Odpowiednio zbilansowana dieta stanowi jeden z najważniejszych czynników zdrowia. Staje się sprawdzoną metodą profilaktyki i leczenia wielu chorób oraz kluczem do dobrego samopoczucia. Na co zwrócić uwagę w czasie komponowania jadłospisu dla seniora?
Jakie są najważniejsze zasady żywienia seniorów?
Warto pamiętać o tym, że dieta seniorów powinna być przygotowana w zgodzie z ogólnymi zasadami żywienia. Tak zaplanowany jadłospis stanie się skutecznym zabezpieczeniem, które uchroni przed rozwinięciem się licznych chorób, pozwalając przy tym na zachowanie sprawności i energii do działania. W pierwszej kolejności zadbaj o regularność spożywanych posiłków. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne najlepiej rozłożyć na 4–5 niewielkich porcji. W ten sposób zmniejszysz ryzyko napadów głodu oraz odciążysz układ trawienny.
Dieta powinna stać się jednocześnie źródłem odpowiednich ilości zdrowego tłuszczu, łatwo przyswajalnego białka oraz węglowodanów. W Twoim codziennym jadłospisie nie może zabraknąć tym samym tłustych ryb, chudego mięsa oraz orzechów. Modyfikację nawyków zacznij od odmierzania tłuszczu przy pomocy łyżki lub miarki. W ten sposób unikniesz przyjmowania zbyt dużej ilości tłuszczu.
Jakich składników nie może zabraknąć w diecie seniora?
Codzienna dieta musi dostarczać wszystkich najważniejszych witamin i składników odżywczych. Warto regularnie sięgać po warzywa i owoce, które stanowią najważniejsze źródło witaminy A, C, kwasu foliowego i cynku. Jadłospis wzbogać czerwoną papryką, szpinakiem, jarmużem, owocami cytrusowymi, sałatą oraz brokułem. Seniorzy narażeni są także na niedobór witaminy B6 i B12. Bogatym źródłem wspomnianych związków pozostają jajka, produkty mięsne oraz nasiona warzyw strączkowych.
W żywieniu nie może zabraknąć przy tym nabiału oraz produktów mlecznych, w których znajdziemy duże ilości wapnia, stanowiącego najważniejszy składnik budulcowy kości i zębów. Jego niedostateczna podaż może prowadzić do osteoporozy, łamliwości kości, chorób zębów oraz skurczów. Zmniejszone wchłaniania wapnia sprawia, że wielu lekarzy zaleca spożywanie produktów dodatkowo wzbogacanych tym związkiem. Należą do nich śniadaniowe płatki zbożowe, kefiry oraz jogurty do picia. Istotnym źródłem jest również woda mineralna oraz ryby z drobnymi ościami.
Jak dopasować dietę do stanu zdrowia?
Starzenie się organizmu może prowadzić do zaburzeń odżywiania, zwiększając ryzyko występowania groźnych dla zdrowia niedoborów. Przyczyn tego stanu można dopatrywać w złych warunkach ekonomicznych, chorobach przewlekłych, trudnościach z gryzieniem i przełykaniem oraz przyjmowaniu niektórych leków. Właśnie dlatego tak ważne jest dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb.
W żywieniu seniorów często poleca się m.in. dietę bezglutenową, która może znaleźć zastosowanie u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. W przypadku zaburzeń trawienia, chorób przyzębia oraz po zabiegach chirurgicznych warto skierować się w stronę diety lekkostrawnej. Doskonałym pomysłem może okazać się także wdrożenie zasad diety niskotłuszczowej, która stanowi najlepszą profilaktykę i wsparcie leczenia chorób układu krążeniowo-naczyniowego. Ten rodzaj żywienia ułatwia utrzymanie niskiego stężenia glukozy we krwi oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu. Warto też dodać, że w razie wszelkich chorób, dobrze jest cieszyć się ubezpieczeniem na życie, które nie tylko zwalnia seniorów z rozterek finansowych, ale np. zapewnia też możliwość leczenia w zagranicznych placówkach medycznych.