Wbrew utartemu poglądowi, że Internet to domena młodych, polscy Seniorzy coraz częściej korzystają z globalnej sieci. Internet stwarza udogodnienia dla ludzi w każdym wieku: ułatwia dostęp do informacji, oferuje wygodne zakupy, daje możliwość rozmowy i wymiany doświadczeń. Może warto uwierzyć, że jego obsługa wcale nie jest trudna?
Tym, co najczęściej zniechęca seniorów do korzystania z Internetu, jest przeświadczenie, że nie dadzą sobie rady. Internet kojarzy nam się z prędkością, bo rzeczywiście działa błyskawicznie, ale jego użytkownicy wcale nie muszą się spieszyć. Wprost przeciwnie. Na odnalezienie i lekturę wiadomości można poświęcić tyle czasu, ile potrzeba. Wycieczka po internetowym świecie nie musi przypominać gonitwy.
Pierwszy krok
Aby wyjść z domu, trzeba otworzyć drzwi, w przypadku Internetu – przeglądarkę. To narzędzie wprowadzi nas do internetowej sieci, czyli zbioru stron, które – podobnie jak domy tworzące miasto – posiadają swoje adresy (z reguły rozpoczynające się skrótem: www). Jeżeli wiemy jakiego adresu szukamy, wystarczy, że wpiszemy go w górnym okienku przeglądarki. Często jednak przydatna okaże się mapa, tzw. wyszukiwarka (najpopularniejsza to Google). To właśnie ona pomaga nam uporządkować internetową rzeczywistość – odnajduje adresy stron zawierających konkretne informacje. Po wpisaniu interesującego nas hasła (np. repertuar kina, godziny otwarcia przychodni lub tytuł książki, której recenzję chcielibyśmy przeczytać) uzyskujemy listę podpowiedzi.
Wizyta w sklepie, przychodni, banku
Liczba stron internetowych jest właściwie nieograniczona. Niektóre witryny przypominają wystawy sklepowe – prezentują ofertę firm. Inne idą o krok dalej i umożliwiają nabycie towarów, które zostaną dostarczone na wskazany przez nas adres (płatności można dokonywać także gotówką przy odbiorze). To bardzo wygodna forma zakupów, która pozwala uniknąć stania w kolejce i dźwigania ciężkich toreb. Organizacje rządowe i pozarządowe, urzędy, przychodnie medyczne, szpitale także posiadają strony internetowe. Można na nich znaleźć informacje dotyczące godzin otwarcia placówki, czy przyjmujących w niej lekarzy. Usługi internetowe są oferowane również przez banki, a korzystanie z konta internetowego jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej bezpieczne.
Spotkanie przy kawie
Internet obfituje również w strony tworzone przez użytkowników dla użytkowników. Są to blogi, czyli elektroniczne pamiętniki, fora, a więc miejsca dyskusji na określone tematy oraz popularne portale społecznościowe, na których można odnaleźć kolegów ze szkolnych lat. Zaglądając na te strony, w ciszy i spokoju, możemy się poczuć jak w kawiarni wypełnionej gwarem. – Seniorzy są coraz bardziej aktywną grupą społeczną, chcą się uczyć i poznawać nowe technologie, choć nie zawsze mają do nich dostęp. To właśnie dlatego w kilku naszych Oddziałach uruchomiliśmy kąciki komputerowe, Chcemy aktywizować osoby starsze – podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A.
Bezpieczeństwo w podróży
Wycieczka po wirtualnym świecie z pewnością jest przyjemna. Aby jednak była również w pełni bezpieczna, warto stosować kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, każdą stronę, którą odwiedzamy, zawsze możemy opuścić. Wystarczy kliknąć znajdujący się w górnym, prawym rogu krzyżyk. Warto pamiętać, by niepotrzebnie nie podawać swoich danych osobowych. Niektóre portale i serwisy wymagają od użytkowników rejestracji, jednak zanim do niej przystąpimy, uważnie przeczytajmy regulamin. Każda podejmowana przez nas decyzja wymaga także akceptacji (w postaci przycisku OK), nie stosujmy go bezmyślnie. Pamiętajmy, że Internet to przede wszystkim możliwość wyboru. Podobno korzystanie z niego bardziej pobudza mózg niż rozwiązywanie krzyżówek lub czytanie książek. Może trzeba to sprawdzić?