Psychoterapia – jak walczyć z problemami?

Psychoterapia wciąż postrzegana jest jako coś wstydliwego, co należy ukryć i absolutnie się do tego nie przyznawać. A przecież nic co ludzkie, nie powinno nam być obce. Jeżeli przerastają nas problemy dnia codziennego, nie radzimy sobie w relacjach z bliskimi czy współpracownikami, dopada nas kryzys na polu zawodowym i prywatnym, pojawiają się problemy z używkami, uzależnieniem czy zaburzenia odżywiania, wtedy najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty. Nie musisz być sam ze swoim problemem. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia, może sprawić, że łatwiej i szybciej wrócisz do pełnej sprawności, może także zapobiec poważniejszym konsekwencjom nie leczonych nerwic czy zaburzeń. Pomoc możesz uzyskać zarówno w terapii indywidualnej i grupowej. Często łączy się dwa rodzaje terapii.

Poprzez udział w warsztatach i zajęciach tematycznych, można nauczyć się kontrolować swoje emocje i nawiązywać poprawne relacje z otoczeniem. Dzięki nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z psychoterapeutą, można liczyć na szczerą i swobodną rozmowę. By skutki leczenie były jak najlepsze, nie można niczego zatajać. Jeśli terapia ma przynieść efekty, ważna jest szczerość i zaufanie do psychoterapeuty. Terapia indywidualna pozwala na przeanalizowanie swojego życia oraz znalezienie przyczyn, dla których jej potrzebowaliśmy. Często problemy tkwią już we wczesnym dzieciństwie, stąd potrzeba wydobycia ich podświadomości, by można było sobie skutecznie z nimi poradzić. Dodatkowo należy określić jeszcze kilka innych cech pacjenta, które mogą wpływać na jego lęki. Trzeba określić jego osobowość, cechy charakteru, czy pacjent przejawia jakiekolwiek nadzieje na wyleczenie, jakie ma podejście do psychoterapeuty i czy będzie w stanie na tyle mu zaufać, że leczenie przyniesie skutek. Przeanalizowanie tych rzeczy pozwoli na dobranie odpowiedniego rodzaju terapii.

W psychoterapii grupowej, ważna jest natomiast więź z grupą, która pełni funkcję terapeutyczną. Członkowie grupy terapeutycznej imitują sytuację, z jakimi spotykamy się w realnym życiu. Musimy sobie z nią jakoś poradzić, nie jesteśmy tylko my i zaufany psychoterapeuta. Grupa jest różnorodna, mamy więc możliwość poznawania różnych ludzi, co może ułatwiać nam w przyszłości kontakty międzyludzkie. Psychoterapia grupowa jest świetnym przygotowaniem do radzenie sobie z codziennością.