Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Jaką pastę do mycia zębów wybrać?

Co jest w twojej paście do zębów? Oto składniki, jakie tam znajdziesz. W ciągu roku spędzamy średnio ponad 24 godziny na myciu zębów. Ale czy zastanawiamy się, czym właściwie myjemy zęby i potrafimy rozszyfrować skład pasty do zębów? Pytamy stomatologa o najczęściej występujące składniki pasty i ich działanie.

Fluor

Ten pierwiastek przychodzi pewnie na myśl każdemu, kto zastanawia się nad składem klasycznej pasty do zębów. Nic dziwnego, fluor jest najbardziej znanym i skutecznym składnikiem aktywnym pasty o udowodnionym działaniu zapobiegającym próchnicy. Fluor remineralizuje zęby, zabezpiecza szkliwo przed wpływem kwasów i bakterii z pożywienia, a co za tym idzie sprawia, że zęby są mniej podatne na ubytki.

Osteoporoza jedną z podstępnych chorób

Osteoporoza jest jedną z najbardziej podstępnych chorób, ponieważ przebiega bezobjawowo. Większość pacjentów dowiaduje się o niej, kiedy… złamie nadgarstek. 24 czerwca przypada Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.

Jak wygląda typowa ofiara osteoporozy? To szczupła kobieta (bardzo często kobieta z niedowagą), po menopauzie, o jasnej karnacji. Paradoksalnie bowiem otyłość „pomaga” w powstrzymaniu tej choroby – to chyba jedyny znany jej plus. No i co najważniejsze: osteoporoza dotyka głownie seniorki i seniorów , co znacznie komplikuje leczenie jej skutków. Na czym polega? To odwapnienie kości, które stają się delikatne i łamliwe.

Ochrona i pielęgnacja skóry latem

Lato to szczególny czas dla skóry całego ciała, podczas którego tak ważna jest specjalna pielęgnacja i ochrona ze względu na silne promienie słoneczne. Dlatego zanim udamy się na wymarzony urlop, warto pomyśleć o przygotowaniu skóry twarzy i ciała na lato. Na jakie zabiegi kosmetologiczne warto zwrócić uwagę, myśląc o pielęgnacji skóry, jak skutecznie zabezpieczać ją przed promieniowaniem UV?

Przebywanie na słońcu inicjuję syntezę witaminy D, która poprawia nasze samopoczucie, ale niestety słońce nie zawsze ma korzystny wpływ na nasz organizm, a w szczególności na skórę.

Zaćma – nie lekceważ tej choroby oczu!

Zaćma to groźna choroba, na którą choruje już niemal milion Polaków. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego do 2030 r. problem ten będzie dotyczył aż 40 proc. mieszkańców naszego kraju w wieku 60-74 lat. Choroba może jednak wystąpić nie tylko wśród seniorów, dlatego warto poznać jej główne przyczyny i objawy. Czym jest zaćma? Kto jest najbardziej narażony na jej wystąpienie? Na czym polega skuteczne leczenie? Odpowiada lek. med. Magdalena Hałasa – okulista z Centrum Medycznego Damiana.

Polscy seniorzy są nieaktywni fizycznie

Aż 53 proc. Polaków w wieku 55+ jest nieaktywnych fizycznie według badania MultiSport Index 2019. Największy wpływ na podejmowanie przez seniorów decyzji o aktywnym trybie życia ma wykształcenie (39,6 proc.), lokalna społeczność (23 proc.) oraz zaangażowanie w stałą grupę zainteresowań (18,2 proc.), a ich główną motywacją do ćwiczeń są zdrowie i relaks.

Według najnowszego raportu MultiSport Index 2019, tylko 64 proc. dorosłych Polaków podejmuje aktywność fizyczną (uwzględniającą czynności rekreacyjne, takie jak spacery czy jazda na rowerze w celach transportowych) minimum raz w miesiącu. Na drugim biegunie znajduje się 36 proc. Polaków, którzy nie podejmują żadnej aktywności fizycznej, w tym nawet zwykłych spacerów.

Nocne zgrzytanie zębami - jak leczyć?

Monika StachowiczZgrzytasz zębami? Ratunkiem może być… botoks. Choć botoks, czyli toksyna botulinowa, używany jest głównie do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, to nie jedyne jego wskazanie. Coraz częściej terapia przy użyciu preparatu staje się ratunkiem dla milionów pacjentów zmagających się z problemem migreny czy zgrzytania zębami.

