Czarodziejska góra – projekt premiera

Warsztaty teatralne „Czarodziejska góra – projekt premiera" to najnowsza propozycja warsztatowa Teatru Syrena. Tym razem dedykowana seniorom, czyli

dojrzałemu i doświadczonemu widzowi.
Spotkania przy Litewskiej zaplanowano jako wyjątkowy czas obcowania z literaturą i teatrem, obrazem i słowem – pisanym, mówionym i wyobrażonym.
Podczas sześciu spotkań Hans Castorp, bohater „Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna, stanie się dla uczestników przewodnikiem po teatralnym świecie i pomoże odkryć wiele zakulisowych tajemnic.

Warsztat pierwszy. Teatr
„Sprawy najbardziej zagadkowe" –
poniedziałek 24 listopada 2014 (grupa A, godz. 9; grupa B, godz. 13)
Warsztat wprowadzający w tematykę zarówno samych zajęć, jak i przygotowywanej premiery. Przedstawienie ekipy realizatorów, spotkanie z Wojciechem Malajkatem, reżyserem i dyrektorem artystycznym Teatru Syrena. Poznawanie historii teatru przy Litewskiej nie tylko poprzez jego zwiedzanie, ale też dzięki pierwszej z kilku lekcji teatralnych, które zostały przygotowane dla naszych uczestników.

Warsztat drugi. Dzieło
„O jedno słowo za wiele" –
czwartek 27 listopada 2014 (grupa A, godz. 9; grupa B, godz. 13)
Jak opowiedzieć bez mała 800 stron i całe 7 lat w niecałe dwie godziny? Czym jest scenariusz, czym adaptacja, czym didaskalia i kim jest dramaturg? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas drugiego warsztatu. Gościem specjalnym będzie Tomasz Chyła, autor adaptacji przygotowywanej premiery. Może zachęceni tym spotkaniem spiszemy własne wspomnienia, w formie monologu lub dialogu? Na pewno lekcja teatralna nam w tym pomoże.

Warsztat trzeci. Aktor
„Rozmowy przy stole" –
poniedziałek 1 grudnia 2014 (grupa A, godz. 9; grupa B, godz. 13)
Podglądanie próby – nie tylko stolikowej, czyli pierwsze spotkanie z aktorami (m.in. .....................) i pierwsze zajęcia z zakresu emisji głosu. Warsztat Mowy jako warsztat pracy aktora i etiuda aktorska, jako sposób wyrażania siebie, swoich emocji i pragnień. Zadania aktorskie przygotują aktorzy tworzący ekipę „Czarodziejskiej góry". Prosimy o swobodny strój!

Warsztat czwarty. Kostium
„Czy jest czas?" –
czwartek 4 grudnia 2014 (grupa A, godz. 9; grupa B, godz. 13)
W co się ubrać, jadąc, jak Hans Castorp, do sanatorium? Jak na bal? A jak na teatralną premierę? Teatralny dress-code przedstawi Tomasz Jacyków – stylista i projektant kostiumów . Warsztat ten pokaże, że nic tak jak kostium na scenie potrafi przenosić nas w czasie. Podczas zajęć zwiedzimy pracownię krawiecką Teatru Syrena , a co więcej – sami będziemy się przebierać w kostiumy z teatralnych magazynów.

Warsztat piąty. Scena
„Pełnia harmonii" –
poniedziałek 8 grudnia 2014 (grupa A, godz. 9; grupa B, godz. 13)
Scena. Kto raz na niej stanie, nigdy nie zapomni tego miejsca. Warsztat o przestrzeni i magii, która dokonuje się na scenie. Światło, dźwięk i projekcje to tylko część tej tajemnicy, którą będziemy wspólnie odkrywać. Podczas kolejnej lekcji teatralnej – wraz ze scenografką, Joanną Kuś – przygotujemy makiety, czyli projekty scenografii inspirowane „Czarodziejską górą".

Warsztat szósty. Czarodziejski teatr
„Epilog" –
czwartek 11 grudnia 2014 (grupa A, godz. 9; grupa B, godz. 13)
Zanim podniesie się kurtyna, zanim aktorzy staną w pełnej charakteryzacji na scenie, nim dane nam będzie poczuć premierowe emocje, zapraszamy na warsztat nad warsztatami! Teatr tańca i teatr cieni, teatralne lalki i maski, animacja i charakteryzacja. Twórczość i kreatywność. Zaprojektujemy i wykonamy maski karnawałowe, pacynki i figurki do teatrzyków cieni. Każdy znajdzie w tym warsztacie coś dla siebie. Każdy po tym warsztacie zostawi cząstkę siebie w teatrze.
Crème de la crème warsztatowych spotkań.

Zapraszam serdecznie,
Kalina Cyz
Kurator Projektu

* podtytuły warsztatów zaczerpnięte z tytułów rozdziałów powieści,

Informacja na stronie teatru:

http://teatrsyrena.pl/edukacja.html