Przeterminowane leki

Czy można zażywać przeterminowane leki? Termin ważności leku określa do kiedy medykament jest w pełni wartościowy i cechuje go odpowiednie stężenie substancji leczniczych.

 

Po upływie tego czasu lek może działać słabiej, w ogóle nie działać lub wykazywać właściwości toksyczne, wręcz niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Bardziej odporne na upływ czasu są preparaty w postaci kapsułek i tabletek. Zdecydowanie mniej trwałe są zawiesiny, roztwory i leki wymagające trzymania w niskich temperaturach.

Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie przeterminowanych leków stosowanych w leczeniu chorób przewlekłych takich jak np. cukrzyca, czy schorzenia tarczycy. Stosowane po terminie mogą zwyczajnie nie zadziałać i skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia chorego.

Równie istotne jest przestrzeganie daty przydatności do spożycia w przypadku takich leków, jak: leki przeciwdrgawkowe, nitrogliceryna, doustne środki antykoncepcyjne, warfaryna, digoksyna, teofilina, jak również antybiotyki.

Trzeba również pamiętać, że termin przydatności do spożycia, w przypadku niektórych leków, jest liczony od momentu otwarcia tuby, butelki z preparatem. Tak jest w przypadku kropli do oczu i niektórych maści, które po otwarciu są narażone na kontakt z bakteriami.

Oprócz pilnowania daty ważności trzeba również zwracać uwagę na warunki przechowywania leków. Niektóre z nich powinny być trzymane w ciemnych i suchych pomieszczeniach, inne w lodówce. Stosowne informacje na ten temat znajdują się na opakowaniach medykamentów.

Przeterminowane leki powinny zostać zutyliowane we właściwy sposób. Nie można ich wyrzucać do śmietnika. Należy je odpowiednio zapakować i zanieść do dowolnej apteki, która zajmie się ich utylizacją.

seniorzy.PL