Cukrzyca - objawy, rozpoznanie, leczenie

Elzbieta Wojcik Sosnowska

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą? Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz jest wsparcie bliskich. – I to na wielu płaszczyznach. Od wspólnego monitorowania poziomu glikemii, przez zmianę nawyków żywieniowych, po wsparcie psychologiczne, dawanie poczucia bycia obok.

Czytaj więcej...

Wizyta u urologa. Kiedy i jak często?

Igor Czerwieniec

Utarło się przekonanie, że urolog jest swego rodzaju męskim odpowiednikiem ginekologa. Po części jest to przeświadczenie słuszne, choć oczywiście lekarz tej specjalizacji zajmuje się funkcjonowaniem układu moczowego również u kobiet. Czy jednak przeciętny mężczyzna wie, jakiego typu badania czekają go u urologa? Po co je wykonywać? Jak się do nich przygotować i jaką wiedzę można za ich pośrednictwem uzyskać? Na wszystkie te pytania odpowiada lek. Igor Czerwieniec, urolog Centrum Medycznego Tysiąclecie w Katowicach.

Czytaj więcej...

Rowerzysta z zawałem serca w górach

Krzysztof Milewski

Pacjent z podejrzeniem zawału serca został przetransportowany drogą lotniczą z Hali Skrzyczeńskiej do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, a następnie przewieziony do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej. Obecnie jego stan jest stabilny, jak mówi pacjent, pan Marek, czuje się już dobrze. - Pogotowie ratunkowe przywiozło do nas pacjenta, który miał zawał serca. Zawał ten nastąpił po bardzo ekstremalnym wysiłku fizycznym – mężczyzna jechał rowerem na Skrzyczne.

Czytaj więcej...

Żywienie dojelitowe - podstawowa wiedza

Przemyslaw Matras

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co sprzyja utrzymaniu pozytywnego samopoczucia, zdrowia i wpływa na proces rekonwalescencji po chorobie. Warto podkreślić, że ma ona związek także z odpornością! Jak jednak zadbać o utrzymanie lub poprawę stanu odżywienia w przypadku osób, które – z różnych przyczyn – nie są w stanie przyjmować pokarmów doustnie?

Czytaj więcej...

Nietrzymanie moczu pod kontrolą

Marta Stachowiak

Dla osób z nietrzymaniem moczu kluczowe znaczenie powinny mieć zachowanie zdrowia skóry w okolicy krocza i fizjoterapia uroginekologiczna. Marta Stachowiak, fizjoterapeutka i naturopatka. Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Szacuje się, że ok. 25-45% kobiet może doświadczać tego problemu. U mężczyzn problem ten występuje rzadziej, gdyż mają inną od kobiet budowę anatomiczną miednicy, a kobiety są dodatkowo obciążone porodami i bardziej znaczącymi zmianami hormonalnymi niż mężczyźni – w okresie ciąży, porodu i okołomenopauzalnym.

Czytaj więcej...

Badanie słuchu – proste i krótkotrwałe

Robert Wendt

Wraz z wiekiem wzrasta częstość problemów związanych ze słuchem. Pacjenci w wieku starszym, a czasami już nawet w średnim, zgłaszają, że słyszą, co inni ludzie do nich mówią, ale nie do końca rozumieją mowę, szczególnie, jeśli znajdują się w grupie wielu osób – mimo że nie mają poczucia, jakby nie słyszeli rozmówcy. Świadczy to o niedosłuchu ślimakowym, jednej z częstszych postaci osłabienia słuchu u osób starszych. Dość często towarzyszą mu szumy uszne – udaje się je czasem zniwelować dzięki leczeniu.

Czytaj więcej...

Cukrzyca a nasze oczy - leczenie.

Justyna Krowicka 2

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która z każdym kolejnym rokiem stanowi coraz większy problem zdrowotny. W Polsce już dziś zmaga się z nią ok. 3 mln osób. A będzie ich więcej. Eksperci szacują, że do 2030 roku co dziesiąty Polak będzie miał niebezpiecznie podwyższone stężenie cukru we krwi. Choroba wpływa na cały organizm, w tym narząd wzroku, a jednym z jej powikłań jest retinopatia cukrzycowa. Prowadzi ona do uszkodzenia mikrounaczynienia siatkówki, a nie leczona nawet do ślepoty

Czytaj więcej...

