Tłumiąc złość, szkodzisz swojemu sercu

Okazuje się, że zgodnie z porzekadłem „złość piękności szkodzi”, tłumienie negatywnych emocji służy jedynie zachowaniu nieskazitelnej urody. Uwaga, Seniorzy! Tłamsząc wybuchy gniewu, możemy poważnie zaszkodzić kondycji naszego serca.

Wraz z wiekiem, stajemy się często bardziej nerwowi. Niestety okazywanie negatywnych emocji, brane jest często za wyraz niezrównoważeni emocjonalnego. Płacz, gniew, krzyk nie są do końca akceptowalne w społeczeństwie. Mimo, że Polacy należą do wiecznie narzekających narodów, złość nie jest po prostu bon ton.

Według naukowców z Uniwersytetu w Tiburgu, którzy opublikowali wyniki swoich badań w amerykańskim piśmie kardiologicznym, tłumienie złości zwiększa ryzyko zawału aż trzykrotnie. Reguła ta stosowana jest głównie do osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe. W tej grupie znajdują się także seniorzy.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy poddawać się wszelkim frustracjom i toczyć wojnę z każdym i wszędzie. Badacze radzą, aby gniew rozładować konstruktywnie, najlepiej w dynamicznym działaniu, takim jak intensywna aktywność fizyczna, czy praca twórcza.

Dla osób z grupy zagrożenia, które mają problemy z wyrażaniem i rozładowaniem negatywnych emocji, coraz więcej poradni psychologicznych prowadzą terapie z zakresu zarządzania gniewem.