Ponad 2,5 tys. wniosków w sprawie przeliczenia emerytury dla kobiet z rocznika 1953. Do oddziałów ZUS w województwie śląskim wpłynęło ponad 2,5 tys. wniosków o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury dla kobiet z rocznika 1953.
W całym kraju liczba ta przekroczyła 23 tysiące.
Na początku marca Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na podstawie którego emerytury kobiet urodzonych w 1953 r., przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Do 23 kwietnia ZUS przyjmował wnioski o wznowienie postępowania, a tym samym przeliczenie świadczenia zgodnie z wyrokiem.
Liczba spraw, które wpłynęły do oddziałów ZUS w województwie śląskim wyniosła 2571, w tym 2542 skargi do ZUS oraz 29 skarg do sądu. Najwięcej skarg w naszym województwie wpłynęło do Oddziału ZUS w Bielsku-Białej - 731, a najmniej w Oddziale ZUS w Częstochowie - 241.
Do chorzowskiego ZUS wpłynęło 517 spraw, do rybnickiego oddziału - 284, w oddziale ZUS
w Sosnowcu - 325. W zabrzańskim oddziale odnotowano ich 470.
Ponad 1,2 tys. skarg dotyczyło decyzji wydanych ponad 5 lat temu, co zgodnie z art. 146 Kodeksu postępowania administracyjnego oznacza, że ZUS nie może wydać ponownej decyzji w tej sprawie. Artykuł 146 wyraźnie precyzuje, że jeżeli nawet zapadł wyrok TK, ale decyzja była doręczona ponad 5 lat temu, to nie można wznowić postępowania.
445 skarg, złożonych w śląskich oddziałach, nie dotyczyła przedmiotowej sprawy, bo np. złożyły je osoby z innego rocznika niż 1953, mężczyźni lub kobiety, które nie pobierały emerytury wcześniejszej. Pozostałe przypadki ZUS rozpoznaje zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli chodzi o nasze województwo w 72 sprawach wydano decyzję, z czego w 56 przypadkach ma ona pozytywny skutek finansowy. W naszym województwie najniższa kwota wzrostu świadczenia wynosi 7,36 zł, najwięcej zyskała klientka oddziału ZUS w Sosnowcu, po przeliczeniu jej emerytura wzrosła o 1752,47 zł. To jak na razie najwyższy wzrost w skali kraju.
ZUS przypomina, że panie, które nie złożyły skargi do 23 kwietnia z przyczyn od siebie niezależnych (np. z uwagi na pobyt w szpitalu), mogą - w terminie 7 dni od ustania przyczyny uniemożliwiającej terminowe zgłoszenie skargi - zgłosić prośbę o przywrócenie tego terminu. Do prośby tej powinny dołączyć także skargę o wznowienie postępowania.
Natomiast osoby, których sprawa w przeszłości skończyła się wyrokiem sądu, mają czas na złożenie skargi do sądu do 21 czerwca (trzy miesiące od wyroku TK).
Beata Kopczyńska
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa śląskiego