Wyniki najnowszych badań nad chorobą Alzheimera budzą nadzieję: Może już w przeciągu najbliższych 6-8 lat opracowana zostanie szczepionka, pomagająca w znaczny sposób dotkniętym tą chorobą.
W Polsce na Alzheimera cierpi ok. 250-400 tysięcy osób – jest on tym samym najczęstszą chorobą dotykającą osoby z demencją starczą.
Pomiędzy komórkami mózgowymi chorej osoby powstają złoża trujących substancji białkowych, które powodują stopniowe obumieranie tych komórek. Dotychczas stosowane lekarstwa pomagały zachowywać i usprawniać codzienne funkcje organizmu oraz zmniejszać objawy towarzyszące, jak np. depresję. Postępowania choroby natomiast nie mogły zatrzymać...
Wyniki najnowszych badań nad szczepionką na chorobę Alzheimera, przeprowadzonych przez wiedeńskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne AFFiRiS, w końcu dają nadzieję: Faza I badań klinicznych, podczas której sprawdzano bezpieczeństwo nowej szczepionki, przebiegła pomyślnie. Walter Schmidt, jeden z kierowników AFFiRiS, z dumą ogłosił: – Zdolności kognitywne – jak myślenie czy poznawanie – zostały ustabilizowane u 9 z 12 pacjentów z grupy testowej na zaskakująco długi okres czasu, bo na ponad 18 miesięcy.
Szczepionka działa na trujące substancje białkowe i unieszkodliwia je. W ten sposób postępujący zanik komórek mózgowych zostaje zatrzymany. Można założyć wstępnie, że działanie szczepionki będzie najskuteczniejsze, jeśli zastosujemy ją we wczesnym stadium choroby. Obecnie badania znajdują się w fazie II, podczas której skuteczność szczepionki testowana jest na 420 pacjentach w całej Europie. Pierwsze wyniki oczekiwane są pod koniec 2013 roku. W przypadku, gdy badania zakończą się sukcesem, szczepionka będzie mogła wejść na rynek już za 6-8 lat.