Świąteczne iluminacje w Warszawie

Iluminacje 2023 01

Iluminacji na Trakcie Królewskim

Poczuj klimat retro. "Wspomnień czar" w Warszawie 

Iluminacje 2023 02 

Najwyższa w Polsce 27-metrowa choinka na Placu Zamkowym, tradycyjne bombki i zabawki, świetlne łańcuchy i pełnowymiarowe repliki aut w stylu retro. To wszystko czeka na spacerujących Traktem Królewskim, ulicą Świętokrzyską i Placem Pięciu Rogów. Start iluminacji 6 grudnia, a uroczyste rozpalenie świątecznego drzewa 7 grudnia o godz. 18. Za ekspozycję odpowiada firma Multidekor, która rozświetla stolicę od 2008 roku.  

Przygotowanie wszystkich instalacji zajęło 132 dni. Za montaż odpowiadało ponad 40 osób. W celu ograniczenia niegodności dla mieszkańców prace były prowadzone również w nocy.  

Warszawa ponownie zostanie ozdobiona barwnymi instalacjami święcącymi diodami Eco LED+. Wykonane w energooszczędnej technice i przy wykorzystaniu druku 3D dekoracje w stylu retro, mają nawiązywać do obrazów charakterystycznych dla lat 50. i 60 XX wieku.  

Jak będzie wyglądała instalacja? 

27-metrowa choinka, która zaświeci blaskiem 40 tysięcy diod została stworzona z materiału pozyskiwanego ze źródeł zielonej energii. Do oświetlenia zastosowano nowoczesną technologię LED RGB.  Wielobarwna animacja da efekt ruchu i życia pomiędzy gałęziami świątecznego drzewa. To będzie niezapomniana: "Choinka Malowana Kolorami".  

Dla zwiedzających na Trakcie Królewskim przygotowaliśmy tematyczne multimedialne stacje zlokalizowane wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i na pobliskiej ulicy Świętokrzyskiej.

Na Krakowskim Przedmieściu na latarniach rozbłysną dekoracje w formie zielonych girland udekorowanych przez ponad 500 ogromnych żarówek inspirowanych najbardziej popularnymi przed laty lampkami choinkowymi z fabryki w Pabianicach. Wystylizowano je w taki sposób, aby przypominały tradycyjne komplety świetlne. Nad ulicą zawisną efektowne sople tworzące swoisty baldachim światła.

Po obu stronach Traktu drzewa zostaną ozdobione cyfrowymi lampkami RGB, które dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu sterowania, będą prezentować specjalnie dobrane kolory odpowiadające poszczególnym porom roku. Tym samym stworzą barwną podróż od wiosny do zimy. 

Iluminacje 2023 03

 

Po wyjściu z Placu Zamkowego od razu zachwyci wielki, mierzący 8,5 metra wysokości napis: Warszawa. To miejsce na pewno zagości na większości zdjęć.  

Potem czas na świetlny labirynt: łańcuchy, kolorowy tunel i pokaźnych rozmiarów grzybki, jakie przed laty, w oczywiście mniejszej odsłonie, wisiały na choinkach w wielu domach. Kilka metrów dalej można zatrzymać się przy charakterystycznych, ale tym razem trzymetrowych pajacykach, które zdobiły w przeszłości świąteczne drzewka.  

Te dekoracje będą w pełni multimedialne i dwujęzyczne. Po naciśnięciu będzie można posłuchać zabawnych i zaskakujących uwag, które na pewno rozweselą niejednego spacerowicza. Zaskoczenie w takiej niespodziewanej "rozmowie" z krasnalem, króliczkiem czy skrzatem murowane. Nudno nie będzie.

Dalej stanie naturalnych rozmiarów replika poczciwej, jeżdżącej po naszych drogach w przeszłości Syrenki. Będzie można w niej usiąść i uruchomić dźwięk silnika, klakson, włączyć światła i oczywiście zrobić ciekawą fotkę. Obok stanie wyprodukowana przy użyciu druku 3D replika pamiętnego saturatora.   

Na Skwerze Hoovera powstanie specjalna strefa dla dzieci. Najmłodsi będą mogli pobawić się na świetlnej, grającej karuzeli, a obrotowy ponad dwumetrowy bączek, który wielu z odwiedzających pamięta z dzieciństwa, urośnie do niebotycznych rozmiarów. Obok niego samochód z misiem oraz klocki retro.  

W bliskim sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego dwie prawdziwe gratki. Najpierw pełnowymiarowa replika kultowego auta Warszawa, którego dźwięk silnika będzie można uruchomić przyciskiem, a potem kolekcja kryształów niczym z babcinego kredensu. Największe będą miały ponad cztery metry wysokości. 

Zaraz potem na Skwerze Twardowskiego zapraszamy na wyjątkowy immersyjny spektakl. Będzie to pierwsza taka atrakcja w przestrzeni miejskiej w Polsce. 10 projektorów laserowych zapewni wyświetlenie na ziemi animacji o wymiarach 3 na 52 metry – łącznie da to aż 156 metrów kwadratowych. Wszystko będzie niezwykle kolorowe, a ruchome obrazy zostaną zsynchronizowane z piękną muzyką Vivaldiego.

Na spacerujących od 15 grudnia czekać będą również efektowne video-mappingi na ścianach Pałacu Staszica. Animacje o wymiarze 1200 metrów kwadratowych przedstawią nowoczesny kolaż motywów świątecznych i naukowych z centralną postacią Mikołaja Kopernika. Dzieła powstały we współpracy Miasta Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Polskiej Akademii Nauk oraz Multidekoru. 

Video-mapping 3D to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. Wyświetlany na fasadzie wykorzystuje jego elementy architektoniczne do stworzenia iluzji ożywionego budynku. Pokazy będą prezentowane w piątki, soboty oraz niedziele.

Wyjątkowe dekoracje zachwycą także na ulicy Świętokrzyskiej 

Iluminacje 2023 04

Latarnie na odcinku od początku Nowego Światu do Ronda ONZ zostaną przemienione w lśniące choinki, mieniące się tysiącami punktów świetlnych.

Idąc od strony Pałacu Staszica w kierunku ulicy Marszałkowskiej najpierw będzie można podziwiać ponad dwumetrowy czerwony telefon retro, a potem zrobić sobie fotkę w okolicznościowej ramce. 

Wspaniała możliwość spędzenia czasu 

Zgodnie z założeniami projektantów, całość dekoracji ma przypominać pudełko pełne świątecznych ozdób prosto z babcinej piwnicy, co ma oddać różnorodność i żywiołowość wyjątkowego pokazu.  

 - Iluminacje to nie tylko piękno i magia, ale także możliwość spędzenia czasu z bliskimi, nawiązania nowych znajomości, czy po prostu chwila relaksu po trudnym dniu. Chcemy, aby Warszawa była miejscem, w którym każdy czuje się dobrze, niezależnie od wieku czy zainteresowań. I właśnie dlatego nasza najnowsza propozycja jest tak różnorodna - mówi wiceprezes firmy Multidekor Tomasz Podogrocki. 

Co ciekawe, produkcja ostatnich dekoracji nadal trwa w fabrykach Multidekor. 6 grudnia, a więc w dzień startu iluminacji, ostatnie rozświetlone już elementy pojadą do Warszawy na specjalnych lawetach. 

Większość elementów dekoracji przestrzennych powstała z biodegradowalnych materiałów. 

 Ekspozycja będzie zdobiła Warszawę do połowy lutego, ale organizatorzy nie wykluczają jej przedłużenia.