Mentalny trening aktywizacyjny (MTA) jest nazywany także „joggingiem mózgu”, ponieważ ćwiczenia intelektualne wchodzące w jego skład kompleksowo aktywizują wszystkie obszary mózgu.
W przypadku seniorów ten rodzaj treningu stanowi doskonałą profilaktykę chorób neurologicznych, jak również pomaga odzyskać sprawność umysłu utraconą wskutek przebytych chorób. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń umożliwia: poprawę percepcji i uważności, poprawę zdolności koncentracji, poprawę koordynacji i pamięci, poprawę refleksu, zwiększenie elastyczności myślenia oraz rozwój kreatywności. Co ważne, ćwiczenia można dopasować do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Poniżej zostały zaprezentowane przykłady ćwiczeń dostępnych w ramach mentalnego treningu aktywizacyjnego, adresowanych do seniorów:
- Wybór dowolnej litery i podawanie jak największej liczby czasowników/rzeczowników zaczynających się na tą literę.
- Wybór dwóch liter i podawanie jak największej liczby słów, które zaczynają się pierwszą i kończą drugą wybraną literą.
- Obliczanie w myślach potęg kolejnych liczb.
- Mnożenie/dodawanie w pamięci liczb.
- Rozwiązywanie krzyżówek.
- Wybór długiego, skomplikowanego słowa i układanie jak największej liczby nowych słów składających się z liter zawartych w wybranym słowie.
- Wybór dowolnej książki, wybranie dowolnej strony i znalezienie na niej jak najwięcej słów zaczynających się na wybraną literę.
- Wybór dowolnego artykułu w dowolnej gazecie i skreślanie wybranych liter, sylab w zdaniach, np. skreślanie wszystkich liter z kreską „ó”, „ś” itp.
- Wybór dowolnego artykułu w dowolnej gazecie i czytanie wyrazów od końca.
- Wybór dowolnego artykułu w dowolnej gazecie i przeczytanie go „do góry nogami”
Należy pamiętać, że mentalny trening aktywizacyjny jest skuteczny wtedy, kiedy wykonuje się go systematycznie, najlepiej codziennie o określonej porze.