Telefon dla Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka coraz bliżej. Dobrym pomysłem na prezent z tej okazji może być telefon komórkowy, dopasowany do potrzeb ludzi starszych

Najeżony dodatkami sprzęt i rozbudowane funkcje przyciągają z reguły ludzi młodych. Starsze osoby starają się unikać stresu związanego z obsługą zbyt skomplikowanego urządzenia. Z tego względu seniorzy korzystają najczęściej z aparatów stacjonarnych, czyli wyłącznie w domu. Możliwość kontaktu z bliskimi z każdego miejsca i w dowolnej chwili byłaby dla nich nieoceniona, jednak nowoczesne, dotykowe ekrany oraz niewielkie, ściśle ułożone przyciski mogą stanowić wyzwanie, z którym nie każdy jest w stanie sobie poradzić.

Dlatego komórka zaprojektowana specjalnie z myślą o seniorach wydaje się być doskonałym rozwiązaniem dla dziadków czy starszych już rodziców. W tej sytuacji nie wystarczy jednak sam zakup, konieczny jest jeszcze indywidualny, cierpliwy „kurs obsługi", aby mogli oni cieszyć się swobodną rozmową z najbliższymi.

Im prościej, tym lepiej

Telefon dla seniora powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Nie musi to oznaczać rezygnacji z wysokiej jakości wykonania, wymagane jest jednak spełnienie kilku specyficznych warunków. Podstawą jest proste menu i nieskomplikowana obsługa. Zagwarantują ją przede wszystkim duże, czytelne i łatwo wyczuwalne klawisze, które można odczytać bez sięgania po okulary. Odpowiedniej wielkości przyciski oraz konieczność zachowania właściwych odstępów między nimi sprawiają, że klawiatura tego typu aparatów zajmuje większość powierzchni przedniego panelu. Ekran ma więc zdecydowanie mniejszy rozmiar niż w nowoczesnych telefonach komórkowych. Jednak kontrastowy, zazwyczaj monochromatyczny wyświetlacz, z przyjaznym dla oczu tłem i dużą czcionką zapewnia optymalną widoczność tekstu. Do bardzo ważnych elementów komórki dla osób starszych należy również zaliczyć solidną baterię, mocne głośniki oraz przycisk alarmowy.

Jaki model dla seniora?

Na rynku jest kilku głównych producentów telefonów komórkowych, spełniających opisane wymagania, m.in. Emporia, Doro i Evolve. Popularna Emporia projektuje swoje urządzenia z udziałem laryngologów i okulistów. Telefony komórkowe tej marki mają głośniki o niskiej częstotliwości rezonansowej, dzięki czemu zredukowane zostało sprzężenie akustyczne. Oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo zakłóceń, jakie mogłyby pojawić się w przypadku używania telefonów komórkowych przez osoby noszące aparaty słuchowe. Obudowa telefonów tej austriackiej firmy wyróżnia się dobrą jakością materiałów i doskonałym dopasowaniem kształtu do dłoni. Emporia Elegance to produkt dla tych, którzy cenią sobie stylowe wzornictwo. Model ten wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz OLED, zapewniający wysoką jasność i duży kontrast widocznego tekstu. Niedowidzące czy niedosłyszące osoby, które stosunkowo dużo komunikują się przez telefon, będą zadowolone z Emporii Talk: ma głośny dzwonek, bardzo czytelny ekran, funkcję głośnomówiącą oraz wytrzymałą baterię. Z kolei Emporia Life posiada przycisk alarmowy pozwalający łatwo i szybko wezwać pomoc.

emporia talk

Przyciśnięcie go skutkuje próbą nawiązania połączenia z wybranym kontaktem, a w przypadku niepowodzenia wybierany jest automatycznie kolejny z 5 zapisanych na liście numerów. Podobną funkcję posiada także przycisk SOS w Evolve Easy GX440. Model ten ma również funkcję SMS RemoteTrack, która wybranym wcześniej osobom umożliwia zdalne wprowadzanie zmian w telefonie np. treści i czasu alarmu, numeru na liście ulubionych czy numeru SOS. Model Evolve przeznaczony dla seniorów sprzedawany jest razem z podstawką, pełniącą funkcję ładowarki. Większość z oferowanych obecnie telefonów wyposażona jest również w niewielką latarkę.

evolve easy gx440 

Siła przyzwyczajenia

Seniorzy mogą początkowo sceptycznie podchodzić do propozycji korzystania z telefonu komórkowego, ale z reguły szybko się do niego przyzwyczajają. Wygoda, a przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa związane z tym urządzeniem, stanowią silną motywację do zaprzyjaźnienia się z mobilną technologią. Starsi ludzie w dużo większym stopniu niż młodzi doceniają możliwość komfortowego kontaktu z bliskimi. Dlatego warto wybrać się do salonu telekomunikacyjnego ogólnopolskiej sieci aetka i skorzystać z szerokiej oferty producentów telefonów komórkowych dedykowanych specjalnie dla seniorów. Rada profesjonalnego sprzedawcy z pewnością pozwoli dobrać właściwy model, który sprosta potrzebom naszych najbliższych.