Zwiastuny poważnych chorób sercowych

Ból w klatce piersiowej jest tym rodzajem bólu, który wywołuje duży niepokój. Najczęściej kojarzy się z zawałem serca, jednak może być zwiastunem innych, nie mniej groźnych chorób.

Poniżej zostaną przedstawione informacje na temat poważnych schorzeń, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej.

Zawał serca – towarzyszy mu nagły i bardzo silny ból w okolicach serca lub mostka, połączony z uczuciem niepokoju, dezorientacją, bladością, wystąpieniem potów, lękiem o życie. Ból utrzymuje się powyżej 20 minut i nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny. W przypadku kobiet dolegliwości mogą nie być takie oczywiste. Kobiety, które przeszły zawał uskarżają się na bardzo duże osłabienie, ból brzucha sugerujący niestrawność, uczucie obręczy wokół klatki piersiowej oraz ból promieniujący w stronę łopatek i szczęki. Zawał serca wymaga pilnej hospitalizcji.

Tętniak rozwarstwiający aorty - towarzyszy mu silny i gwałtowny ból w klatce piersiowej lub w plecach, który może mieć charakter „wędrujący” i promieniować do ramion, szyi, brzucha, żuchwy. Towarzyszą mu: zawroty głowy, uczucie lęku, wymioty, obfite pocenie się. Wystąpienie tych objawów powinno skłonić do szybkiego kontaktu z lekarzem, który przy pomocy badania USG może potwierdzić lub wykluczyć wystąpienie rozwarstwienia aorty. Szacuje się, że około 75% osób, które nie podejmą leczenia, umiera w przeciągu 2 tygodni od wystąpienia objawów.

Zapalenie osierdzia – towarzyszy mu ból zlokalizowany w okolicach serca (duszność), który nasila się przy kaszlu, poruszaniu się, przełykaniu śliny. Ból promieniuje do barków, szyi i nasila się podczas skrętów tułowia oraz gwałtownych wdechów. Dodatkowo chory może uskarżać się na osłabienie, dreszcze i wystąpienie stanu podgorączkowego. Leczenie, w warunkach szpitalnych, polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, sterydów lub antybiotyków, jeśli przyczyną zapalenia są bakterie.

Kardiomiopatia przerostowa – objawia się bólem za mostkiem, połączonym z uciskiem i pieczeniem. Może on promieniować do lewej ręki i żuchwy. Towarzyszą mu zawroty głowy, omdlenia, obrzęki nóg. Choroba przez długi okres nie daje objawów. Jednak występowanie silnych duszności podczas wysiłku, a z czasem także w trakcie odpoczynku powinno skłonić do szybkiej wizyty u kardiologa. Leczenie kardiomiopatii polega na złagodzeniu objawów i zmniejszeniu ryzyka śmierci.

Zatorowość płucna – towarzyszy jej silny, kłujący ból w klatce piersiowej, który nasila się przy wdechu. Ponadto chory doświadcza nagłego ataku duszności, odczuwa szybsze bicie serca, ma przyspieszony oddech. Może dojść do omdlenia, wystąpienia potów, pojawienia się gorączki i uczucia lęku. Można również zaobserwować obrzęk i ból łydek. Zatorowość płucna jest stanem zagrażającym życiu i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.