Modelowanie miejsc intymnych

Tomasz Basta

Współczesna ginekologia estetyczna i plastyczna mają bardzo duże możliwości w modelowaniu miejsc intymnych. Co ważne są to zabiegi nie tylko poprawiające estetykę, ale przede wszystkim funkcjonowanie kobiety i niwelujące jej dyskomfort. Gdy wargi sromowe mniejsze są za duże? Przerośnięte wargi sromowe mniejsze są realnym problemem wielu kobiet. Uwierają, bolą, pękają. Sprawiają dyskomfort fizyczny i psychiczny. Latem nie pozwalają czuć się swobodnie na plaży, ponieważ mogą odznaczać się pod strojem kąpielowym, a także podczas uprawiania sportów takich jak pływanie, bieganie czy jazda na rozewrze, ponieważ ocierają się i bolą.

Czytaj więcej...

Nawyki zwiększające ryzyko nadwagi

Malgorzata Jackowska

Wiele czynników może wpływać na zwiększenie ryzyka pojawienia się nadmiernej masy ciała, jednak główną przyczyną nadwagi i otyłości niezmiennie jest nadmiar kalorii względem potrzeb naszego organizmu. Dodatkowo problem pogłębiać może brak lub niedostateczna aktywność fizyczna oraz niewłaściwy sposób odżywiania – jedzenie w pośpiechu, nieregularne posiłki, wybór wysokoprzetworzonych produktów. O tym, jakie nawyki zwiększają ryzyko nadwagi i otyłości oraz jak możemy je zmienić, mówi dr inż. Małgorzata Jackowska

Czytaj więcej...

Rak wątroby – przeszczep i rokowania

Maciej Kowalewski

Rak wątroby jest jednym z nowotworów złośliwych, które rozwijają się po cichu. Przez lata może nie dawać żadnych objawów, a później powodować takie, które łatwo zignorować, np. niechęć do wybranych pokarmów czy spadek masy ciała. Leczenie tego rodzaju raka to wciąż jedno z największych wyzwań współczesnej onkologii, przy czym przeszczepy wątroby są już uznawaną metodą terapeutyczną. Kto się do nich kwalifikuje i jakie są rokowania? Onkologia transplantacyjna i przeszczepianie wątroby ze wskazań onkologicznych to wciąż stosunkowo nowe zagadnienia w chirurgii onkologicznej.

Czytaj więcej...

Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca

Magdalena Czerska

Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, jak i inne schorzenia o podłożu autoimmunologicznym dotykają obecnie coraz większej liczby osób. Zmiany widoczne na skórze często mają jednak swój początek dużo głębiej i mogą wynikać np. z dysfunkcji na poziomie mikrobioty jelitowej, co z kolei może prowadzić do braku równowagi w układzie immunologicznym i nadmiernej oraz nieprawidłowej odpowiedzi zapalnej. O przyczynach występowania stanów zapalnych skóry, ale też o skutecznych rozwiązaniach opowiada Magdalena Czerska, dietetyczka i trenerka ds. żywienia. 

Czytaj więcej...

Ryzyko odwodnienia w czasie upałów

Katarzyna Moleda Krawiec

Lato a nadciśnienie. Co pacjenci muszą wiedzieć o lekach! Dla osób zmagających się z problemami sercowo-naczyniowymi bilans płynów jest bardzo istotny. Latem osoby przyjmujące diuretyki powinny szczególnie dbać o prawidłowe nawodnienie. Diuretyki, znane również jako leki moczopędne, są powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia, obrzęków oraz niewydolności serca. Ich działanie polega na zwiększeniu wydalania wody i soli z organizmu przez nerki.

Czytaj więcej...

Problemy z kręgosłupem. Fizjoterapia, ortezy, gorsety, farmakoterapia

Zaburzenia funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego są podstawową przyczyną bólu przewlekłego na świecie. Również w Polsce schorzenia kręgosłupa stanowią poważny problem zdrowotny. Dane opublikowane w „Przeglądzie Epidemiologicznym” wskazują, że bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych w naszym kraju, co przekłada się na jakość życia oraz zdolność do pracy wielu osób. Nawet 90 proc. dorosłych Polaków w którymś momencie swojego życia doświadcza bólu kręgosłupa. Część z nich kierowana jest na poważne zabiegi, których w wielu wypadkach można by uniknąć lub bezpiecznie odsunąć w czasie.

Czytaj więcej...