Skurcze łydek i drętwienie kończyn

Zwiastuny groźnych chorób - skurcze łydek i drętwienie kończyn. Skurcze łydek zdarzają się często i praktycznie każdy miał do czynienia z tym uciążliwym zjawiskiem.

Mogą być one spowodowane: nieodpowiednią dietą, ubogą w potas i magnez; przyjmowaniem leków moczopędnych i przeczyszczających, które wypłukują te pierwiastki; nadmiernym piciem kawy i produktów z kofeiną; zbyt intensywnymi treningami fizycznymi; siedzącym trybem życia. Niestety czasami ich występowanie może zwiastować chorobę, zwłaszcza jeśli pojawiają się regularnie i są dotkliwe. Do chorób, na które mogą wskazywać skurcze łydek, zaliczamy: cukrzycę (w jej wyniku dochodzi do uszkodzenia tętnic, niedostatecznego ich ukrwienia i w konsekwencji skurczu łydek), nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, żylaki (w tym przypadku należy być szczególnie uważnym, ponieważ bardzo silny i nieustępujący ból łydki może świadczyć o powstaniu zakrzepu, który zwiększa ryzyko śmierci).

Drętwienie kończyn, podobnie jak skurcze łydek, może być objawem zupełnie niegroźnym (spowodowanym niedoborem witamin i pierwiastków), ale może również zwiastować wystąpienie poważnych chorób, zwłaszcza jeśli powtarza się często i jest wyjątkowo dotkliwe. Drętwienie kończyn może zwiastować wystąpienie tak poważnych schorzeń jak: udar mózgu, guz mózgu, krwotok wewnątrzczaszkowy (bardzo silne nasilenie w połączeniu z: zaburzaniem poruszania się, niedowładem ciała po jednej stronie, trudnościami z mową, dezorientacją, bardzo silnym bólem głowy), zawał serca (drętwieniu kończyn towarzyszy silny ból za mostkiem), atak padaczki (drętwienie kończyn połączone z odczuwaniem dziwnego smaku, ślinienie się, widzenie blasków lub iskier), niedoczynność tarczycy, miażdżycę, cukrzycę (w szczególności drętwienie palców), reumatoidalne zapalenie stawów (w szczególności drętwienie palców rąk i nóg), stwardnienie rozsiane, nowotwór kości (w stadium wzrostu guza), zatrucie organizmu szkodliwymi substancjami jak np. ołów.

seniorzy.PL