życia wakacyjnego, zapominają o zażywaniu tabletek lub zupełnie je odstawiają." - wskazuje prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Wakacje to nie urlop od diety
Jedną z podstaw zdrowego stylu życia u pacjenta z nadciśnieniem tętniczym jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Najbardziej popularne zalecenia dotyczą ograniczenia spożycia soli, unikania tłustego pożywienia, a także ograniczenia spożycia alkoholu. Podczas wakacyjnych podróży mamy wiele okazji by wcielić w życie powyższe wskazówki. To od nas samych zależy co wybierzemy na obiad – hamburgera czy świeżą rybę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 skutecznie redukujące ciśnienie krwi.
Rzuć palenie i wybierz rower zamiast plaży
Kolejnym krokiem ku zdrowiu jest rezygnacja z papierosów. Palenie tytoniu prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi i przyspiesza czynności serca. Z każdym wypalonym papierosem nasila się rozwój miażdżycy. Po pięciu latach od zaprzestania palenia ryzyko chorób sercowo-naczyniowych zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej. Oprócz zerwania z nałogiem palenia ważne jest, aby zadbać o aktywność fizyczną. Serce jest mięśniem i z tego powodu potrzebuje regularnego treningu. Wysiłek usprawnia jego pracę, a także poprawia przepływ krwi w naczyniach. Wycieczki rowerowe lub inne formy aktywnego spędzania czasu w trakcie wakacyjnego wyjazdu zamiast wylegiwania się na plaży pomogą w zachowaniu kondycji, a tym samym zmniejszą ryzyko wystąpienia choroby.
Stosuj się do zaleceń lekarza – nie zapominaj o lekach!
Zmiana trybu życia podczas wakacyjnych podróży często wpływa na odejście od codziennych przyzwyczajeń. Z tego powodu, osoby leczące się na nadciśnienie często zapominają o swojej terapii. Tymczasem regularne przyjmowanie leków jest ważne dla każdego chorego bez względu na to, czy jest to czas wakacyjnego odpoczynku czy każdy inny dzień w roku. Dla wielu „nadciśnieniowców" stanowi to niestety problem – lecząc się wieloma preparatami, nie dość, że zmuszeni są do zabrania całego zestawu leków ze sobą w wakacyjną podróż, to jeszcze powinni pamiętać, by każdy z nich regularnie przyjmować. W rozwiązaniu tego problemu pomóc może terapia złożona polegająca na zastosowaniu gotowej kombinacji leków w jednej tabletce. Dzięki niej możliwe jest zastąpienie kilku osobno stosowanych leków jedną pigułką zawierającą substancje aktywne obecne w uprzednio przyjmowanych preparatach. Ten sposób leczenia pomaga uzyskać właściwe wartości ciśnienia tętniczego przyspieszając osiągnięcie celów terapeutycznych. Dobrym przykładem na powodzenie stosowania terapii złożonej jest Kanada, gdzie w ciągu kilku lat udało się zwiększyć kontrolę ciśnienia z 16% do 66%.
Wybierając się na wakacje pamiętajmy zatem o tych kilku prostych zasadach wchodzących w skład profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Przestrzeganie zdrowej dla serca diety, niepalenie papierosów, wysiłek fizyczny, a u chorych regularne przyjmowanie leków pomogą w utrzymaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i nie dopuszczą do zaostrzenia choroby podczas letniego wypoczynku.