Co warto spakować do apteczki wakacyjnej?

wakacyjna apteczka

Wyjeżdżając na wakacje, chcemy, żeby urlop był pełen wrażeń i dostarczył wielu wspaniałych wspomnień. Wiele osób do wakacyjnego wypoczynku przygotowuje się z wyprzedzeniem pamiętając, żeby spakować stroje kąpielowe, wygodne buty, kosmetyki czy aparat do robienia zdjęć. Czasem zapomina się jednak o tym, co najważniejsze, czyli o bezpieczeństwie.

Żeby w pełni cieszyć się z urlopu, warto być przygotowanym na różne scenariusze i zabrać ze sobą podróżną apteczkę. Co spakować do apteczki na wyjazd? Jakie leki wziąć na wakacje?

SOS na urazy

Podstawą każdej apteczki powinny być środki, które pomogą w walce z urazami, stłuczeniami, otarciami i skaleczeniami. Zapakuj preparat do odkażania ran, np. taki, który zawiera oktenidynę. W apteczce powinny znaleźć się plastry (również te z gotowym opatrunkiem), najlepiej w różnych wielkościach i kształtach. Zwykły bandaż może pomóc przy zaopatrzeniu większych skaleczeń, a bandaż elastyczny zabezpieczy uszkodzony staw, np. staw skokowy. Warto mieć ze sobą żel na stłuczenia i obrzęki.

Leki przyjmowane na co dzień

Jest to dość oczywista rzecz, ale w wakacyjnym zawrocie głowy można zapomnieć o lekarstwach, które z różnych względów przyjmujemy każdego dnia. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, to warto wcześniej umówić się z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą, żeby zadbać o odpowiedni zapas leków, który wystarczy na cały wyjazd.

Bezpieczne opalanie

Na wakacje należy zabrać ze sobą preparaty chroniące przed promieniowaniem UV. Wybór tego typu środków jest dość szeroki, zwłaszcza w sezonie wypoczynkowym. Warto zapoznać się z opisem na opakowaniach kremów i mleczek do opalania i wybrać formułę, która będzie najbardziej odpowiadała naszym potrzebom. Stosowanie środków z filtrem przeciwsłonecznym powinno być zgodne z zaleceniami producenta dla danego preparatu. W apteczce warto również mieć maść lub żel na poparzenia słoneczne. Bez problemu można je znaleźć w aptekach lub w drogeriach.

Leki na chorobę lokomocyjną

Ta przykra dolegliwość może spotkać zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieprzyjemne objawy spowodowane podróżą mogą pojawić się podczas rejsu statkiem, jazdą pociągiem czy samochodem. Leki na chorobę lokomocyjną zawierają substancje antyhistaminowe oraz łagodzące i są dostępne bez recepty.

Repelenty przeciw owadom

Do wakacyjnej apteczki warto spakować preparaty odstraszające komary i kleszcze. Są to tzw. repelenty, które w swoim składzie mogą zawierać ikarydynę, DEET i olejki eteryczne. Te środki należy stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Trzeba też sprawdzić, od jakiego wieku mogą być używane i czy stosować je na skórę, czy na ubranie. [1] Ponadto do apteczki można spakować preparaty, które złagodzą ukąszenia oraz pęsetę lub szczypce do usuwania kleszczy.

Leki na nasze najczęstsze dolegliwości

Każdy z nas dobrze zna swoje ciało. Wiemy, jak reagujemy na stres, zmianę klimatu czy diety i jakie dolegliwości często nam doskwierają. Jeśli miewasz problemy z bólami głowy, warto zabrać ze sobą leki przeciwbólowe, np. zawierające ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Jeśli jesteś osobą z nawracającymi zapaleniami pęcherza, to warto mieć pod ręką np. preparaty z furazydyną. Kobiety boleśnie miesiączkujące powinny zadbać o zapas leków rozkurczowych zawierających np. drotawerynę. Osoby, które często miewają problemy gastryczne, powinny mieć w swojej apteczce leki na wzdęcia i uczucie pełności zawierające symetykon oraz leki na niestrawność zobojętniające żołądkowy kwas solny lub hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego. [2]

Termometr i leki przeciwgorączkowe

Leki zbijające temperaturę mogą się okazać szczególnie pomocne, jeśli podróżują z nami dzieci. Gorączka jest jedną z częstszych dolegliwości pojawiających się u dzieci. Ponadto maluchy często źle znoszą podróż i zmianę klimatu, a organizm odpowiada na to podwyższeniem podstawowej temperatury ciała. Do podróżnej apteczki można zapakować leki zawierające ibuprofen lub paracetamol.

Powyżej zostało przedstawione kilka uniwersalnych elementów zawartości wakacyjnej apteczki. Należy pamiętać, że jej skład powinien też zależeć od kierunku naszej podróży. Po pomoc w zaplanowaniu zawartości podręcznej apteczki można udać się do lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny podróży.

Bibliografia
[1] W. S. Leal, „The enigmatic reception of DEET - the gold standard of insect repellents”, Curr Opin Insect Sci, t. 6, s. 93–98, grudz. 2014, doi: 10.1016/j.cois.2014.10.007.
[2] A. C. Terry i N. J. Haulman, „Travel Medical Kit”, Medical Clinics of North America, t. 100, nr 2, s. 261–277, mar. 2016, doi: 10.1016/j.mcna.2015.09.007.