Według badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!” *1, 2/3 Polaków uważa swoje życie za szczęśliwe2. Wpływ na nasze samopoczucie mają przede wszystkim życie rodzinne, przyjaciele oraz zdrowie. Wyniki badania przynoszą jeszcze inne ciekawe odkrycia – poziom szczęścia jest wyższy wśród osób, które dbają o swoje zdrowie, i rośnie wraz z większą częstotliwością spożywania warzyw i owoców!
Co nas uszczęśliwia?
Życie rodzinne ocenia jako szczęśliwe aż 78% polskich respondentów. Dużo bardziej są z niego dumni mieszkańcy wsi (83%) niż mieszkańcy dużych miast (72%), a także ludzie młodzi (85%) niż ci po 60. roku życia (70%). W większym stopniu życie rodzinne doceniają też kobiety oraz osoby ze średnim i wyższym wykształceniem.
Mieszkańcy wsi to również respondenci, którzy są najbardziej zadowoleni z przyjaciół i najbliższych znajomych. Wśród grup wiekowych prym w tej kategorii wiodą ludzie młodzi – aż 92% z nich cieszy się z relacji z przyjaciółmi, podczas gdy jedynie 69% ludzi starszych wyraża się pozytywnie o tym obszarze życia. Przyjaciele dają szczęście znacznie częściej także osobom o wykształceniu wyższym niż podstawowym.
Ze swojego stanu zdrowia zadowolonych jest ponad 2/3 Polaków. Najlepiej oceniają go mieszkańcy wsi i małych miast. Za zdrowych uważa się 87% najmłodszych badanych i aż dwa razy mniej najstarszych respondentów. Dużo bardziej też usatysfakcjonowane kondycją zdrowotną są osoby z wykształceniem wyższym niż podstawowym.
Czy potrafimy zadbać o zdrowie?
2/3 mieszkańców naszego kraju twierdzi, że dba o swoje zdrowie – postępują tak szczególnie kobiety (72% wobec 64% mężczyzn) i ludzie młodzi (78% w stosunku do 62% ankietowanych z grupy wiekowej 40-59 lat najmniej troszczącej się o zdrowie).
Za najlepszy sposób troski o zdrowie ponad 1/3 Polaków wskazuje spożywanie warzyw i owoców. Tymczasem tylko 5% badanych wie, że powinno się jeść co najmniej pięć porcji tych produktów dziennie! Większą świadomość w tym zakresie mają mieszkańcy największych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców), osoby w wieku 25-39 lat i te z wykształceniem wyższym.
Warzywa i owoce dają szczęście?
Z przeprowadzonego w ramach kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!” badania wynika, że im wyższy deklarowany poziom szczęścia (7-10 punktów w skali od 0 do 10), tym bardziej troszczymy się o zdrowie (ponad 70% wskazań). Podobnie jest ze spożywaniem warzyw i owoców – im częściej pojawiają się w naszym jadłospisie, tym czujemy się szczęśliwsi!
- Taką korelację pokazuje nie tylko nasz raport. Udowadniają to również naukowcy, którzy prowadzą badania nad wpływem spożywania warzyw i owoców zarówno na nasze samopoczucie, jak i kondycję fizyczną. Dlatego edukacja na temat ilości porcji tych produktów w naszej diecie jest niezbędna i w dalszym ciągu konieczna. Może zaskakiwać fakt, że Polacy jedzą warzywa i owoce głównie raz dziennie, a wśród najważniejszych zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania się wymieniają ograniczenie ilości soli i picie minimum litra wody dziennie. Spożywanie co najmniej pięciu porcji warzyw i owoców każdego dnia za najważniejsze zalecenie uznało zaledwie 16% ankietowanych! Warto przyjrzeć się swojej diecie i zmienić nawyki, jeśli chcemy żyć lepiej, zdrowiej i bardziej cieszyć się z życia – zachęca Agnieszka Falba-Gałkowska, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii.
*1 Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą Danae w 2017 roku, metodą wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo, na próbie N=1045, wśród Polaków od 15. roku życia.
2 Respondenci, którzy – posługując się skalą od 0 do 10 – wybrali odpowiedzi w przedziale 7-10, gdzie 0 oznacza brak szczęścia, a 10 – pełnię szczęścia.