Wielki Tydzień to czas, w którym katolików obowiązuje restrykcyjna dieta. Wprowadzony jest post zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Seniorzy, którzy mają problemy ze zdrowiem, nie powinni stosować głodówek, tym bardziej, że po dniach postu następuje często wielkie obżarstwo, które dla wielu biesiadników ma niemiłe skutki.
Prawo kanoniczne wyróżnia post jakościowy, który polega na wstrzymaniu się od spożywania mięsa oraz post ilościowy ograniczający spożywane porcje do sytości raz dziennie. Jest jeszcze post ścisły, który stanowi połączenie postu jakościowego i ilościowego.
Zwyczajowo od potraw mięsnych katolicy wstrzymują się przez wszystkie piątki roku. Post ilościowy obowiązuje we wszystkie poniedziałki, wtorki, środy i czwartki Wielkiego Postu. Post ścisły obowiązuje w środę popielcową oraz piątki i soboty Wielkiego Postu.
Wstrzymywanie się od spożywania potraw mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 7. Zaś post jakościowy dotyczy wiernych, którzy ukończyli 7 lat, zaś nie przekroczyli jeszcze 60.
Ważne jest, aby zachować umiar. Przesadne głodzenie się, ponad granice wyznaczone prawem kanonicznym często niesie więcej szkody niż pożytku. Także w drugą stronę, warto zachować zdrowy rozsądek w trakcie świątecznych uczt i nie forsować doświadczonego postami żołądka.