Botoks nie tylko dla urody

Toksyna botulinowa, nazywana potocznie botoksem, najczęściej kojarzona jest z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, jednak preparat ten ma dużo szersze zastosowanie, aniżeli redukcja zmarszczek mimicznych czy kurzych łapek.

Na czym polega Terapia Gersona?

Doktor Max Gerson opracował terapię, która opiera się na diecie wegetariańskiej, sokach owocowo-warzywnych, dobranej suplementacji, lewatywach z kawy i całościowej detoksykacji organizmu. Nakierowana jest na usuwanie przyczyn, a nie tłumienie skutków choroby. Jej celem jest przywrócenie naturalnej zdolności ciała do samouzdrawiania.

Przyczyny choroby.

Doktor Max Gerson (1891-1956) był lekarzem i naukowcem, który określił raka jak chorobę całego organizmu, a nie poszczególnych jego organów. Opisał przyczyny powstawania choroby jako:

Co robić, kiedy wypadnie dysk?

Przepuklina kręgosłupa to dolegliwość, którą przynajmniej „ze słyszenia” zna każdy z nas. Potocznie nazywana jest wypadaniem dysku, a z medycznego punktu widzenia oznacza przesunięcie się jądra krążka międzykręgowego z uszkodzeniem jego pierścienia włóknistego. Może pojawić się na długości całego kręgosłupa, jednak aż 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego. Jak dochodzi do wypadania dysku? Które objawy świadczą o istnieniu problemu? W jaki sposób możemy sobie z nim radzić? Odpowiada fizjoterapeutka Karolina Hertman.

Witamina D3 tylko w połączeniu z K2

Sylwia WitekJaki wpływ na organizm mają witaminy D3 i K2? 90% Polaków ma niedobory witaminy D. Oprócz tego, że w kraju nie ma wielu słonecznych miesięcy, to nie pomaga również codzienne, wielogodzinne przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, np. w biurze. Długotrwałe niedobory tej witaminy prowadzą do chorób układu krążenia, nowotworów, stwardnienia rozsianego i cukrzycy. Wskazuje się, że suplementacja witaminy D zmniejsza liczbę wszystkich zachorowań o nawet kilkadziesiąt procent.

Zabiegi chirurgii plastycznej. Plastyka uszu i nosa

Któż z nas nie ma kompleksów? Chęć ich pokonana to jeden z powodów dla których decydujemy się na zabiegi medycyny estetycznej. Do najczęstszych operacji należą plastyka nosa (zwężenie czubka, usunięcie garbu) oraz korekcja odstających uszu. Na czym polega kwalifikacja do powyższych zabiegów oraz w jaki sposób przeprowadza się operacje? Rozmawiamy z dr med. Joanną Wiśniewską-Goryń, specjalistą chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarzem medycyny estetycznej oraz Dyrektorem Medycznym Centrum Zdrowej Skóry.

Wczesne wykrywanie raka skóry

Technologia obrazowania medycznego ATBM skanuje ludzkie ciało i alarmuje w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Wyniki takiego badania lekarz otrzymuje w ciągu kilku sekund, co znacznie redukuje potrzebę wykonywania bolesnych biopsji i może niekiedy uratować życie pacjenta. Takie właśnie możliwości oferuje nowy system bodystudio ATBM master zaprezentowany przez firmę FotoFinder Systems.

Nowe rozwiązanie wspiera wczesną diagnozę raka skóry, wykorzystując technologię automatycznego mapowania całego ciała (ATBM) oraz nową metodę Total Body Dermoscopy.

Nadwrażliwość zębów - skąd się bierze

Roma Markiewicz PiotrowskaCzy można zapobiec powstaniu nadwrażliwości i jak można ją leczyć? Pyszny obiad, na deser zimne lody, a po nich gorąca kawa – to cudowna kombinacja, gdyby… nie ten ostry kłujący ból. Nadwrażliwość zębów to poważny problem, który nie pozwala nam się cieszyć nie tylko z małych przyjemności.

Sama dolegliwość jest dość powszechna, niemniej jednak brakuje precyzyjnych danych mówiących, ile osób na świecie cierpi na to schorzenie.

Okulary przeciwsłoneczne jakie wybrać?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Piękna pogoda i wyższa temperatura zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Relaksując się, nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie przed promieniami słonecznymi. Na ich szkodliwy wpływ narażona jest nie tylko nasza skóra, ale również oczy. Dlatego dla wielu z nas niemal nieodłącznym „gadżetem” w sezonie letnim są okulary przeciwsłoneczne. W jaki sposób dokonać właściwego wyboru i dlaczego nie powinniśmy decydować się na modele sprzedawane na bazarach i w supermarketach? Odpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.