Leki przeciwzakrzepowe stosowane są przede wszystkim w profilaktyce zakrzepic i miażdżycy. Zalecane pacjentom zagrożonym ryzykiem udaru. Ich celem jest rozrzedzanie krwi.
Wielu seniorów przyjmuje regularnie dawki leków przeciwzakrzepowych, które ratują im życie. Antykoagulanty najczęściej stosowane są doustnie, pod skrupulatnym nadzorem lekarza. W pierwszym etapie przyjmowania leków konieczne jest częste badanie krzepnięcia krwi i modyfikowanie dawki do momentu uzyskania optymalnych parametrów.
Największą "wadą" leków przeciwzakrzepowych jest problem z ustaleniem właściwej dawki. Mała dawka leków przeciw zakrzepicy nie uchroni nas przed udarem. Z kolei zbyt duże dawkowanie może spowodować brak krzepnięcia krwi. Trudnością w określeniu optymalnego leczenia antykoagulantami jest także fakt, iż zaczynają działać dopiero po pewnym czasie. Wymagane jest także bardzo systematyczne przyjmowanie leków.
Najczęstszą komplikacją, zaobserwowaną u seniorów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe jest krwawienie. Z kolei największymi przeciwwskazaniami do leczenia antykoagulantami są: cukrzyca, krwawienia z przewodu pokarmowego, nowotwory.