Przedświąteczne pożyczki. Seniorze, uważaj co podpiszesz

Przedswiateczne pozyczki 1

Z najnowszego badania Związku Banków Polskich pt. „Świąteczny portfel Polaków” wynika, że przeciętna czteroosobowa rodzina wyda w tym roku na organizację świąt 3739 zł. *1 Największą część świątecznych wydatków będą stanowiły zakupy spożywcze, następnie prezenty oraz podróże i dojazdy. Trzeba pamiętać, że osoby w wieku produkcyjnym oraz czynne zawodowo nieźle radzą sobie z przedświątecznymi wydatkami, ale seniorzy – już niekoniecznie.

Czytaj więcej...

I Ty też będziesz seniorem.

Urlop nad woda

Sprawdź, jakie ubezpieczenie powinny mieć osoby w wieku 65 plus

  • Z danych GUS wynika, że ok. 19 proc. Polaków jest w wieku 65 plus. W 2050 roku będą oni stanowić już ponad 30 proc. populacji. Dostrzegają to ubezpieczyciele, którzy dostosowują swoje oferty pod kątem osób starszych.
Czytaj więcej...

14. emerytura będzie już na stałe.

Robert Majkowski

Czy to poprawi kondycję finansową seniorów? Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy, która wprowadzi wypłatę tzw. czternastek na stałe. Po raz pierwszy „czternastka” została wypłacona w 2021 roku. W 2022 roku świadczenia otrzymało 7,7 mln osób, których emerytura nie przekraczała 2900 zł. *1 W przypadku osób, których świadczenie państwowe mieści się w granicach 2900-4188,44 zł emerytura była zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Co zmieni wprowadzenie czternastek na stałe? Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM uważa, że 14. emerytury to tylko kropla w morzu senioralnych potrzeb i tak naprawdę obnaża niewydolność obecnego systemu emerytalnego

Czytaj więcej...

Samotny senior

Samotny w domu

Badanie: co czwarta starsza osoba w Polsce zmaga się z osamotnieniem. Ponad 400 tysięcy osób w wieku 80+ w Polsce zmaga się z osamotnieniem jest to więcej, niż liczba mieszkańców tak dużych miast, jak Szczecin czy Lublin. Kim są? Z czym mierzą się na co dzień? O tym w najnowszym raporcie “Samotność wśród osób 80+” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Czytaj więcej...

Czego boimy się najbardziej?

Oszczednosci Polakow

  • Szukając oszczędności w czasach rekordowej inflacji, nie rezygnujemy z ubezpieczenia na życie. Według Komisji Nadzoru Finansowego liczba aktywnych polis indywidualnych wzrosła o ponad 260 tys. w ciągu roku.
  • Z „Mapy ryzyka Polaków” wynika, że 6 z 10 naszych największych obaw można złagodzić dzięki ubezpieczeniom na życie.
  • Z zawarciem polisy nie warto zwlekać – im jesteśmy młodsi, tym większa szansa na szeroki zakres ubezpieczenia w dobrej cenie. Z wiekiem zakres dostępnej ochrony może się zmniejszyć, a składki idą w górę.
Czytaj więcej...

Waloryzacja rent i emerytur

Emerytury 2022 2023

W tym roku na przysłowiowe „trzynastki”, „czternastki” oraz waloryzację emerytur polski Rząd wydał 43 mld zł. *1 Rządzący zapowiedzieli, że w 2023 roku również wypłacą emerytom trzynastki, ale również czternastki. Co prawda ostatecznego kształtu ustawy jeszcze nie ma, ale jak mówiła niedawno minister rodziny i polityki społecznej, czternastki będą na poziomie minimalnej emerytury. *2 

Czytaj więcej...

Gdzie szukać zagubionych dokumentów pracy do emerytury

ZUS Sosnowiec sale

Ważne dla przyszłych emerytów - gdzie szukać dokumentów sprzed lat. Gdy podczas kompletowania dokumentów, które są potrzebne do złożenia wniosku emerytalnego, brakuje zaświadczeń sprzed lat – emerytura będzie niższa niż wtedy, gdy ZUS ma pełen zakres danych. Szczególnie dotyczy to dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość zarobków przed 1999 rokiem.

Czytaj więcej...