Co sprawiają, że gorzej widzisz

Robert Gilewski

Osłabienie wzroku, mniej ostre widzenie, szczypanie, pieczenie a może zaczerwienie oczu? Takie dolegliwości doskwierają nam coraz częściej i choć wzrok to jeden z naszych najcenniejszych zmysłów, to czasem może ulec pogorszeniu. Z okazji Światowego Dnia Wzroku warto przyjrzeć się naszym nawykom i poznać kilka wskazówek dotyczących higieny wzroku. Pogorszenie jakości widzenia może wynikać z różnych przyczyn – oto kilka z nich.

O szczegóły zapytaliśmy dr Roberta Gilewskiego, okulistę i dyrektora medycznego w Centrum Medycznym Mavit, LUX MED.

Naturalny proces starzenia

Choć proces starzenia się organizmu jest w pełni naturalny i czeka każdego z nas, to wpływa on także na jakość widzenia. Z wiekiem elastyczność soczewki oka zmniejsza się, co może prowadzić do trudności w akomodacji, czyli dostosowywaniu oka do widzenia różnych odległości.

- Prezbiopia – bo o takiej jednostce chorobowej mówimy, polega m.in. na trudnościach z czytaniem tekstu lub wykonywaniem innych zadań z bliskiej odległości. Wynika to z naturalnej utraty elastyczności soczewki oka, a nie z wady wzroku, choć może być z nią połączona. Rozwiązaniem jest dobór odpowiednich soczewek kontaktowych lub okularów, jedną z opcji jest także wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku, jednak decyzję o jej wykonaniu powinien podjąć lekarz wspólnie z pacjentem.

Długi czas spędzany przed ekranami

Problemy z ostrym widzeniem mogą wynikać także z naszego stylu życia i zmęczenia oczu. Obecnie powszechny jest wzrost korzystania z komputerów, smartfonów i tabletów. Wiele osób używa ich zarówno w pracy, jak i po pracy, co może prowadzić do cyfrowego zmęczenia oczu czy do wystąpienia Zespołu Suchego Oka. Uciążliwe objawy takie jak suchość, pieczenie i zaczerwienienie sprawiają, że codzienny dyskomfort staje się bardziej dokuczliwy. Jeśli na co dzień zmagamy się z takimi dolegliwościami, warto zapewnić oczom odpowiednią regenerację, np. stosując zasadę 20-20-20, czyli co 20 minut spędzonych przed ekranem spojrzeć w dal przez 20 sekund, co pozwoli złagodzić napięcie oczu. Równie ważne jest zadbanie o codzienną aktywność fizyczną, która może wpłynąć korzystnie na zdrowie oczu poprzez poprawę krążenia krwi i dostarczanie składników odżywczych do narządu wzroku. Zaleca się zaplanować co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej każdego tygodnia.

Nieodpowiednia dieta

Dieta bogata w przetworzone produkty i uboga w składniki odżywcze może wpłynąć na ogólny stan zdrowia, w tym na wzrok. Brak odpowiednich składników odżywczych, takich jak witamina A, kwasy Omega-3 czy luteina, często przekładają się na pogorszenie jakości widzenia. By jak najlepiej dbać o oczy, warto zapewnić podaż takich produktów jak: marchewki, bataty, szpinak, jajka czy wątróbka, będące źródłem witaminy A. Niezwykle ważne dla funkcjonowania oczu są także kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak DHA i EPA. Znajdziemy je m.in. w łososiu, makreli, orzechach czy siemieniu lnianym. Dodatkowo ważna jest odpowiednia ilość antyoksydantów w diecie – znajdziemy je np. jagodach, borówkach, czarnych porzeczkach czy wiśniach.

- Warto pamiętać, że choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w siatkówce, będąc przyczyną np. retinopatii cukrzycowej. Równie groźne jest palenie papierosów, które oczywiście wpływa negatywnie nie tylko na oczy, ale na cały organizm człowieka. Dym papierosowy zawiera toksyny, które mogą prowadzić do zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej i innych schorzeń oczu.

Zdrowa dieta powinna być częścią ogólnego stylu życia, który obejmuje unikanie palenia papierosów, noszenie okularów przeciwsłonecznych w słoneczne dni, regularne badania okulistyczne i dbanie o ogólną kondycję zdrowia.