Czego boimy się najbardziej?

Oszczednosci Polakow

  • Szukając oszczędności w czasach rekordowej inflacji, nie rezygnujemy z ubezpieczenia na życie. Według Komisji Nadzoru Finansowego liczba aktywnych polis indywidualnych wzrosła o ponad 260 tys. w ciągu roku.
  • Z „Mapy ryzyka Polaków” wynika, że 6 z 10 naszych największych obaw można złagodzić dzięki ubezpieczeniom na życie.
  • Z zawarciem polisy nie warto zwlekać – im jesteśmy młodsi, tym większa szansa na szeroki zakres ubezpieczenia w dobrej cenie. Z wiekiem zakres dostępnej ochrony może się zmniejszyć, a składki idą w górę.
Czytaj więcej...

Waloryzacja rent i emerytur

Emerytury 2022 2023

W tym roku na przysłowiowe „trzynastki”, „czternastki” oraz waloryzację emerytur polski Rząd wydał 43 mld zł. *1 Rządzący zapowiedzieli, że w 2023 roku również wypłacą emerytom trzynastki, ale również czternastki. Co prawda ostatecznego kształtu ustawy jeszcze nie ma, ale jak mówiła niedawno minister rodziny i polityki społecznej, czternastki będą na poziomie minimalnej emerytury. *2 

Czytaj więcej...

Gdzie szukać zagubionych dokumentów pracy do emerytury

ZUS Sosnowiec sale

Ważne dla przyszłych emerytów - gdzie szukać dokumentów sprzed lat. Gdy podczas kompletowania dokumentów, które są potrzebne do złożenia wniosku emerytalnego, brakuje zaświadczeń sprzed lat – emerytura będzie niższa niż wtedy, gdy ZUS ma pełen zakres danych. Szczególnie dotyczy to dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość zarobków przed 1999 rokiem.

Czytaj więcej...

Jak założyć konto w Banku dla seniora

ZUS zielone 2

ZUS. Jak zachęcić babcię, dziadka do założenia konta w banku? Konkurs ZUS dla uczniów i studentów. Konto w banku jest bezpieczne i wygodne, a korzystanie z internetu oraz bankowości elektronicznej nie jest wcale takie trudne. Warto, żeby seniorzy mieli tego świadomość i umieli korzystać z różnych możliwości. Jak się tego nauczyć? Korzystając z wiedzy swoich wnuków. To właśnie do nich jest adresowany konkurs „Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku”. Termin na zgłoszenie udziału upływa 12 listopada.

Czytaj więcej...

Emerytury będą niższe niż 40% naszej ostatniej pensji.

Emerytury dwa zlote

Czy to koniec ZUS? Instytut Emerytalny opublikował raport dotyczący stopy zastąpienia. Jakie są najważniejsze wnioski płynące z ekspertyzy? Polski system emerytalny nie będzie spełniał minimalnych standardów, które stawiane są przed systemami ubezpieczeń społecznych. Wiemy już, że świadczenia, które będą nam wypłacane po przejściu na emeryturę, okażą się niewystarczające.

Polski system emerytalny opiera się przede wszystkim na danych demograficznych. Pieniądze, które trafiają do ZUS z naszych składek przekazywane są na nasze wirtualne konto i subkonto.

Czytaj więcej...

Seniorzy nadal bez kont. Czy ich pieniądze są nadal bezpieczne?

Emerytura seniora 1

Co 5. senior dostaje emeryturę w kopercie zamiast na konto. To model, do którego przyzwyczaiło się najstarsze pokolenie, jednak niesie za sobą kilka zagrożeń. Problemem w przypadku seniorów nie są jedynie częste przypadki wyłudzenia pieniędzy, ale też płynność finansowa i kwestie zdrowotne. Dlatego szczególnie w dobie pandemii warto przekonać starszych bliskich do założenia bezpiecznego rachunku bankowego.

Czytaj więcej...

Informacja o stanie konta ubezpieczonego wyłącznie na PUE ZUS

ZUS zielone 2

W związku z pandemią koronawirusa w tym roku informację o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) będzie można sprawdzić tylko na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoby, które o to wystąpią, takie dane otrzymają w wersji papierowej – listem albo w placówce ZUS.

Informację o stanie konta ubezpieczonego na swoim profilu PUE znajdziemy w panelu ubezpieczonego, w zakładce „Informacja o stanie konta”. Tam zawarty jest plik „Informacja za 2019 rok”. Warto go otworzyć i uważnie przeczytać. Gdyż tak jak śledzimy stan naszych finansów na koncie bankowy, tak tutaj mamy możliwość analizowania wpływu składek, które będą miały wpływ na naszą emerytalną przyszłość.
Co zawiera IOSKU?

Czytaj więcej...