O tym, że pielgrzymka może być celem samym w sobie, wie każdy. Nie każdy jednak mając w perspektywie uroczystości religijne w miejscach kultu na całym świecie, myśli o spędzeniu tego szczególnego czasu w bezpieczny sposób.
Podróżowanie do miejsc odległych i trudno dostępnych jest w dzisiejszych czasach dużo łatwiejsze. Dzięki rozwojowi techniki pielgrzymowanie do miejsc świętych stało się niezwykle przystępne. Współczesny zwyczaj odwiedzania miejsc kultu, to nie tylko chęć doświadczenia głębokich przeżyć duchowych, lecz także sposób na połączenie doznań mistycznych i estetycznych.
Coś dla ciała, coś dla ducha...
Turystyka pielgrzymkowa, bo tak należy określać podróżowanie do miejsc kultu religijnego, to nie tylko wyjazdy zorganizowane przez parafię. To również oferta biur podróży specjalizujących się w wysyłaniu turystów do miejsc świętych. Wśród nich najsłynniejsze miejsca kultu, takie jak Fatima, La Salette, Rzym, Loreto czy Lourdes, od lat przyciągają tłumy. Pielgrzymi coraz częściej interesują się zarówno historią miejsca, walorami turystycznymi, jak i dodatkową ofertą programową przygotowaną na czas wyjazdu.
Hiszpańskie Santiago de Compostela, urokliwie położone niedaleko Oceanu Atlantyckiego i Gór Kantabryjskich, to miejsce pielgrzymek turystów do grobu Św. Jakuba Większego – jednego z dwunastu apostołów oraz patrona Hiszpanii. Miasto, bogate w średniowieczne i barokowe zabytki, kościoły czy place, gdzie każdego roku latem organizowany jest festiwal ku czci Świętego, połączony z lokalnymi atrakcjami. Wydarzenia towarzyszące festiwalowi to miedzy innymi wystawy lokalnych artystów, koncerty, spektakle uliczne oraz specjalne msze upamiętniające życie i działalność św. Jakuba. Pielgrzymowanie Drogą Św. Jakuba (tłum. Camino de Santiago) to doświadczenie, łączące w sobie trud pielgrzymki, refleksję i niezapomniane widoki. Ten oznaczony znakiem muszli szlak pielgrzymkowy, z uwagi na trampingowy charakter trasy , przeznaczony jest dla małych grup i pielgrzymów indywidualnych. Z roku na rok Santiago de Compostela cieszy się coraz większym zainteresowaniem: w 2010 roku to miejsce zostało odwiedzone przez ponad 272 tysiące pielgrzymów.
Decydując się na taką wyprawę warto pamiętać o zadbaniu o własne bezpieczeństwo i zdrowie. Odpowiednie wyposażenie i zebranie informacji o krajach, przez które prowadzi trasa, potencjalnych zagrożeniach i niedogodnościach to podstawa organizacji wędrówki. Warto też pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.
Każda wyprawa za granicę łączy się z koniecznością zapoznania się z informacjami dotyczącymi opieki zdrowotnej, konsularnej czy obyczajów w danym kraju. W przypadku pieszych pielgrzymek, ryzyko kłopotów ze zdrowiem jest większe, stąd konieczność dodatkowego ubezpieczenia, pokrywającego większy zakres odpowiedzialności niż ten w Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. – komentuje Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV w Polsce.
... coś dla mniej aktywnych
Również na południe, lecz w nieco innym kierunku, młodzi ludzie wybierają się do małej miejscowości Medjugorie (Bośnia i Hercegowina), na coroczny Międzynarodowy Festiwal Młodych. To wydarzenie skupia młodzież chcącą spotykać się i wspólnie spędzać czas we wspólnocie religijnej. Medjugorie to miejsce słynące z objawień maryjnych i właśnie ten fakt jest jednym z magnesów przyciągających turystów. Od ponad dwudziestu lat Medjugorie skupia wokół siebie jednak nie tylko pielgrzymów, lecz również turystów wypoczywających w pobliskiej Chorwacji. To bliskość Plitvickich Jezior, Wodospadu Kravica i pięknej Riviery Makarskiej powoduje, iż przybywają oni tak licznie w te rejony, w ramach organizowanych wycieczek objazdowych. Jak podkreślają Ci, którzy tam byli, walory przyrodnicze to dopełnienie mistycznych przeżyć towarzyszących festiwalowi.
Organizator wyjazdu zagranicznego ma obowiązek zapewnienia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. – mówi Beata Kalitowska - Nawet przy najlepszej organizacji, zdarzają się przypadki zagubienia bagażu czy chorób uczestników, tym bardziej jeśli ktoś choruje przewlekle. Organizator ma obowiązek poinformowania uczestników o możliwości dodatkowego ubezpieczenia na wypadek takich zdarzeń. Koszt takiego dodatkowego ubezpieczenia zaczyna się już od kilku złotych dziennie. – dodaje Beata Kalitowska.
Pielgrzymki to szczególny rodzaj podróży. Zaangażowanie, poświęcenie, wysiłek to rzeczy błahe w porównaniu z satysfakcją, jaka ogarnia pielgrzymów po dotarciu do celu. Warto jednak pamiętać, że strzeżonego... Pan Bóg strzeże! Dlatego nie warto by trudne chwile i emocje związane z nieprzewidzianymi zdarzeniami w podróży wzięły górę nad pięknymi i osobistymi doznaniami.
O ERV:
Europäische Reiseversicherung AG (ERV AG) jest wiodącym ubezpieczycielem, specjalizującym się w ubezpieczeniach podróży. Firma o ponad 100-letniej tradycji, reprezentowana jest w ponad 20 krajach na całym świecie. Jako część grupy ERGO należącej do Munich Re, największego na świecie reasekuratora, ERV wraz ze swoimi oddziałami oraz spółkami powiązanymi stanowi główny filar European Travel Insurance Group (ETIG) – stowarzyszenia firm oferujących ubezpieczenia podróży. Od 2004 roku ERV działa na rynku polskim poprzez oddział z siedzibą w Gdańsku i współpracuje z czołowymi polskimi touroperatorami oraz liniami lotniczymi. Wśród partnerów ERV na rynku polskim są m.in. Lufthansa, Nowa Itaka, TUI, Alfa Star, Wezyr Holidays, Exim SA oraz Sun & Fun Holidays. Ubezpieczenia podróży oferowane przez ERV można kupić w biurach podróży lub na stronie www.erv.pl